Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ochranáři přírody počítali v Českém krasu zimující netopýry. Prošli štoly, jeskyně i sklepy. Unikátem je mimo jiné kolonie na zámku

01.03.2015
Ochranáři přírody počítali v Českém krasu zimující netopýry. Prošli štoly, jeskyně i sklepy. Unikátem je mimo jiné kolonie na zámku

Autor: parazoo.cz

Popisek: Netopýr je chráněný zákonem

Během tradičního sčítání zimujících netopýrů v Českém krasu, které organizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, byly letos napočítány téměř tři tisíce netopýrů. Těchto zvířat u nás přibývá. Některé druhy však vymírají, ale neví se proč. Zvláštností je kolonie na jednom ze zámků.

Od některých druhů lze nalézt téměř 'sólisty'

Sčítání probíhá pravidelně od roku 1972. Doposud zde byl prokázán výskyt šestnácti z celkového počtu dvaceti sedmi druhů netopýrů, které žijí v České republice.

Letos bylo zkontrolováno 82 lokalit - jeskyní, štol, sklepení - a celkem bylo napočítáno 2955 jedinců dvanácti druhů. Nejpočetnějším druhem (více než 75 procent) byl netopýr velký s 2239 jedinci. Dalšími relativně početnějšími druhy byly vrápenec malý (347 jedinců), netopýr černý (149) a netopýr vodní (125). K nejzajímavějším nálezům patřili tři jedinci netopýra brvitého a jeden netopýr pestrý.

A výsledek? Netopýrů přibývá 

Z výsledků je zřejmé, že početnost některých druhů se v posledních letech zvyšuje. Stejně jako na většině zimovišť v České republice jde především o netopýra velkého a vrápence malého. Je to kvůli zejména aktivní ochraně netopýrů a míst, kde žijí. Na druhé straně však některé druhy (například netopýr dlouhouchý) ubývají bez zjevných příčin.

„Další netopýří zajímavostí Českého krasu je existence největší letní kolonie vrápence malého ve středních Čechách, která se nachází v suchomastském zámku. Shromažďuje se tam přibližně 250 samic s mláďaty,“ vysvětluje Michal Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště střední Čechy. K nejzajímavějším historickým nálezům patří objevení vrápence velkého ve štolách lomu Malá Amerika v roce 1962.

Co dělat, když se toto chráněné zvíře usídlí u vás

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na svých stránkách mimo jiné radí, co dělat, když se například ve vašem domě objeví netopýr. Netopýři vyhledávají úkryty v lidských obydlích za různým účelem: Na jaře a na podzim (březen-duben a konec srpna-říjen) je možné zaznamenat náhlý přílet jednotlivých kusů nebo i početné skupiny do objektu. Jedná se o tzv. období přeletů a lze očekávat, že netopýři z úkrytu po čase opět zmizí. V létě (půlka dubna až konec srpna) se může v domě, nejčastěji na půdě nebo v různých štěrbinách pod střechou, usídlit letní kolonie samic s mláďaty. To bývají obvykle úkryty, které netopýři využívají opakovaně každý rok.

V zimě (listopad až půlka dubna) mohou netopýři využívat různé štěrbiny nebo teplé sklepy v domě za účelem zimního spánku. Tyto úkryty rovněž mohou být využívány pravidelně.

Nezkoušejte nic sami, jsou pod ochranou

V žádném případě netopýry nerušte, pokud možno se jich nedotýkejte a nezavírejte jim vletové otvory (netopýry byste takto mohli uvěznit v objektu). Je dobré kontaktovat odborníky, obrátit se na Českou společnost pro ochranu netopýrů, případně na některou ze záchranných stanic, které jsou součástí Národní sítě záchranných stanic. Vadí-li někomu  přítomnost netopýrů v domě, odborníci poradí, jak postupovat, případně sami zasáhnou. Netopýři jsou zákonem chránění živočichové.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace