Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Němečtí Židé se bojí nosit kippu, počet útoků stoupl za rok o deset procent. A to se prý Německo vyrovnalo s minulostí

01.03.2015
Němečtí Židé se bojí nosit kippu, počet útoků stoupl za rok o deset procent. A to se prý Německo vyrovnalo s minulostí

Autor: Lovetotravel.com

Popisek: Nová synagoga v Berlíně

Německý týdeník Spiegel informuje o narůstajícím antisemitismu v zemi. Němečtí Židé se prý obávají na veřejnosti nosit jarmulku, aby se nestali terčem projevů nenávisti. Počet útoků s antisemitským podtextem v roce 2014 stoupl v porovnání s rokem předchozím o deset procent.

Před odchodem ze svého domova se Berlíňan Mark Krasnov pokaždé sám sebe ptá, jestli nemůže jarmulka na hlavě ohrozit jeho bezpečnost. „Nechci nikoho vyprovokovat či se stát terčem nějakých hloupých poznámek,“ říká šestadvacetiletý mladík s židovskými kořeny. Nakonec to většinou skončí tak, že jarmulku nechá raději doma ve skříni. Jak uvádí německý týdeník Spiegel, diskusi o bezpečnosti zdejších Židů rozvířila poznámka prezidenta Ústřední židovské obce Josefa Schustera, kterou učinil v rádiu. Schuster uvedl, že pokud se poblíž bydliště německých Židů nacházejí muslimové, je lepší zvolit raději ‘jinou‘ pokrývku hlavy.

„Riskantní je to vlastně všude. Když odcházíte ze synagogy, tak většina lidí říká, že je lepší si jarmulku hned sundat. Je to podle jejich názoru bezpečnější. Jsem stejného názoru. Je to v podstatě preventivní bezpečnostní opatření,“ cituje Spiegel vůdce židovské komunity ve Wiesbadenu Krasnova. Rovněž tvrdí, že tento problém v Německu není žádnou novinkou, ale v poslední době se v souvislosti s atentáty v Paříži a Kodani vše ještě zhoršilo. Jeho pocity potvrzuje i Nadace Antonia Amadea, jenž vystupuje proti rasismu. Nadace v loňském roce zaznamenala 864 přestupky s antisemitským podtextem, což je o deset procent víc než v roce 2013.

Kromě muslimů mají nacionalisté spadeno i na Židy

Spiegel informuje, že v Německu žije asi čtvrt milionů Židů, z nichž je asi 118 000 registrováno v některé ze 108 oficiálních židovských komunit. Německo je v rámci Evropské unie jedinou zemí, kde počet obyvatel s židovskými kořeny narůstá. Zatímco ze všech ostatních zemí včetně Francie Židé odcházejí, většinou do Izraele. Podle zjištění Spiegelu se němečtí Židé cítí ohroženi hned ze tří stran. V prvé řadě jsou ohroženi pravicovými extremisty, dále antisemity a v neposlední řadě islamisty.

V minulý týdnech v Německu proběhlo několik protiislámských protestů, organizovaných vlasteneckým hnutím Pegida. Krasnov německému týdeníku ovšem sděluje, že z nich neměl dobrý pocit, protože část z těchto nacionalistů má spadeno vedle muslimů právě i na Židy. Krasnov znovu opakuje, že není typem člověka, který by vykřikoval protiizraelské slogany a chtěl na sebe zbytečně poutat pozornost svého okolí. Je si vědom toho, že nosit na veřejnosti jarmulku může být chápáno jako provokace. Jarmulku si proto na veřejnost bere obvykle jen tehdy, když jde do synagogy. „Když jsem součástí větší skupiny, tak se toho odvážím. Mám jistotu, že kdyby k něčemu došlo, můžeme si s ostatními navzájem pomoci.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace