Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství papeže Františka odhalil známý sociolog. Zjistil, proč jel do Albánie a proč ho mají tak rádi i ateisté

24.12.2014
Tajemství papeže Františka odhalil známý sociolog. Zjistil, proč jel do Albánie a proč ho mají tak rádi i ateisté

Foto: Archiv

Popisek: Papež František

Známý sociolog Antonín Rašek se na webu Literárních novin zamýšlí nad papežem Františkem a jeho zahraničními cestami a především nad tím, proč první zemí, kterou na evropském kontinentu navštívil, byla Albánie.

Rašek připomíná, že nová hlava katolické církve až do letošního září navštívila Brazílii, Jordánsko, Izrael a Jižní Koreu. Jistým překvapením prý bylo, že si papež jako první evropskou zemi zvolil Albánii. Podle něj ale papežovy návštěvy mají promyšlenou strategii. Prý ji prozradil sám vatikánský mluvčí Federico Lombardi: „Svatý otec nezačíná své cesty po Evropě v Berlíně, Paříži ani v Londýně. Snaží se ukázat své starosti o lidi, kteří nejsou nejmocnější ani nejbohatší.“

A to byl podle Raška pravděpodobně i důvod, proč papež navštívil evropskou muslimskou zemi, kde je jen desetina katolíků. A kde je více než polovina muslimů a zbytek tvoří pravoslavní a lidé bez víry.

Papež dal jasně najevo, že je proti zneužívání náboženství k násilí

Rašek se domnívá, že papež tak do života prosazuje respekt a důvěru mezi věřícími různých náboženství a nevěřícími. „Dal i důrazně najevo, že je proti zneužívání náboženství k násilí a tvrdě kritizoval islámský radikalismus, který vede k destabilizaci a útlaku,“ podotkl s tím, že Františkovo vystupování souzní s kritickými reakcemi na současné bezpečnostní hrozby zabíjení pod rouškou víry, ve jménu Boha.

Dalším možným důvodem papežovy návštěvy prý bylo, že Albánie má za sebou nejextrémnější podobu ortodoxního komunismu, v níž byli za Envera Hodži pronásledováni, vězněni i popravováni i duchovní. Sociolog připomíná, že tento diktátor kdysi prohlásil Albánii za první ateistickou zemi na světě.

Papež přirovnal EU ke staré babičce, na které se projevuje únava

Stejně jako Jan Pavel II. v roce 1988 i papež František si 25. listopadu naplánoval cestu do Štrasburku na Radu Evropy a do Evropského parlamentu. Hlava katolické církve tu pobyla jen čtyři hodiny. Za tu dobu ale stačila označit Evropskou unii, jistě k radosti euroskeptiků, za starou babičku, na které se projevuje únava, stárnutí a ztráta ideálů.

Rašek si všímá, že se papež ve svém vystoupení držel zásad své sociální politiky. Kritizoval hluboké sociální rozdíly a postavil se proti konzumnímu způsobu života. „Se stejným důrazem kritizoval náboženský extremismus a nabádal k postarání se o migranty, kteří proudí do Evropy,“ uvedl Rašek.

Církev v čele s papežem přispívá i k řešení bezpečnostních problémů

Podle jeho názoru katolická církev v čele s papežem Františkem přispívá nejen k duchovnímu rozvoji lidské společnosti, ale i k řešení sociálních a v poslední době zahraničně-politických a bezpečnostních problémů. Proto je prý stejně jako před lety Jan Pavel II. uctíván nejen věřícími, ale i ateisty.

A jednou z možných příčin, proč se papež těší takové úctě, je to, co řekl v Tiraně: „Atmosféra úcty a vzájemné důvěry mezi katolíky, pravoslavnými a muslimy je pro tuto zemi vzácným darem. Tím vzácnějším zvláště v těchto dobách, kdy autentický duch náboženství zneužívají extremistické skupiny a kdy se náboženské rozdíly překrucují a používají jako nástroj k jiným cílům.“

Vánoční poselství a požehnání papeže Františka z Říma

ČT na svém webu píše: „Teprve podruhé pronese papež František své vánoční poselství „městu a světu“, přesto intenzivní charisma, které vyzařuje tento možná příští nositel Nobelovy ceny za mír, vytváří pocit, že k nám nejen v tomto čase promlouvá slovy i činy už řadu let. Témata, k nimž se bude muset František na Boží hod vánoční vyjádřit, mají daleko k vánoční idyle. Ani v ten den nelze očekávat, že by na nemocné zeměkouli utichlo násilí, nenávist a bezpráví, lidská chamtivost a neláska. Už jsme se smířili s tím, že neuslyšíme pozdravy v desítkách jazyků, přesto chceme slyšet, jak papež tentokrát autenticky vysloví svůj postoj ke konkrétním traumatům dnešní doby.“ Vánoční poselství odvysílá ČT na Boží hod vánoční.

Co řekl papež František vloni?

Papež František v tradičním poselství Městu a světu vyzval k ukončení násilí ve světě, zmínil zejména Sýrii, Jižní Súdán či Středoafrickou republiku. Požehnání přednesl za poměrně silného větru z balkonu baziliky svatého Petra před desetitisíci věřících, kteří ho uvítali bouřlivým potleskem a jásotem. Hlava katolické církve ve své řeči zmínila i problém imigrace a nedávná lodní neštěstí, při kterých zahynuly desítky přistěhovalců u italské Lampedusy.

Požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) bylo prvním vánočním poselstvím nového papeže od jeho nástupu do úřadu na jaře 2013. František v něm mluvil o násilí a válkách v mnoha zemích světa. Jako první zmínil Sýrii, kterou už téměř tři roky zmítá krvavá občanská válka, jež si vyžádala přes 100.000 životů. V této souvislosti papež vyzval, aby byl umožněn humanitární přístup ke všem obětem konfliktu.

Války berou a zraňují tolik životů

„Každý by měl být mírotvůrcem," uvedl ve středu 25. 12. 2013 papež. „Války berou a zraňují tolik životů," dodal s tím, že válečné konflikty zasahují zejména ty nejzranitelnější osoby, jako jsou děti, ženy, nemocní či starší lidé. „Bůh je mír: Prosme ho, aby nám pomohl stát se každý den mírotvůrcem v našich životech, v našich rodinách, v našich městech, národech i na celém světě," dodal František.

Násilí je třeba zastavit i v Nigérii, Iráku, Středoafrické republice či Kongu, řekl pontifex. Pomodlil se rovněž za úspěch rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Ve svém poselství František poprosil Boha, aby „myslel na tu spoustu dětí, které byly uneseny, zraněny či zabity v ozbrojených konfliktech, a rovněž na ty, kterým bylo ukradeno dětství a které přinutili stát se vojáky".

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace