Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Nový rok bez kocoviny? Jde to!

30.12.2014
Nový rok bez kocoviny? Jde to!

Autor: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

Silvestrovské oslavy často nekončí jen radostí a nadějným vyhlížením dalšího roku. Ale také pořádnou kocovinou kvůli „proslavené“ noci. Zkuste si letos užít Silvestr i bez bolavé hlavy druhý den!

„Nejlépe se vyhnete kocovině tím, že nebudete pít alkohol, ale to na Silvestra vydrží málokdo,“ směje se odbornice na výživu z Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP ČR) Petra Rejzková. „Naštěstí stačí dodržovat několik pravidel, abyste Nový rok nestrávili s bolavou hlavou,“ dodává.

Připravte se předem

Pravidlo číslo jedna říká: nikdy nepijte nalačno! „Před odchodem na večírek se najezte. Klidně zkuste i nějaké tučnější jídlo, hlavně ale nepijte alkohol na prázdný žaludek,“ nabádá Petra Rejzková.

Důležité je rovněž dodržovat pitný režim. „Alkohol dehydratuje, proto je nutné organismu dopřát dostatek tekutin. Nejlepší je pít čistou vodu, případně minerálku,“ říká poradkyně VZP ČR a dodává, že dobrým tipem je vypít i ovocný džus.

Jedna z babských rad pak říká, že je dobré před konzumací alkoholu vypít sklenici mléka. A i tahle rada má své logické opodstatnění. „Mléko zabraňuje překyselení žaludku, navíc zpomaluje vstřebávání alkoholu,“ vysvětluje Petra Rejzková.

Při akci

Během večírku pak pokračujte v uždibování nejrůznějších lahůdek. Nepřehánějte to, ale rozhodně nenechávejte žaludek prázdný.

„Základem je pít pomalu a prokládat skleničky s alkoholickými nápoji sklenicemi s čistou vodou. Snažte se alkohol nemíchat. Pozor na alkoholické nápoje s bublinkami, jako je šampaňské nebo sekt, a také na koktejly. Těchto nápojů míváme tendenci vypít mnohem více, než bychom chtěli,“ varuje Petra Rejzková a dodává, že se riziko kocoviny dá docela dobře ovlivnit typem nápojů, které konzumujeme, respektive jejich barvou. „Říká se, že čím tmavší alkohol, tím větší nebezpeční kocoviny. Například červené víno je horší než bílé, to samé pak platí třeba o whisky a vodce.“

Po večírku

Ještě než se odeberete do postele, pořádně se napijte vody nebo ředěného džusu. Dehydratovaný organismus totiž vodu potřebuje jako sůl.

Ráno po probuzení se opět napijte. „Opět je nejlepší sáhnout po vodě – měla by být vlažná, protože jak studená, tak horká zbytečně zatěžují podrážděný žaludek. Můžete si do ní vymačkat citronovou šťávu – dodáte tělu vitaminy. V žádném případě nepijte kávu! Kofein, který obsahuje, účinky alkoholu jen zvýrazňuje,“ varuje Petra Rejzková před rozšířeným mýtem.

Kocovinu, pokud jste se jí přeci jen nevyhnuli, zmírníte i vitaminovými a minerálními šumivými nápoji. Energii dodejte organismu jednoduchými cukry, například medem nebo hroznovým cukrem.

„Jako ‚vyprošťováky‘ se doporučují nejrůznější pokrmy – od česnečky až po poměrně těžká a mastná jídla. Ale na podrážděný žaludek opatrně. Zkuste pomoc v podobě heřmánkového čaje nebo silného vývaru. Každému pomáhá něco jiného,“ uzavírá odbornice na výživu.

Tak šťastné oslavy bez následků!

Vložil: Anička Vančová

Tagy
VZP,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace