Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Němci zavedli minimální mzdu, nedostanou ji ale všichni. Čtěte, o kolik mají víc než my

02.01.2015
Němci zavedli minimální mzdu, nedostanou ji ale všichni. Čtěte, o kolik mají víc než my

Autor: Ilustrační foto ČT

Popisek: Němci se konečně také dočkali zákonem garantované minimální mzdy

Zákonem garantované minimální mzdy se konečně dočkali i naši západní sousedé, některé kategorie pracujících však na ni dál nebudou mít nárok. O kolik dostanou zaměstnanci v Německu víc než v České republice?

Výši minimální mzdy doposud zákon v Německu nestanovoval, naši západní sousedé se tohoto kroku dočkali s platností až od letošního 1. ledna. Zavedení plošné minimální mzdy prosadila loni ve vládě sociální demokracie (SPD), podle které se nyní zaměstnanci dočkají spravedlivého ohodnocení své práce.

Dostanou 4x víc než my

Němečtí zaměstnanci mají nyní nárok na zákonem garantovanou minimální mzdu ve výši 8,50 eura za hodinu, v přepočtu podle aktuálního měnového kurzu téměř 236 korun. V České republice se sice minimální mzda od Nového roku rovněž zvýšila, pro týdenní čtyřicetihodinovou pracovní dobu nyní platí 9200 korun měsíčně nebo 55 za hodinu. I tak ale Němci dostanou mnohem víc - zákonem stanovenou minimální odměnu za odvedenou práci majívíce než  čtyřikrát vyšší.

Některé platy se paradoxně sníží

Některé německé firmy však na novou zákonnou úpravu obratem reagovaly zrušením dosavadních příplatků, takže se příjmy jejich zaměstnanců paradoxně sníží. Například svaz firem, působících v rychlém občerstvení, loni vypověděl dlouhodobou kolektivní smlouvu se svými zaměstnanci a předložil jim novou. Ta sice zákonnou minimální mzdu zohlednila, snížila ale příplatky za přesčasy a zrušila některé dosavadní prémie.

Kdo si musí na minimální mzdu počkat

Na německou minimální mzdu však nemají nárok všichni. Firmy ji nemusí platit studentům a učňům, kteří v podnicích absolvují praktickou část přípravy pro zaměstnání. Nárok na ni nemají ani dlouhodobě nezaměstnaní v prvních šesti měsících po nástupu do prvního zaměstnání, což podle ministryně práce Andrey Nahles usnadní jejich úspěšné umístění na trhu práce. Otázkou zůstává, na jak dlouho.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace