Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Štiřínský zámek na prodej? Ministerstvo stojí ročně 9 milionů

03.04.2013
Štiřínský zámek na prodej? Ministerstvo stojí ročně 9 milionů

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Zámek Štiřín

Státního zámku Štiřín se jeho majitel, kterým je Ministerstvo zahraničí, kvůli snížení rozpočtového schodku chce zbavit. Jeden z ministerských úředníků už dokonce objektem provedl potenciální kupce. Má to však jeden háček. Prodej zámku ještě nebyl schválen a nebylo vyhlášeno ani výběrové řízení.

Výlet na Štiřín si, jak se skrytou kamerou podařilo natočit reportérům České televize, udělali zástupci nejmenované francouzské sítě hotelů, o které se osobně za doprovodu současného ředitele zámku Václava Hrubého, postaral i vrchní ředitel logistiky Ministerstva zahraničí, Tomáš Kryl. „Zájemce o koupi zámku jsme ještě nevyzývali, toto byl první zájemce, který kromě informací, jestli zámek prodáváme, požadoval návštěvu zámku,“ vysvětlil reportérům České televize. Na otázku, jestli to nepovažuje za zvýhodnění oproti jiným zájemcům, pak odpověděl, že v žádném případě. Hájí se tím, že šlo o nezávazné jednání. To však není jediný stín pochybností, který se nad kazuou prodeje štiřínského zámku vznáší. 

329 milionů nebo 3 miliardy? 

V posledních letech štiřínský zámek slouží jako luxusní hotel, má 64 luxusních pokojů a 6 apartmánů. Je obklopený 250 let starým parkem v anglickém stylu s několika rybníky a golfovým hřištěm. Poprvé začalo ministerstvo zahraničí uvažovat o jeho prodeji v roce 2009. za 700 tisíc korun si nechalo vypracovat znalecký posudek, ve kterém se tržní hodnota vyšplhala k částce 650 milionů korun. Z chystaného prodeje nakonec sešlo. Ke starému nápadu prodat štiřínský zámek se ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vrátil v srpnu roku 2010. Hodnota zámku se podle tehdejšího odhadu realitních makléřů pohybovala kolem dvou miliard korun. A jaká je situace dnes? 

V lednu tohoto roku vicepremiérka Karolína Peake ve svých materiálech pro vládu jako cenu zámku s parkem uvedla 329 milionů korun. Václav hrubý tento odhad ale považoval za výrazně podhodnocený a odmítnul podepsat nutné prohlášení o nepotřebnosti, bez kterého se stát budovy, která je přispěvkovou organizací ministerstva zahraničí, zbavit nemůže. Vadila mu zejména částka 329 milionů korun, což je podle něj stále desetkrát méně, než by mohl stát získat. "Je otázka, pro koho je ta cena výhodná. Pro stát určitě ne," konstatoval už v polovině ledna Hrubý. Vicepremiérka se tenkrát bránila, že šlo o prozatimní odhad ceny. Načež hrubý připomněl již zmíněný znalecký posudek z roku 2009, ve kterém figurovala částka 650 milionů korun. Stát navíc do památky investoval téměř miliardu. A právě miliardovou hodnotu má podle vedení zámku jen samotný park, celková hodnota areálu by se pak mohla vyšplhat až na 3 miliardy. 

Kauza Štiřín

Nejenom z těchto důvodů Václav Hrubý prodej Štiřína zatím odmítá, přitom jeho souhlas je základní podmínkou pro prodej. Na ministerstvu se proto nyní mluví o jeho možném odvolání. Do konfliktu s úředníky se ředitel přitom dostal už v roce 2000, kdy zveřejnil nahrávku telefonátu s poradcem tehdejšího premiéra Miloše Zemana Jaroslavem Novotným, který tehdy měl požadovat vyrobení důkazů, že exministr zahraničí Zieleniec na zámku korumpoval novináře. Tajemník tehdejšího ministra zahraničních věcí Jana Kavana Karel Srba chtěl údajně vyrobit kompromitující materiály na bývalého ministra. Zároveň prý stát při rekonstrukci zámkupodvedl o 13 milionů korun. Srba později skončil ve vězení za to, že plánoval vraždu novinářky.

Ministerstvo zahraničí by zámek rádo prodalo do roku 2014, kdy se má naplnit závazek schválený vládou – zjednodušení agend státní správy by mělo přinést celkové úspory kolem 8,6 miliardy korun. „Luxus, že bychom Štiřín rok co rok dotovali částkou 9 milionů, si už nemůžeme dovolit,“ řekl tenkrát novinářům mluvčí ministerstva Karel Šroll.  

Jana Vlková 

 

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace