Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete vidět měnu, která je teď podle Wall Street Journal nejhorší na světě? Tak se podívejte do peněženky! Protiproud píše o „bankovním koncentráku“, co nás čeká

13.01.2015
Chcete vidět měnu, která je teď podle Wall Street Journal nejhorší na světě? Tak se podívejte do  peněženky! Protiproud píše o „bankovním koncentráku“, co nás čeká

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Tommy Stubbington si v listu Wall Street Journal všímá nepříznivé kondice české koruny, kterou podle něj od začátku letošního roku v porovnání s ostatními měnami postihl největší propad. Česká národní banka má podle něj navíc ztíženou situaci, protože už nemůže snižovat úrokové sazby.

„Která měna si zatím v letošním roce vede naprosto nejhůře? Není to ropou nasáklá norská koruna, ani těžce zkoušený ruský rubl. Pochybné prvenství jim vyfoukla možná trochu překvapivě česká koruna,“ píše v úvodu svého komentáře Stubbington. V pondělí česká měna v důsledku nepříznivých čísel z maloobchodu oslabila vůči euru o 1 % a celkově tak od začátku roku ztrácí na euro 2,7 %. „Česká koruna si ale vede nejhůře ze všech měn i ve vztahu vůči dolaru. Zde činí její pokles od 1. ledna 2015 dokonce 5,4 %,“ dodává americký novinář.

Pokles české měny je podle Stubbingtona důsledkem přelévání deflace, která se šíří v rámci eurozóny i mimo ni do ostatních evropských států. „Přesto je pro mnoho investorů překvapivé, do jaké míry je pnutím v eurozóně česká koruna negativně ovlivněna,“ cituje Stubbington vyjádření analytika ze Société Générale Bernda Berga. Americký novinář také připomíná, že inflace za prosinec činila v České republice pouhé 0,1 %, přičemž Česká národní banka (ČNB) počítala, že bude inflace činit asi 2 %.

ČNB teď nemůže moc udělat

„Jak tedy bude na tento vývoj ČNB reagovat? Snížení úrokových sazeb nepřipadá v úvahu, protože benchmark úrokových sazeb už nyní stojí na mizerných 0,05 %,“ uvažuje Stubbington a je přesvědčen, že nakonec ČNB přikročí k oslabení měny, což je dle jeho názoru jediné možné řešení. „Slabé chvilky zažívá česká koruna již od listopadu 2013, kdy ČNB zastavila posilování měny vůči euru na úrovni 27 korun. Chtěla oslabením měny pomoci zvýšit objem exportu. Od té doby se koruna skutečně držela kolem hranice 27, ale toto pondělí se dostala až na 28,5,“ píše Stubbington.

Trhy předvídají, že dojde k nějakým opatřením po pátém únoru, kdy proběhne zasedání ČNB. „V každém případě už vyčerpali možnosti spojené se snižováním úrokových sazeb,“ cituje americký novinář opět analytika Berga. Podle Stubbingtona oslabily i měny dalších států, které jsou úzce propojeny s eurozónou a konkrétně jmenuje polský zlotý a maďarský forint. „Na rozdíl od ČNB však mohou polská a maďarská centrální banka ještě snižovat úrokové sazby,“ upozorňuje Stubbington.

Konec států i hotových peněz?

Koruna dál oslabuje a ČNB si s námi dál hraje: Nejsme jediní. Chystá se bankovní koncentrák. Co se stane 14. ledna? Konec států i hotových peněz. A co Angela? Ptá se sugestivně v titulku magazín Petra Hájka Protiproud.cz. Jak stojí na webu, autorka článku Květa Polhammer Lauterbachová referuje o terorismu, kvůli němuž sice nepochodují davy ulicemi Paříže za „svými“ politiky, ale zato nás prý může brzy zničit daleko efektivněji než islamisté!

„Euro je potřeba oslabit, což mágové finančních trhů bezvadně umí. Dolar se ještě nějakou dobu udrží, než ho nechají padnout. Tisk dolarů je pečlivě evidován a dolary jsou označovány tak, aby se v případě měnové reformy daly vyměnit různě očíslované série bankovek v různém kurzu, tedy výhodněji u „spřátelených zemí“, naopak nevýhodně těch, které cirkulují v Rusku nebo Číně. Tak se lze elegantně zbavit ekonomicky nebo politicky nevhodného věřitelského hmyzu,“ píše paní Lauterbachová. 

A ty volby v Řecku...

A pokračuje: „Čekají nás v blízké době dost zajímavé události. Kdo zná historii, ten ví, o čem je řeč. Vinou ekonomie a na ni navázané politiky se pomalu dostáváme - i díky plánu „Řecko“ - do doby Výmarské republiky před nástupem fašismu. Dne 25. ledna 2015 se budou konat parlamentní volby v Řecku. Situace vypadá na to, že ze hry vypadávají tradiční politické strany. Konzervativci Antonyho Samarase, a bohužel, jako opětovně v historii, i socialisté, kteří zradili zájmy svých národů. Nepoučení historií by se měli podívat na tyto dva grafy, které uveřejnil web Neopresse a porovnat si údaje se situací v roce 1935 v Německu. Tabulky ukazují propad důvěry tradičních politických stran a nástup stran nových. Tam, kde vítězila německá nacistická NSDAP, dnes nastupují jiní zachránci, ať už zleva nebo zprava.“ 

A Květa Polhammer Lauterbachová dále vysvětluje: „Jedinou cestou, jak zabránit vítězství řecké strany Syriza, je podle Wolfganga Schäubleho, Maria Draghiho a Angely Merkelové vzdání se státní suverenity zemí eurozóny a předání moci do Bruselu, jeho „komisařům“ a centralistické vládě, ovládané ovšem bankéři prostřednictvím ECB. Centrální vláda může rozjet dobré investice a nechat si přitom poradit od Sorose, že válka proti Rusku umožní Evropě nastartovat konečně kýžený hospodářský růst a bankéři rádi poskytnou pro tyto účely Evropanům peníze. Jak jednoduché! Sleduj peníze a všechno pochopíš. Chudák Angela Merklelová a Wolfgang Schäuble! Ani o svátcích nemají trochu klidu a jsou plně zaměstnáni vypracováváním nouzového plánu na záchranu eurozóny ve stylu „Začněme to dělat jako v USA!“. ECB natiskne peníze a vykoupí státní dluhy od bank a uvolní jim chudákům ruce, aby prý mohli více investovat do ekonomiky. Třeba financovat zbraně pro Ukrajinu či pobaltské země a Polsko a připravit je do boje proti Rusku. Země začnou opět vzkvétat, jako tomu bylo od září roku 1939, kdy to v Evropě a pak na celém světě, začalo opravdu ve velkém.“

Konec suverenity národních států?

„Tím, že ECB natiskne peníze a odkoupí od bank státní dluhopisy, za které banky dostávaly zatím úrok, dojde ke klíčovému kroku, který běžný smrtelník nepochopí. Totiž, že se země vzdají definitivně rozhodování o svém státním rozpočtu. A to je konec suverenity národních států. Do dvou let musí mít každý občan EU, jak bylo řečeno včera rakouským divákům ve zprávách, povinně otevřený bankovní účet, a to i ti největší chudáci ho musí mít. Mít bankovní účet a bankomat kartu bude „lidské právo“. Následuje konec hotovostních peněz a skleněný daňový poplatník. A bude finanční diktatura, o které se nám v socialismu ani nesnilo,“ varuje na závěr sugestivně autorka. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

 

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace