Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

David Rath zůstává ve vazební věznici

04.04.2013
David Rath zůstává ve vazební věznici

Autor: Dan Materna, Mafra, Profimedia.cz

Popisek: David Rath

Poslanec David Rath brány vazební věznice zatím naopustí. Krajský soud o osudu obžalovaného poslance zatím mlčí, podle všeho ovšem jeho žádost o propuštění na kauci zamítl a vyhověl tak stížnosti státního zástupce Petra Jiráta. Dobrými zprávami nehýří ani jeho právník Adam Černý.

Soud, který zasednul v úterý 2. dubna odpoledne, o jeho průběhu zatím mlčí. „Bylo vydáno rozhodnutí, ale zatím nevím, jaké,“ řekl novinářům rathův obhájce Adam Černý, podle kterého soud o vazbě ani nerozhodoval, projednával pouze námitku na jeho podpojatost. Na informace byla skoupá i mluvčí soudu Zuzana Steinerová, podle které o rozhodnutí v první řadě musí být informovány všechny oprávněné osoby a až poté mohou být informovaná média. S podobnými informacemi disponovala i mluvčí ruzyňské vazební věznice Pavla Bohatová. "K propuštění Davida Ratha na svobodu zatím žádné rozhodnutí nemáme. Pokud by přišlo, musíme mu ale vyhovět bez ohledu na pracovní dobu, ať je den nebo noc, zkrátka bezodkladně,“ řekla novinářům. 

Okresní soud pro Prahu-východ vyslovil v polovině března ústy soudce Jiřího Wažika souhlas s přijetím  kauce a poslanec byl nepravomocně propuštěn na svobodu.  Obavy z pokračování trestné činnosti podle něj již pominuly a coby útěkovou kauci stanovil částku 2 miliony, kterou rodina zaplatila. Soud přihlédl i ke skutečnosti, že Rathův otec se těžce ranil a vyžaduje celodenní péči. Státní zástupce Petr Jirát, podle kterého důvody vazby stále existují, ovšem proti rozhodnutí soudu podal stížnost, o které krajský soud rozhodoval.Rathovo propuštění na kauci bylo ve hře již loni v srpnu, soud tehdy však požadoval 14 milionů, které poslancova rodina nebyla schopna dát dohromady. Krajský soud v Praze, k němuž se věc dostala rovněž kvůli nesouhlasu státního zástupce, navíc stejně možnost kauce odmítl. 

Rath vinu stále odmítá

Poslanec byl loni v květnu obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku za údajné zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Obvinění kvůli dalším údajným úplatkům byla rozšířena v září loňského roku. Exhejtman měl zasahovat do soutěže na nákup zdravotnického zařízení pro nemocnice v Kolíně, Kladně i Mladé Boleslavy. Říci si měl o více než 22 milionů, ze kterých měl převzít 16 milionů. Stíháno je spolu s Rathem dalších deset lidí, spolu s poslancem ve vazbě zůstávají jeho další dva spoluobvinění – bývalý poslanec Petr Kott a jeho partnerka, bývalá ředitelka nemocnice Kladno, Kateřina Pancová.  

Rath, kterému hrozí až 12 let vězení, vinu odmítá. V případě Buštěhradu v jeho prospěch svědčil znalecký posudek, který si nechal vypracovat Středočeský kraj, a ze kterého vyplynulo, že práce předražené být neměly a poskytnutí úplatku by postrádalo logiku. Státní zástupce Jirát, ale trval na tom, že policejní vyšetřování prokázalo, že Rath miliony korun za ovlivnění zakázek skutečně převzal a další miliony ještě měl obdržet.   

Jana Vlková

 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace