Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velcí hráči nás chtějí zničit, děsí se lékař z Litoměřic

08.04.2013
Velcí hráči nás chtějí zničit, děsí se lékař z Litoměřic

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Litoměřické dialýze hrozí konec

Dialyzační středisko v Litoměřicích společnosti Renart, za kterou stojí MUDr. Ivan Klener, letos slaví 20 let existence. Přežilo všechny turbulentní časy, které se Českem prohnaly. Teď se však tamní lékaři obávají nejhoršího. Šeptá se, že je chtějí zničit velcí hráči.

„Doufáme, že se klientelismus, prorůstání byznysu do politiky, kumulace funkcí, personální propojení soukromých firem a vznik tzv. krmítek či politických funkcí naší nemocnici a našemu městu na poslední chvíli vyhne. Pokud ne, byl by to zřejmě náš konec,“ říká MUDr. Ivan Klener. „Máme velké obavy, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Šeptanda šířící se po nemocnici to poslední dobou začala naznačovat. Nechme se překvapit, jak to nakonec bude.“

Dialyzační středisko Renart i ve složitých finančních situacích, kdy došlo ministerstvem zdravotnictví k prokrácení úhrady za dialyzační procedury, se vyhýbalo nátlakovým akcím a vyděračským metodám vůči ministerstvu a pojišťovnám. „Ty jsou přitom typické pro různé nadnárodní monopoly a řetězce, které se poslední dobou rozlézají po zdravotnických zařízeních - od Středočeského kraje až po Ústecký kraj,“ říká MUDr. Ivan Klener.

Strategické partnerství 

„Proslýchá se, že tyto řetězce nás chtějí zlikvidovat přes požadavek vysokých nájmů. Přitom tzv. odbydlovací nájmy ve středočeských nemocnicích byly za politické vlády 2006 - 2010 tvrdě kritizovány opozicí jako nevýhodné pro nemocnice. Tento scénář se však zřejmě osvědčil a chystá se i v Litoměřicích. Pro koho to bude vše výhodné?“ ptá se MUDr. Ivan Klener. „Nadnárodní konsorcium nebude platit nemocnici žádný nájem a bude si nájem tzv. odbydlovat po několik let. Až si ho tzv. odbydlí, pak přijde s požadavkem: Snižte nájem, nebo odcházíme. Mezitím řetězec získá to nejdůležitější - smlouvu s pojišťovnou na provoz činnosti. Mezitím se ředitelé vymění a přemístí zase do jiné nemocnice, kde použijí stejný tzv. odbydlovací schéma. Tomuto se prý říká strategické partnerství.“

Všichni lékaři, sloužící na dialyzačním středisku, mají atestaci z nefrologie. „To při dnešním nedostatku kvalifikovaných lékařů není samozřejmostí ani u nadnárodních řetězců, které se zabývají také hemodialýzou. Naše dialýza je malá, útulná, domácí. Lze konstatovat, že v ní vládne rodinná atmosféra. Všichni se v ní známe, žádná neosobní fabrika, tak častý jev dnešní medicíny,“ říká MUDr. Ivan Klener.

Mnohamilionové investice 

Renart každý rok investoval nejen do vzdělání lékařů, ale i do nových technologii mnoho milionů korun. Dialýza se nachází ve 4. patře v interním pavilónu litoměřické městské nemocnice – tedy v nejstarší budově areálu. „Ale ani tato budova není v investicích opomíjena. Třeba před dvěma roky byla provedena výměna oken. Každý rok odvedeme nemocnici přes 2 miliony Kč na nájmu, investujme i do majetku a inventáře nemocnice. Internistům čas od času nakoupíme odbornou literaturu, chirurgům zase chirurgické nástroje,“ rekapituluje MUDr. Ivan Klener.

A tím zásluhy litoměřické dialýzy nekončí. „Pro nemocnici bezplatně poskytujeme po 20 let nefrologická konzilia. Vypomáháme nemocnici s akutní dialýzou při otravách, když jejich přístroje nefungují nebo jsou lékaři na dovolené. Prostě spolupráce s nemocnicí byla vždy oboustranně výhodná. Pro nemocnici a celou spádovou oblast okresu Litoměřice zajišťujeme i nefrologickou ambulanci, která nemocnici chybí.“ pokračuje lékař.

Obraťte se  na někoho jiného 

Námi oslovené kompetentní úřady si žádost k vyjádření přehazovaly jako horkou bramboru. Podle ministerstva zdravotnictví je zřizovatelem litoměřické nemocnice Ústecký kraj, ten však klade odpovědnost za chod zařízení na bedra Litoměřic. Coby reakci na stanoviska MUDr. Klenera poslalo následující vyjádření.

„Hemodialyzační středisko dlouhodobě provozované společností Renart i nadále bude součástí Městské nemocnice v Litoměřicích," zaznělo z radnice. Postoj města, které je zřizovatelem nemocnice, prezentovali starosta Ladislav Chlupáč a místostarosta Karel Krejza (oba ODS).

Jana Vlková