Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sado maso v ČR táhne! I když si recenzenti rvou vlasy. Jak jinak si vysvětlit megaúspěch knihy Padesát odstínů šedi, jejíž filmová verze jde do kin? Posuďte sami

12.02.2015
Sado maso v ČR táhne! I když si recenzenti rvou vlasy. Jak jinak si vysvětlit megaúspěch knihy Padesát odstínů šedi, jejíž filmová verze jde do kin? Posuďte sami

Foto: XYZ

Popisek: Padesát odstínů šedi, výřez z obálky knihy

UKÁZKA, VIDEO Celosvětově nejúspěšnější kniha posledních let, erotický román Padesát odstínů šedi od E L James, přichází dnes do českých kin. Nakladatelství XYZ, které knihu vydalo v září 2012, ji nyní přináší čtenářům v nové podobě s filmovou obálkou… Prodeje Padesáti odstínů šedi překročily magickou hranici 250 tisíc kusů. Společně s navazujícími dvěma díly Padesát odstínů temnoty a Padesát odstínů svobody se prodeje celé trilogie dostaly za hranici půl milionu výtisků. Kdo nepatří mezi ten půl milion čtenářů, může si přečíst ukázku a udělat si představu. Anebo si pustit trailer.

I přes neobyčejně vysoká čísla prodejů je zájem o knihu stále obrovský a celá trilogie si i nadále nachází nové čtenáře. „Očekáváme, že nové vydání s filmovou obálkou dostane Padesát odstínů šedi opět na vrchol žebříčku bestsellerů. Film poutá ke knize velkou pozornost; již samotné zveřejnění prvního traileru loni v létě způsobilo skokový nárůst prodejů prvního vydání zhruba o 50%.  Zájem o nové vydání by měla podpořit i jeho cena, kterou jsme stlačili pod 300 Kč,“ říká maximálně spokojeně Josef Žák, obchodní a marketingový ředitel Albatros Media.

Recenze? Padesát odstínů hlouposti

Bloger se jménem Veterán, kterého jsme zvolili záměrně, neboť mnoho profesionálních literárních kritiků leckdy nejsou úplně nezávislí a objektivní, napsal: „Ano, jak už název článku napovídá, ani já neodolal a už v létě sáhl po médii opěvovaném „bestselleru, který učí ženy chtít sex.“ Nějak mě to nebralo, tak jsem pokrčil rameny a knihu odložil. Mezitím stihla vyjít česky a vzhledem k tomu, že aktuálně trávím naprostou většinu času (16h) buď v práci nebo na cestě z/do ní, nebylo, co řešit. Padesát odstínů za necelé čtyři stovky jsem během tří cest přelouskal a naznal, že jsem je měl raději propít.“

A blog pokračuje: „Neberte tenhle článek jako recenzi, spíš takové postěžování si na lidskou/autorskou/novinářskou hloupost. Ale abyste nebyli ošizení, v prvním odstavci knížku přece jenom zhodnotím. Víc prostoru k tomu totiž není potřeba. Nevěřte hypu, Padesát odstínů NENÍ ani dobrá kniha, ani dobrá erotika, dokonce ani dobrá fanfikce. Na druhou stranu nedejte na pomluvy, není to ani taková tragédie, jak dělají někteří recenzenti. 35% bych jí s klidem dal. Po erotické stránce by v dnešním Česku nezvládla inspirovat nejspíš ani průměrnou cudnou středoškolačku, tím méně ženu, která už viděla nějakého nahého muže mimo tatínka. I část paranormálních upíráren s cílovkou „young adult“ nabízí pestřejší možnosti než první díl této trilogie. Fantastičtěji založené singles čtou navíc autorky typu Petra Neomi, kde se dají najít věci, před kterými by autorka Odstínů zděšením zalezla pod postel s úložným prostorem. I neerotickým dějem zůstává kniha daleko za svými možnostmi (na 607 stranách se nestane prakticky nic, běžná kniha od Simony Monyové obsahuje na třetině stran víc děje a stejně erotiky). Český překlad je pak místy divný, jako by ho redaktor nebo korektor ani neviděli (také nejsou v tiráži vůbec zmíněni). Problematická jsou zájmena, anglická stavba věty, sem tam zabité vtipy nebo neznalost kulturního pozadí. Jak jsem psal v perexu, za 399 se jedná o vyhozené peníze (skoro jsem v pokušení to nazvat zlodějinou – když máte štěstí, lze za cenu o +-50kč vyšší pořídit celou trilogii v originále a náklady na výrobu jednoho dílu při tom ukrutném nákladu jen stěží přesáhnou 70kč). Každopádně jde o další luxusní ukázku toho, jak může fungovat virální marketing. V této oblasti nelze původnímu vydavateli vůbec nic vytknout, jednička s hvězdičkou a pochvala před nastoupenou jednotkou.“

Existuje i exkluzivní komplet všech tří knih v podobě dárkového boxu

Nakladatelství XYZ vydalo v prosinci 2014 Padesát odstínů šedi také jako audioknihu ve skvělé interpretaci Terezy Bebarové. Všechny tři díly trilogie nabízí společnost eReading.cz i v elektronické verzi. Pro fanoušky tohoto knižního fenoménu připravilo nakladatelství XYZ exkluzivní komplet všech tří knih v podobě dárkového boxu. Nakladatelství XYZ zareagovalo v roce 2013 na úspěch série vyhlášením literární soutěže „Staň se novou E L James“. Čtenáři poslali do redakce XYZ stovky povídek, z nichž odborná porota vybrala nejlepší příspěvky, které vyšly na jaře 2014 v antologii Inspirace v odstínech šedi.

 

Ukázka z knihy Padesát odstínů šedi

Christian stojí přímo přede mnou a s rukama založenýma na prsou mě upřeně sleduje. A do háje, přistihl mě, jak podřimuju – tak to je se mnou amen. Hledíme na sebe a jeho pohled se postupně zmírňuje.
„Postav se,“ vybízí mě.
Nejistě se zvedám na nohy. Při pohledu na mě mu zacukají koutky.
„Jsi pěkně zničená, co?“
S uzarděním kývnu.
„Chce to kondici, slečno Steeleová,“ zatváří se přísně. „Ještě jsem se tě nenabažil. Sepni ruce, jako by ses modlila.“

Vyděšeně zamrkám. Jako bych se modlila?! Budu se modlit, ať jsi na mě hodný! A zase udělám, co po mně chce. Ovíjí mi zápěstí vázací páskou na kabely a utahuje ji. No to mě podrž! Oči mi vystřelují k těm jeho.

„Je ti snad povědomá?“ podiví se, ale nedokáže potlačit úsměv.

Ježkovy… ty kabelové svorky! To doplňování zásob u Claytonů! Najednou je všechno jasnější. Zírám na něj s otevřenou pusou a adrenalin mi nanovo plní krevní oběh. Tak fajn – získal sis mou pozornost – už fakt nespím.
„Mám tu nůžky.“ Zvedá je, aby mi je ukázal. „Dokážu tě z toho dostat během sekundy.“
Pokouším se zápěstí od sebe odtáhnout, testuju, jak pevná tahle pouta jsou. Když zaberu, plast se mi zařízne do kůže. Bolí to… ale když povolím, je to zase v pořádku.
„Pojď.“ Bere mě za ruce a odvádí k posteli. Teprve teď si všímám, že je na ní temně rudé povlečení. A že na každém sloupku visí pouta…
Sklání se a šeptá mi do ucha: „Chci víc – mnohem, mnohem víc.“

A mně se znovu rozbuší srdce. Božínku.

