Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ Úřad pro ochranu osobních údajů již podeváté vyhlašuje soutěž

14.01.2015
„Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ Úřad pro ochranu osobních údajů již podeváté vyhlašuje soutěž

Foto: ÚOOÚ/Michal Klíma

Popisek: Vítězná práce z loňska v kategorii placek, jejímž autorem je Michal Klíma.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vyhlašuje v lednu již 9. ročník soutěže „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“, v níž se děti do 18 let svými autorskými příspěvky vyjadřují k tématu, do jaké míry jsou chráněny jejich osobní a citlivé údaje v každodenním životě.

Kreativní mohou být malé děti i starší studenti

Děti mohou napsat povídku, úvahu, scénář, nebo mohou také příběh, který si vymyslí, sehrát a natočit na video, případně ho ztvárnit do podoby komiksu. Sečtělejší účastníci soutěže mají možnost napsat referát na téma, v jaké knize či filmu se setkali s tématem ochrany osobních údajů a soukromí nebo ve které historické události vidí roli ochrany soukromí jako klíčovou, ať už ona událost dopadla dobře, nebo ne.

Pro ty, kteří raději kreslí a malují, mají organizátoři alternativu v podobě „plakátu“, který by měl každého na první pohled upozornit na aktuálnost tématu ochrany osobních údajů. Fantazii se meze nekladou.

Příspěvky mohou uchazeči poslat (s uvedením jména, adresy a věku) do 17. dubna 2015 buď elektronicky na (soubory do velikosti 3 MB), anebo na adresu Úřad pro ochranu osobních údajů, tiskový odbor, Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7 (obálku označit heslem „Soukromí“). Aktuální informace o soutěži budou průběžně k dispozici na webových stránkách ÚOOÚ v rubrice Pro mládež.

Autoři nejlepšího zpracování budou začátkem června pozváni do Prahy na slavnostní vyhlášení výsledků. Porota loňského ročníku vybírala vítěze z 35 textových soutěžních příspěvků a 101 návrhu na placku.

Mládež je nejohroženější skupinou

 „Smyslem této soutěže je popularizace témat, jako jsou svoboda a ochrana soukromí. Děti jsou v tomto směru zdaleka nejohroženější skupinou. Na druhou stranu se ze soutěžních příspěvků dá vyčíst, že děti si nebezpečí, které vyplývá ze sdílení dat na sociálních sítích, uvědomují mnohdy více než jejich rodiče,“ vysvětluje podstatu soutěže RNDr. Igor Němec, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

„Sdílení dat na sociálních sítích je z hlediska jejich ochrany katastrofa. Zejména teenageři tam dávají informace téměř bez zábran, jako by nevěděli, že jakmile něco napíšou na internet, je to tam prakticky navěky. I proto si myslím, že podobná soutěž má smysl. A nám se podařilo uvést do života projekt s již osmiletou tradicí, která je výjimečná dokonce v evropském měřítku,“ připomíná Igor Němec.

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů RNDr. Igor Němec přibližuje devátý ročník soutěže pro děti a mládež i na videu, kde vysvětluje, v čem se letošní ročník liší od minulého.

Slova o evropském měřítku nejsou nijak přehnaná. V roce 2007 převzali zástupci ÚOOÚ v Madridu evropskou cenu za nejlepší službu veřejnosti v oblasti ochrany osobních údajů za projekt, který obsahoval dvě základní části. Tím prvním byla právě soutěž „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“.

„Je každý rok vyhlašována 28. ledna, což je mezinárodně slavený Den ochrany osobních údajů. Příspěvky, které na úřad každý rok přicházejí, jsou dokladem vnímavosti a kreativity dětí a mladých lidí,“ připomíná bývalá tisková mluvčí ÚOOÚ PhDr. Hana Štěpánková, která v roce 2006 stála u zrodu této soutěže.

„V loňském roce například přišly příspěvky čtyřletého a šestiletého soutěžícího, u nichž bylo jasné, že jim svou pozornost věnovali také rodiče či učitelé. Také při setkáních v rámci slavnostního vyhlášení výsledků se potvrzuje, že na školách probíhají spontánně již jakási předkola a do samotné soutěže se dostanou jen vybrané příspěvky. Takový zájem nás samozřejmě velmi těší a je pro nás stejně cenný jako cena z Madridu.“

Druhou část, která si vysloužila pozornost i za hranicemi a evropskou cenu, pak tvořil tříletý program dalšího vzdělávání pedagogů. Několik desítek ředitelů a učitelů, kteří absolvovali vzdělávací cyklus Ochrana osobních údajů ve vzdělání, obdrželo od ÚOOÚ certifikát. V rámci programu byla jedna hodina věnována ochraně osobních údajů v kontextu základních lidských práv, další hodina byla věnována speciálně ochraně osobních údajů ve školách a dvě hodiny byly jakousi inspirací pro zařazení speciálních poznatků o ochraně osobních údajů a soukromí v jednotlivých předmětech.

Ochrana citlivých dat

„Například v literatuře a dějepisu je možné poukazovat na konkrétních případech na rozdílné pojetí ochrany v různých historických etapách, v matematice a informatice může být problematické zajištění bezpečnosti zpracování osobních údajů, především na internetu, nebo při správě výpočetní techniky, jak předcházet krádežím identity a podobně,“ konkretizuje Hana Štěpánková. „V biologii se objevují informace o biometrických údajích a jejich zpracování například při identifikaci nebo o rozdílném přístupu k databázím DNA v různých zemích světa. Pozornost si zasluhuje i ochrana citlivých údajů ve zdravotnictví,“ doplňuje Štěpánková.

„Rádi bychom, aby se problematika ochrany osobních údajů stala pevnou součástí školních vzdělávacích programů. To předpokládá, že učitelé o ní budou schopni kvalifikovaně a přitažlivě přednášet, a studenti si i na základě takto získaných informací uvědomí, že především na sociálních sítích jim hrozí nebezpečí, pokud se nebudou chovat zodpovědně a své soukromí si nebudou chránit,“ uzavírá RNDr. Igor Němec.

Je rozhodně pozitivní zjištění, že Úřad pro ochranu osobních údajů vedle své dozorové činnosti věnuje pozornost také popularizaci této oblasti a vzdělávání. Stále rostoucí popularita soutěže „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“, která se projevuje nárůstem počtu účastníků i zvyšující se kvalitou a kreativitou soutěžních příspěvků, je toho dalším důkazem.

Partner článku

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
ÚOOÚ,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace