Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Na pražské okraje se stahují prostitutky. Budou legalizovány?

16.04.2013
Na pražské okraje se stahují prostitutky. Budou legalizovány?

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Budou se lehké ženy stěhovat do okrajových pražských částí?

Některé pražské části se snaží o změnu podmínek „nejstaršího řemesla“ a prostitutky tak vyhání do pražských okrajových částí, na Prahu- východ a Prahu- západ.

Snahy o omezení prostitutce se datují už do doby po listopadu 1989, jak ukazují nedávné případy z ulice Ve Smečkách, zatím se to nijak zvlášť nedaří. Praha proto chystá nový zákon, který by mohl prostituci omezit. A co na to samotné prostitutky? Stahují se do okrajových částí Prahy.

Nepůjde o klasické podnikání

Plány na „legalizaci“ prostituce, která by přinesla peníze do státní kasy, jsou na pořadu dne už mnoho let. Nyní pražští radní ale posílají do sněmovny návrh, který si klade za cíl upravit podmínky pro její provozování tak, aby se z ní stala řádná živnost.  

„Dlouho jsme zvažovali, zdali tato činnost bude, či nebude podnikání, ale s ohledem na definici podnikání se tomuto pojmu nevyhneme, ale nebude to klasické podnikání po živnostensku, ale na základě zvláštního povolení, které bude vydáváno příslušným úřadem,“ říká autor návrhu, radní Lukáš Manhart (TOP 09). „Osoby budou platit daně, odvádět sociální a zdravotní pojištění stejně jako kterýkoliv jiný podnikatel, ale registr těchto osob nebude veřejný,“ upozornil Manhart.

Bezúhonnost a zdravotní způsobilost

Zákonná regulace by se podle něj neměla týkat pouze prostitutek, ale také míst, kde je prostituce provozována. „Pokud bude fyzická osoba chtít tuto činnost provozovat, bude muset splnit taxativně uvedené podmínky," tvrdí radní pro veřejnou správu a legislativu. Jednou z významných podmínek je bezúhonnost či zdravotní způsobilost, prostitutky by tudíž musely absolvovat pravidelné zdravotní prohlídky. Pokud takové pracovnice všechny podmínky splní, dostanou od obecního úřadu speciální povolení, které ovšem nebude klasickým živnostenským listem. "Cílem je oddělit legální prostituci od nelegální prostituce," doplnil. Porušení zákona by s sebou podle Manharta neslo sankce ve výši od 15 tisíc korun do dvou milionů korun.

V České republice zatím žádná zákonná úprava prostituce neexistuje, zákon ani pojem "prostituce" nezná. Kritici hovoří o tom, že by takový zákon prostituci prakticky legalizoval. To ale pražský radní Lukáš Manhart odmítá, podle něj jde jen o regulaci. „Hlavní město Praha totiž nemá zákonnou možnost regulovat prostituci mimo veřejná prostranství," argumentuje radní Manhart.

Jana Vlková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace