Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přestože je Babiš ministrem financí, neumí příliš dobře počítat? Radikální zvýšení daní plánované příjmy nepřinese

17.12.2014
Přestože je Babiš ministrem financí, neumí příliš dobře počítat? Radikální zvýšení daní plánované příjmy nepřinese

Autor: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Ve středu zveřejněné návrhy ministra Andreje Babiše na zvýšení daní v oblasti loterií, sázek a hazardu vyvolaly okamžitou kritiku ze všech oblastí loterijního průmyslu. Ostře reagovalo i Sdružení provozovatelů loterijních systémů SPELOS, které ve svém prohlášení uvádí, že přestože je Andrej Babiš ministrem financí, neumí prý příliš dobře počítat.

Pro oblast provozu loterií totiž navrhuje až 40% zdanění a věří, že tím získá do veřejných rozpočtů až o 6 miliard korun více než dosud. „Ve chvíli, kdy ministerstvo přistoupí k tak vysoké daňové sazbě, kterou budou doprovázet striktní limity, navržené v novém zákonu o loteriích, výběr bude naopak daleko nižší než dosud. Zákon totiž ve své stávající podobě počítá s výrazným snížením možného vkladu do hry i hodinové prohry, výrazně omezuje počet herních zařízení v herně, kasinu i soudním obvodu a podobně. Ve finále to znamená, že bude daleko méně příležitostí ke hře, hrát se bude za výrazně nižší částky a provozovatelé budou mít podstatně menší tržby,“ připomíná Petr Vrzáň ze sdružení SPELOS a pokračuje: „S Ministerstvem financí se dlouhodobě snažíme vést odbornou diskuzi a již několikrát jsme mu předložili také řadu písemných argumentů a odborných studií, které se týkaly problematiky daňového zatížení českých loterních společností. Obáváme se však, že ministr tyto materiály ani neviděl a zcela tedy ignoruje transparentní a férovou diskuzi s legálním průmyslovým odvětvím, které odvádí do veřejných rozpočtů ročně přibližně 10 miliard Kč a dává práci až 60 000 zaměstnanců.“

Již teď je celkové zatížení ve výši 80 %

Studie znalecké kanceláře  BDO, kterou má údajně ministerstvo k dispozici, navíc potvrdila, že celkové odvodové zatížení provozovatelů videoloterních terminálů již dnes odpovídá zdanění ve výši 80 %. Na rozdíl od běžných obchodních společností totiž provozovatelé videoloterních terminálů hradí kromě daně z příjmu právnických osob také loterní daň, speciální fixní daň za každé herní místo a navíc si nemohou uplatňovat DPH na vstupu. K tomu budou nově loterní společnosti podle úvah ministerstva platit také kauce v dražbě licencí pro provoz herních zařízení. I přesto, že do transparentních VLT systémů a provozoven investují mnohamilionové částky, jistotu provozu získají pouze na jediný rok.

„Další neúměrné zvýšení daní loterních společností tedy nejen, že nezvýší celkové daňové příjmy veřejných rozpočtů z loterního průmyslu, ale navíc přinutí seriózní české loterní společnosti k tomu, aby ukončily svou činnost,“ domnívá se Vrzáň, podle kterého mezery na trhu obsadí nelegální provozovatelé a černé herny. Výsledkem pak bude, že stát nevybere na loterní dani ani takovou částku, jakou vybral v letošním roce, vláda nenaplní své programové prohlášení a ministr financí nesplní ani své nedávné sliby o navýšení finančních prostředků pro český sport.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace