Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Skandál! Kdo jsou místní solární baroni? Nevíme, ale je jich 747

09.04.2013
Skandál! Kdo jsou místní solární baroni? Nevíme, ale je jich 747

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Kdo jsou skrytí solární baroni? Ilustrační foto

Firma Appian Machinery, registrovaná v Nizozemsku, provozuje solární elektrárnu u Kladna. Předloni Mladá fronta Dnes zveřejnila dokumenty, podle kterých ještě v roce 2007 jejím spolumajitelem byl Martin Roman. Že by současný předseda dozorčí rady ČEZu byl jedním ze skrytých solárních baronů?

„Od roku 2003 nemám s Appianem nic společného, a tedy netuším, kdo jsou koneční vlastníci jeho projektů. Já však mezi ně rozhodně nepatřím," napsal Roman reportérům pořadu Reportéři ČT. Jednoznačný důkaz, že v Appianu skutečně skončil, jim ale nepředložil. 

Každá pátá firma má neznámého vlatníka

Takových skrytých majitelů dotovaných slunečních elektráren je 747! Neznámého vlastníka má každá pátá solární firma. A tato menšina přitom do sítě dodává více než polovinu celkového výkonu slunečních elektráren. Během následujících dvaceti let těmto solárním baronům přes neustále se zvyšující účty za elektřinu pošleme více než bilion korun. Aniž bychom věděli, komu je budeme posílat. Dohledat je je podle reportérů pořadu téměř nemožné. Nezná je ani ten, kdo jim vydával licence, tedy Energetický regulační úřad. Dle slov tiskového mluvčího Jiřího Chvojky to nebylo součástí licenčního řízení. A samotné ministerstvo průmyslu a obchodu ani netušilo, jaký je mezi držiteli licencí podíl anonymních firem. „Jsem přesvědčen, že toto není standardní podnikání, že je to skutečně velmi jasně, dopředu predikovaný byznys, který záleží na dotacích od státu. A jsem přesvědčen, že občané České Republiky, pokud mají přispívat na tento typ energie, by měli jasně vědět, kam ty peníze tečou," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu, Martin Kuba.
Každá pátá firma je neznámá

Podle analytiků z firem Datlab a CRIF – Czech Credit Bureau držitele licencí tvoří patnáct tisíc konkrétních lidí s malými elektrárnami s nepatrnými výkony. Tito lidé, kteří většinou mají panely na střechách, nemají co skrývat. Podrobnější analýze byly vystaveny zbylé 4 tisíce firem. U 80 procent z nich je jejich vlastníky možné dohledat, u zbývajících dvaceti procent, což je ve skutečnosti každá pátá solární firma, se ale vlastnická osoba ztrácí. Množství takovýchto firem je až zarážející – neskutečných 747 skrytých solárních baronů, kteří se alespoň v příštích dvaceti letech budou mít „velmi dobře“.

Policie stíhá zaměstnance ERÚ

Vyvstává otázka, jestli vše proběhlo v mezích tehdejších zákonů. Jen na dvou chomutovských elektrárnách patřících do skupiny Z-Group miliardáře Zdeňka Zemka, které měly být hotové do Silvestra 2010 (v roce 2010 se stát rozhodl srazit ceny, za které podnikatelé do té doby vysoce výhodně prodávali proud ze slunečních elektráren. Klíčovým datem, kdy v solárním byznysu skončily nejtučnější roky, se tedy stal Silvestr 2010), se pracovalo ještě v únoru.  A takových elektráren samozřejmě bylo mnohem víc. Jak je to možné? „Stíháme tři bývalé, ale i současné zaměstnance Energetického regulačního úřadu, kteří umožnili získání této licence," řekl Jaroslav Ibehej, tiskový mluvčí protikorupční policie. Ještě větším paradoxem ale je, že těmto elektrárnám nebyla odebrána licence a dál prodávají proud za výhodné ceny z roku 2010. 

Jana Vlková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace