Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš představil nové daně pro hazard, provozovatelé nešetří kritikou. Přidal se i exministr Kalousek

19.12.2014
Babiš představil nové daně pro hazard, provozovatelé nešetří kritikou. Přidal se i exministr Kalousek

Autor: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš představil v pátek na tiskové konferenci nový loterijní zákon a novou koncepci zdanění hazardu. Cílem je podle ministerstva regulace společensky nebezpečného hazardu a zvýšení příjmů do státního rozpočtu z tohoto odvětví. Podle provozovatelů se však může docílit opaku a hrozí likvidace legálního loterijního trhu, přesun hazardu do ilegálních heren a na internet nebo přesídlení firem do zahraničí.

Obavy z podobného nebezpečí vyjádřil například i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Ten v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že věří, že ministerstvo stanovilo daňovou zátěž s ohledem na analýzu, která stanovuje, jak velké daňové zatížení je pro firmy ještě snesitelné, aby se jim vyplatilo v ČR legálně podnikat.

Největší zvýšení daní je přitom cíleno na tzv. technická herních zařízení a živé hry.  U tohoto segmentu je navrhována dvojnásobná daňová sazba oproti současnému stavu, a to ve výši 40% + 40 000 Kč ročně do rozpočtu obce za každý přístroj. Naopak loterie a kurzové sázky postihne zvýšení „jen“ na 30%. S tímto rozdělením pochopitelně nesouhlasí provozovatelé těch typů zařízení, které větší daňové zatížení postihne. „Umělé dělení sázkových her na méně a více škodlivé je značně zavádějící a stanoveno populisticky. Neexistuje jediný důvod, proč by měla být daňová zátěž ve stejném typu podnikání rozdílná. Naopak prosazujeme, aby byla na všechny typy sázkových her nasazena stejná výše daně,“ říká Petr Mikoška, výkonný ředitel společnosti SYNOT TIP.

Navržený zákon stanovuje demotivující podmínky

Aktuálně stát do veřejných rozpočtů vybere z provozu elektronických herních zařízení jen na daních ročně přibližně 8 miliard korun. Podle plánů ministerstva by to mělo být v příštím roce o 6 miliard více. Pokud by se některé firmy opravdu rozhodly přesunout své podnikání do zahraničí, stát by ale plánovaného zvýšení nemusel dosáhnout. „Avizované změny mají postihnout celý loterní trh. Pan Babiš zjevně očekává výnosy z internetového provozu loterií. Jenže navržený zákon stanovuje tak demotivující podmínky (například maximální vklad ve výši 50 kč), za jakých zahraniční provozovatelé nebudou mít zájem žádat v České republice o povolení. Zůstanou tedy v ilegalitě, kde nejsou žádné limity ani výběry daní. O klienty mít nouzi nebudou a stát díky ministru Babišovi přijde odhadem o dalších až 10 miliard korun ročně,“ upozorňuje Petr Vrzáň ze sdružení provozovatelů loterijních systémů SPELOS.

Podle sdružení  SPELOS navíc přibudou i další ztráty. Zaměstnanci a další spolupracovníci zlikvidovaných firem posílí řady uchazečů o práci. Podle sdružení zaměstnanců loterijního průmyslu Loterie bez hazardu by mohlo jít až o 50 000 osob. Stát tak bude muset vynakládat další desítky až stovky milionů ročně na sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti. Dá se také očekávat, že kontroverzní zákon otevře dveře k soudním sporům a arbitrážím kvůli zmařeným miliardovým investicím českých provozovatelů i zahraničních dodavatelů a obchodních partnerů.

V České republice se ročně prosází přibližně 130 miliard korun. „V případě likvidace legálního byznysu tyto peníze u nás nebudou daněny a veškeré zisky skončí v rukou mafie. Velké finanční výpadky tak zasáhnou i oblast sportu a neziskového sektoru, které jsou podporovány především z prostředků plynoucích z provozu loterií,“ uzavírá Vrzáň.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace