Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ochranáři přírody počítali v Českém krasu zimující netopýry. Prošli štoly, jeskyně i sklepy. Unikátem je mimo jiné kolonie na zámku

01.03.2015
Ochranáři přírody počítali v Českém krasu zimující netopýry. Prošli štoly, jeskyně i sklepy. Unikátem je mimo jiné kolonie na zámku

Foto: parazoo.cz

Popisek: Netopýr je chráněný zákonem

Během tradičního sčítání zimujících netopýrů v Českém krasu, které organizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, byly letos napočítány téměř tři tisíce netopýrů. Těchto zvířat u nás přibývá. Některé druhy však vymírají, ale neví se proč. Zvláštností je kolonie na jednom ze zámků.

Od některých druhů lze nalézt téměř 'sólisty'

Sčítání probíhá pravidelně od roku 1972. Doposud zde byl prokázán výskyt šestnácti z celkového počtu dvaceti sedmi druhů netopýrů, které žijí v České republice.

Letos bylo zkontrolováno 82 lokalit - jeskyní, štol, sklepení - a celkem bylo napočítáno 2955 jedinců dvanácti druhů. Nejpočetnějším druhem (více než 75 procent) byl netopýr velký s 2239 jedinci. Dalšími relativně početnějšími druhy byly vrápenec malý (347 jedinců), netopýr černý (149) a netopýr vodní (125). K nejzajímavějším nálezům patřili tři jedinci netopýra brvitého a jeden netopýr pestrý.

A výsledek? Netopýrů přibývá 

Z výsledků je zřejmé, že početnost některých druhů se v posledních letech zvyšuje. Stejně jako na většině zimovišť v České republice jde především o netopýra velkého a vrápence malého. Je to kvůli zejména aktivní ochraně netopýrů a míst, kde žijí. Na druhé straně však některé druhy (například netopýr dlouhouchý) ubývají bez zjevných příčin.

„Další netopýří zajímavostí Českého krasu je existence největší letní kolonie vrápence malého ve středních Čechách, která se nachází v suchomastském zámku. Shromažďuje se tam přibližně 250 samic s mláďaty,“ vysvětluje Michal Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště střední Čechy. K nejzajímavějším historickým nálezům patří objevení vrápence velkého ve štolách lomu Malá Amerika v roce 1962.

Co dělat, když se toto chráněné zvíře usídlí u vás

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na svých stránkách mimo jiné radí, co dělat, když se například ve vašem domě objeví netopýr. Netopýři vyhledávají úkryty v lidských obydlích za různým účelem: Na jaře a na podzim (březen-duben a konec srpna-říjen) je možné zaznamenat náhlý přílet jednotlivých kusů nebo i početné skupiny do objektu. Jedná se o tzv. období přeletů a lze očekávat, že netopýři z úkrytu po čase opět zmizí. V létě (půlka dubna až konec srpna) se může v domě, nejčastěji na půdě nebo v různých štěrbinách pod střechou, usídlit letní kolonie samic s mláďaty. To bývají obvykle úkryty, které netopýři využívají opakovaně každý rok.

V zimě (listopad až půlka dubna) mohou netopýři využívat různé štěrbiny nebo teplé sklepy v domě za účelem zimního spánku. Tyto úkryty rovněž mohou být využívány pravidelně.

Nezkoušejte nic sami, jsou pod ochranou

V žádném případě netopýry nerušte, pokud možno se jich nedotýkejte a nezavírejte jim vletové otvory (netopýry byste takto mohli uvěznit v objektu). Je dobré kontaktovat odborníky, obrátit se na Českou společnost pro ochranu netopýrů, případně na některou ze záchranných stanic, které jsou součástí Národní sítě záchranných stanic. Vadí-li někomu  přítomnost netopýrů v domě, odborníci poradí, jak postupovat, případně sami zasáhnou. Netopýři jsou zákonem chránění živočichové.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace