Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To by si mohli na policejním prezidiu odhlasovat, že si všichni četníci přidají a jen to dát premiérovi na vědomí! Policista o platech „nenažraných“ soudců. Víte, kolik berou?

10.03.2015
To by si mohli na policejním prezidiu odhlasovat, že si všichni četníci přidají a jen to dát premiérovi na vědomí! Policista o platech „nenažraných“ soudců. Víte, kolik berou?

Foto: ČT

Popisek: Televizní soudce ze série Život a doba soudce A.K., ilustrační foto

Žaloby na stát a další snahy soudců o stále další zvýšení jejich platů prudce zvýšilo napětí nejen mezi jimi a zbytkem společnosti, ale také mezi justicí a policií. Strážcům zákona vadí hlavně dokola omílaný argument soudců, že bez své vysoké apanáže nelze zaručit jejich nestrannost.

„Jinými slovy tím říkají, že když jim stát nepřidá, tak budou pracovat na zakázku od obžalovaných nebo od té strany, která jim dá víc. Bráno doslova totéž ale můžeme tvrdit i my, kteří na rozdíl od soudců při chytání zločinců riskujeme své životy,“ svěřil se redakci Krajskýchlistů.cz pod podmínkou uchování anonymity vysoce postavený kriminalista z jižní Moravy. Jeho totožnost redakce dobře zná, on sám ale nechce být za svůj názor šikanován Generální inspekcí ozbrojených sborů (GIBS), ani justicí. „Když mohou soudci podmiňovat svou nezávislost penězi, mám i já právo chtít za svou objektivitu přidat. Před zákonem jsme si přece všichni prý rovni. To říkají sami soudci,“ říká zase jeden z vedoucích obvodních policejních oddělení v Praze. „Jinak za peníze buďto budu vidět něco, co není, nebo naopak nebudu vidět to, co je,“ dodává uniformovaný strážce zákona.

Soudcovská podjatost, myslí si lidé

Zatímco současní policisté se bojí nahlas říci svůj názor, ti bývalí už takové obavy ze šikany GIBS a soudců zjevně nemají. Alespoň tedy někteří. „Soudce soudce nikdy nepotopí. Jak je možné, že o platech soudce rozhoduje jiný soudce, kterému ovšem, když mu dá za pravdu, taky automaticky přidají? To je přece jasná podjatost. To by si mohli i na policejním prezidiu odhlasovat, že si všichni četníci přidají a jen to dát premiérovi na vědomí. To je prostě Kocourkov,“ myslí si bývalý elitní kriminalista z protikorupční policie Jiří Hynek, který nyní pracuje na jedné z ostravských radnic. Zároveň je ale stále organizovaným policejním veteránem.

Ještě mnohem radikálnější než muži zákona jsou stovky čtenářů různých diskusních serverů, kteří se k neplánovanému dalšímu přidání soudcům vyjadřují. Výrazy jako „nenažranost“, „malá domů“ nebo „sprosté okrádání daňových poplatníků, kteří je živí“, patří mezi ty nejslušnější.

Soudci zachraňují nevinné?

Pravdou je, že ale ani sami strážci zákona nejsou v názorech na zvýšení platů toliko soudcům a státním zástupcům jednotní. „Během své skoro dvacetileté služby jsem mnohokrát zažil, kdy bylo sděleno obvinění zcela nevinnému člověku a sám vyšetřovatel případu to věděl. Může za to zažitý policejní systém čárek. Čím více čárek za vyřešené případy máš, tím je lepší statistika úspěšnosti a tím vyšší prémie. Co na tom, že nevinný člověk půjde před soud? Dotyční si vždycky umyli ruce tvrzením, že od toho je soud, aby posoudil jeho vinu. To je ale nepochopení smyslu policie, i zneužití svých pravomocí,“ říká bývalý vyšetřovatel Jaroslav Turek z Prahy. „Ano, ta kontrola někým mimo okruh policie, která je sama o sobě represivní a podjatá, někým, kdo může a má tu povinnost posuzovat míru viny, ale i neviny bez ohledu na počet odsouzených, ta je u nás nutná,“ souhlasí s Turkem Jiří Hynek.

Soudci pod palbou uznávaných kapacit

Policistů, respektive jejich názoru na nemorálnost dlouhodobých soudcovských pří o větší platy se ale překvapivě zastala i bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu a současná senátorka Eliška Wagnerová, když upozornila, že nejvyšší soudní instance nedávno odmítla zpětné vyplácení platů jedině soudcům. „Je třeba vidět, že zpětné doplacení těchto částek by znamenalo významný a zejména též nepředvídaný zásah do státního rozpočtu, který by nutně vedl k dalšímu růstu zmíněného napětí mezi společností a soudci,“ stojí podle Wagnerové v nálezu ÚS. „Toto řešení zřejmě povede k nepochopení ze strany společnosti a je i způsobilé oslabit pozici soudců a znevážit jejich funkci,“ tvrdí Wagnerová.  „Dělá to zvenku dojem takové nenasytné malé domů. Samozřejmě to snížilo důvěru v justici. Oni si to vůbec neuvědomovali a je to samozřejmě devastující,“ volí nezvykle ostrá slova na adresu svých bývalých kolegů Wagnerová.

Bývalé druhé nejvyšší soudní autoritě u nás se nelíbí ani skutečnost, že by peníze měli dostat zpětně jen ti justiční představitelé, kteří podepíší se svými zaměstnavateli dohodu o narovnání. „To takhle prostě nejde, to je v právním státě absolutní nonsens,“ uvedla před časem v médiích Wagnerová.

Podle statistik ministerstva spravedlnosti je nyní průměrný plat soudce 107. 071 korun a státního zástupce 94. 704 korun, zatímco před pěti lety byly zhruba u obou o 25 tisíc nižší. V současnosti v České republice působí 3.028 soudců a 1.232 státních zástupců. Celkové výdaje na jejich mzdy od roku 2010 vzrostly u soudců o více než půl miliardy na 3,38 miliardy korun za loňský rok, u žalobců o cca 200 miliónů na téměř 1,2 miliardy korun. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Petr Blahuš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace