Libčice se obávají stavby soukromé nemocnice. Oprávněně?
11.04.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Bude v Libčicích nad Vltavou postaven nový zdravotně sociální dům?
Investor nabízí, že v Libčicích nad Vltavou do pěti let postaví nový zdravotně sociální dům. Někteří zastupitelé ale nadšení moc nejsou. Proč?
Zdá se, že současná doba není mnoha nemocničním zařízením příliš nakloněna. Mnohá omezují počet lůžek i péče, s mnohými pojišťovny na tento rok neuzavřely smlouvy, některá jsou před zavřením. I přesto by v Libčicích nad Vltavou nové zdravotnické zařízení mělo vyrůst. Postavit by ji mohla společnost RHG, která už provozuje dvě podobná zařízení v Roztokách u Prahy a Kralupech nad Vltavou. Co tomu brání?
Projednáván byl jen prodej pozemků
Na únorovém jednání libčického zastupitelstva majitel RHG, Vladimír Matoušek uvedl, že v Libčicích by rád postavil zdravotně sociální dům, který provozuje i ve zmíněných Roztokách a Kralupech. K tomu ale potřebuje vhodný pozemek, který se mu ovšem někteří zastupitelé zdráhají prodat. Důvodem jsou výhrady k projektu jako takovému. „V tuto chvíli nemám žádné, protože žádný projekt na vybudování "nemocnice" nebo "zdravotnického zařízení" jsem neviděl a ani nebyl (tento projekt) na zastupitelstvu projednáván. Pouze byl projednáván návrh rady města prodat pozemky firmě RHG bez jakýchkoliv podmínek a za cenu cca 508 kč za metr čtverečních,“ řekl Krajským listům.cz libčický zastupitel PhDr. Matěj Štětka (TOP 09).
Vše, co bylo dosud řečeno, se dle jeho slov odehrává v rovině slibů a zatím velmi nekonkrétních představ o tom, co by v dané lokalitě mohlo vzniknout. „Jediné co bylo v souvislosti s "nemocnicí" či "zdravotnickým zařízením" na území Libčic ze strany RHG písemně a tudíž nezpochybnitelně uvedeno, je následující věta z dopisu jednatele společnosti RHG PhDr. Matouška pro starostu města, kterou město obdrželo 11. června lońského roku: Naší představou je vybudování lůžkového zařízení se zdravotnickým, případně sociálním, zaměřením na pozemcích parcelní číslo 74 a č.75 v kú Letky. Pro mne jako pro zastupitele města, který musí hájit zájmy města, je situace následující: Je tu investor, který vyslovil zájem postavit "lůžkové zařízení se zdravotnickým případně sociálním zaměřením" na pozemcích města. Není ale známé, jaké konkrétní zdravotnické zařízení v dané lokalitě vznikne a v jakém režimu bude v této budově fungovat. Toto zařízení navíc bude soukromé a nutně se nabízí otázka, zda bude ekonomicky dostupné pro obyvatele Libčic. Dále se coby zastupitel musím ptát, jestli je v zájmu města prodat pozemky pro soukromý podnikatelský projekt s takovým zaměřením, jestli cena 508 kč za metr čtvereční je odpovídající a jestli v souvislosti se stavbou i budoucím provozem nevzniknou městu nějaké náklady či závazky,“ pokládá závážné otázky libčický zastupitel a dodává, že i přesto se s ostatními kolegy zastupiteli z ODS a TOP 09 rozhodli prodej pozemků podpořit.
Starosta nevnímá
„Navrhli jsme řadu podmínek, které dle našeho názoru mohou ošetřit zájem města a které by dostatečně zainteresovaly soukromého investora, aby bez zbytečných průtahů "libčickou nemocnici" či "libčické zdravotnické zařízení" na prodaných pozemcích skutečně postavil. O těchto podmínkách jsme na nedávném pracovním jednání zastupitelstva informovali kolegy zastupitele z vládnoucího Liběhradu 2010. Od té doby nikdo z nich neprojevil sebemenší snahu hájící zájmy města jednat. Místo toho starosta Pavel Bartoš svolal zastupitelstvo, kde jeden z bodů je prodej výše uvedených pozemků. V předloženém návrhu usnesení, který jsme jako zastupitelé k dnešnímu dni obdrželi, žádná podmínka pro RHG není navržena,“ konstatuje libčický zastupitel.
A jak na výše zmíněné výtky reaguje samotný majitel společnosti RHF, PhDr. Vladimír Matoušek? „Své představy jsem téměř celou hodinu vysvětloval na zastupitelstvu města, dostával jsem řadu dotazů. Fotografii možného vzhledu a umístění budovy jsem zaslal souběžně se žádostí. Prostory budou standardizované v souladu s platnými zákony a vyhláškami, které stanovují, jak mají takové prostory vypadat. Postupujeme logicky tak, abychom ze zdravotních prostředků nevyhazovali zbytečně moc peněz na různé studie k pozemku, který ani nemusí být oním správným, protože nám ho město třeba neprodá. Co potom s podrobnou studií? Zastupitelé města rozhodnou, zda chtějí v této lokalitě, co nabízíme, či nechtějí. Nejsem politik, nepotřebuji publicitu a proto nadále nebudu komunikovat se zastupiteli prostřednictvím médií, ale své dotazy mohou psát přímo mě a já odpovím,“ konstatuje Vladimír Matoušek. A jsu na místě obavy, že zařízení bude soukromé a tudíž pro většinu obyvatel Libčic nedostupné? „V Kralupech a v Roztokách jsem takové dotazy také dostával a nikdy tomu tak nebylo. Za námi stojí mnoho let práce a zkušeností. Pokud soukromým zdravotnickým zařízením nebudou nastavovány nerovné podmínky se stáními a krajskými zdravotnickými zařízeními, tak se takové otázky nikdo nemusí obávat,“ ujištuje majitel společnosti RHF, PhDr. Vladimír Matoušek.
Jana Vlková