„Ale urychlím to. Už jsi unavená. Podrž se sloupku,“ zavelí.
Svraštím čelo. Takže nebudeme na posteli? Zjišťuju, že dokážu rozpojit dlaně a sevřít v nich to ozdobně tvarované dřevo.
„Níž,“ poroučí. „V pořádku. Nepouštěj se. Když se pustíš, naplácám ti. Rozumíš?“
„Ano, pane.“
„Dobře.“
Postaví se za mě, v rukách pevně sevře mé boky a pak mě za ně podtrhne dozadu, takže se ocitám v předklonu a sloupek držím v napřažených rukách.
„Nepouštěj se, Anastasie,“ varuje mě ještě jednou. „Budu tě tvrdě šukat zezadu. A ty musíš udržet rovnováhu, rozumíš?“
„Ano.“
Silně mě plácne dlaní přes zadek. Au… to štípe.
„Ano, pane,“ opravuju se rychle.
„Rozkroč se.“ Vtlačí se kolenem mezi má stehna, přidrží si mě za boky a odsune mi pravou nohu do strany.
„Tak je to lepší. Po tomhle už tě nechám vyspat.“
Spánek? Dýchám jako po půlce maratónu. Spánek je to poslední, na co teď myslím. Natáhne ruce a jemně mě pohladí po zádech.
„Ty máš tak nádhernou kůži, Anastasie,“ vydechne. Předklání se a líbá mě dolů podél páteře, celou ji pokrývá lehounkými polibky. Zároveň mi dlaněmi přejíždí dopředu, aby v nich potěžkal má prsa a sevřel bradavky mezi prsty a jemně je promnul.
Potlačuju zakňourání a vnímám, jak na to celé moje tělo reaguje a znovu pro něj ožívá.

Jemně mě oždibuje a líbá na bedrech, masíruje mi bradavky. Luxusně tvarovaný sloupek postele mi div neprotéká mezi prsty. Jeho ruce znenadání mizí a já slyším teď už důvěrně známé trhání fólie a taky to, jak ze sebe skopává džíny.
„To je tak svůdný zadek, slečno Steeleová. Co všechno bych s ním chtěl dělat…“ Hladí ho a laská a postupně nechává prsty klouzat níž, až do mě nakonec dvěma z nich vstupuje.
„Tak připravená. Vy nikdy nezklamete, slečno Steeleová,“ zašeptá a já přitom v jeho hlase zaslechnu úžas. „Pořádně se zapři, bejby… tohle bude rychlé.“
Chytá mě za boky a já se připravuju na tvrdý vpád. Jenže on sáhne po konci mého copu a ovíjí si ho kolem zápěstí, až má pěst sevřenou u mého zátylku a pevně mi fixuje hlavu. Teprve potom si mě bere – velmi pomalu – a zároveň si mě přitahuje za vlasy… Je tak... prostorově výrazný. Pozvolna se stahuje zpět, prsty volné ruky mi zatíná do boku a pak prudce vyráží… až mě to strhne dopředu.
„Drž se, Anastasie!“ houkne na mě skrz zaťaté zuby.
Svírám sloupek ještě pevněji a zapírám se o něj, a on pokračuje v tom přívalu nemilosrdných pohybů, při kterých mi zarývá prsty do kůže. Svaly na rukou mě pálí, sotva se držím na nohou a kůži na týlu už skoro necítím, jak mocně mě za ni tahá. Navzdory tomu se uvnitř mě znovu střádá ta energie. Ach ne… to je poprvé, co mám strach ze svého vlastního orgasmu… jestli mu podlehnu… omdlím. Christian do mě dál živelně proniká, vráží do mě. Dýchá přerývaně a přitom sténá a vzdychá. A mé tělo jako by na ty zvuky reagovalo… jak je to možné? Cítím, jak se to blíží. Ale on najednou znehybní, vtisknutý hluboko ve mně…
„No tak, Ano, dělej,“ zaúpí. A je to právě mé jméno na jeho rtech, co mě strhává spolu s ním, a já padám, řítím se v nekonečné spirále nesnesitelné sladké rozkoše a pak už nevnímám vůbec nic.
Když znovu přicházím k sobě, ležím. Přesněji řečeno, oba ležíme, on pode mnou na podlaze a já zády na jeho hrudi a zírám na strop. Ještě pořád to ve mně doznívá, planu jako pochodeň a jsem úplně zničená. A vida… ty karabiny, pomyslím si bezděky – na ty jsem už dočista zapomněla. Christian mě pošimrá nosem na uchu.
„Zvedni ruce,“ žádá měkce.
Jako bych na nich měla závaží, ale nakonec je zvládám nadzdvihnout. V ruce má ty nůžky a jednu jejich čepel provléká pod vázací pásku.
„Prohlašuji tuto Anu za otevřenou,“ pronáší slavnostně a stříhá ji.
Zahihňám se promnu si uvolněná zápěstí. Cítím, že se taky usměje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace