Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl jsem vyškolen americkou CIA, abych lhal, abych zrazoval, abych neříkal veřejnosti pravdu! Německý novinář a jeho přiznání

18.12.2014
Byl jsem vyškolen americkou CIA, abych lhal, abych zrazoval, abych neříkal veřejnosti pravdu! Německý novinář a jeho přiznání

Foto: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Popisek: Udo Ulfkotte, bývalý korespondent Frankfurter Allgemeine Zeitung

„Jsem novinář už 25 let a byl jsem vyškolen americkou CIA, abych lhal, abych zrazoval a abych neříkal veřejnosti pravdu,“ začíná svou otřesnou zpověď o zneužití „hlídacího psa demokracie“- svobodných médií Udo Ulfkotte, bývalý korespondent Frankfurter Allgemeine Zeitung. Německo je podle něj jen pouhou americkou kolonií. Ovšem stejné praktiky- spolupráce americké CIA s médii, se už objevily i v České republice.

Před několika lety se např. CIA snažila zjistit přes nastrčeného novináře, kdo deníku Právo vyzradil, že americkými penězi placení tajní pozorovatelé špiclují 24 hodin denně lidi v prostoru Václavského náměstí v okolí „veřejné expozitury CIA“, jak se všeobecně říká Rádiu Svobodná Evropa. Novinář publikující odhalení ale vše prohlédl a prozradit svůj zdroj odmítl. Naštěstí není terorista a tak byl ušetřen mučení, které CIA po 11. září běžně a svévolně praktikuje po celém světě, jak prokázala nejnovější zpráva amerického Senátu, ale podle nepotvrzených, leč důvěryhodných zpráv je od té doby na černé listině nejen USA, ale i pro ně pracujících českých tajných služeb.

MF Dnes a CIA spolupracovali v kauze Tatra, konstatoval Vrchní soud

A je tomu jen pár dní, co po čtyřech letech marného natahování skončila kauza údajné korupce kolem armádních vozů Tatra, v níž figuroval kromě zbrojaře Smrže také bývalý vicepremiér Martin Barták. Zde totiž také vyplynulo, že na celém obvinění spolupracovali zástupci CIA - konkrétně jistý Duncan Sellars - a tehdejší novinář Mladé Fronty Jan Kroupa. Do skandálu byl zapleten i bývalý velvyslanec USA v Praze William Cabaniss, který byl odvolán ze svého postu už po dvou letech. Také on ze své pozice ambasadora běžně s agenty CIA působícími na našem území přicházel do styku. Kroupa od nich dostal - podobně jako Ulfkotte od agentů v Německu - přísně tajné zpravodajské materiály. Některé názory tvrdí, že proto, aby tím ve stylu „vrtěti psem“ Američané pravděpodobně odvedli pozornost od vlastních problémů v kopřivnické Tatře, která za vlády jejich managementu zbankrotovala. Celý skandál ale ještě nekončí, protože osvobození obžalovaní budou nyní požadovat satisfakci ve výši stovek miliónů korun za poškození své dobré pověsti a ušlých zisků.

Kroupa ale není jediný, který se zapletl s profesionálními lháři, jak se také špionům často říká. Také o velmi úzkých stycích bývalého senátora a ministra obrany Saši Vondry s americkými tajnými službami u nás už některá nezávislá média několikrát informovala. Stejně jako o transatlantických vazbách jeho ochránce a kandidáta na úřad českého prezidenta Karla Schwarzenberga. (Také se o tom objevila zmínka i v posledním díle Českého století, vysílaném před několika dny,pozn. red.)

CIA nemá ale „zaháčkované“ jen české investigativní novináře z MF Dnes. Podle Ulfkotteho jsou totiž do špionských sítí dnes nejvíce zapletení britští novináři. „Mají s Američany mnohem bližší vztahy. Pak jsou to Izraelci a samozřejmě Francouzi, ale ti jen částečně. Mnohem méně než Britové a Němci. A následují Novozélanďané, Australané, Tchaiwan, arabský svět, třeba Jordán nebo Ománský sultanát - těch zemí je velmi mnoho a je spousta těch lidí, kteří jsou jen loutkami, za jejich provázky tahá CIA,“ rozplétá spojení CIA, DEA, NSA, MI5,MI6, německé zpravodajské služby BND, ale i Mossadu a dalších špionských organizací mezi světovými médii německý žurnalista Udo Ulfkotte.

Německo je pouhým banánovým státem v područí USA, tvrdí novinář

Ulfkotte nyní vydal knihu Gekaufte Journalisten (Koupení žurnalisté), v níž popisuje, jak američtí a němečtí politici ohýbají německá média tak, aby tito novináři pak světové události žádoucím způsobem popisovali. Ulfkotte tvrdí, že na reportéry se tlačí, aby své psaní vedli v první řadě ve prospěch amerických postojů a proti Rusku. 

„Německé a americké veřejné sdělovací prostředky zkoušejí navodit válku v Evropě. Válku s Ruskem. To je bod, ze kterého není návratu,“ tvrdí německý novinář, podle kterého tak dnes už nemůže mlčet o tom, co ve své minulosti jako CIA podplacený žurnalista dělal. „Manipuloval jsem veřejné mínění, vytvářel protiruskou propagandu. Rovněž není správné, co dělají mí kolegové a co dělali v minulosti. I oni byli upláceni k tomu, aby zradili lidi nejen v Německu, ale v celé Evropě,“ sype si popel na hlavu Ulfkotte.

Byl jsem podporován CIA, abych lhal

„Absolutně nechci, aby vznikla nová válka v Evropě, protože válka nikdy nevznikne sama od sebe. Vždycky tam jsou lidé, kteří dělají vše proto, aby k ní došlo,“ pokračuje Ulfkotte, podle kterého je dnešní Německo jen banánovou republikou pod americkým protektorátem. „Jsme stále ještě druh americké kolonie. To můžete vidět na mnoha místech. Toto není demokratická země, kde bychom měli svobodu tisku a lidská práva. Já píšu proamericky a jsem podporován Ústřední zpravodajskou službou, CIA. Proč? Protože chtějí, abych zůstal proamericky zaměřen. Mám toho už ale dost,“ říká Ulfkotte, který o praktikách amerických špionů a svých německých kolegů z branže napsal knihu.

„Teď za to budu mít spoustu nepříjemnosti,“ soudí Ulfkotte, „ale chtěl jsem jenom ukázat lidem v mé zemi, v Německu, v Evropě, ale i v celém světě kousek toho, co se děje v tajnosti za zavřenými dveřmi,“ říká Ulfkotte a na podporu pravdivosti svých tvrzení hned přikládá jeden z mnoha případů americké manipulace v nedávné minulosti. V roce 1988 podle něj Američané zamlčeli důležitý fakt u otřesných masakrů Iránců a Kurdů chemickými zbraněmi Saddámovy armády. „Byli povražděni jedovatým hořčičným plynem německé výroby! Byl jsem tehdy na hranicích Iráku s Iránem a měl jsem fotografovat, jak byli místní lidi zabíjeni jedovatým plynem z Německa. Když jsem se vrátil domů, do Německa, všechno co otiskli, byla jedna malá fotka a k tomu přidali jeden maký článeček, který se vůbec nezmínil o té strašné brutalitě, o té nelidskosti, jak hrozné je to zabíjet lidi ještě desítky let po skončení druhé světové války jedovatým plynem z Německa. Že to byl německý jedovatý plyn, který byl použit na zavraždění stovek a tisíců lidí,“ je dodnes šokovaný a pobouřený Ulfkotte.

Tvrdý osud novináře - amatérského špiona

„A teď se ptáte, co jsem dělal pro výzvědné agentury? Byl jsem jako jeden z mnoha novinářů po světě pro Američany takzvaným „neoficiálním krytím“ . To znamená, že pro ně pracujete, pomáháte jim, když to potřebují, ale oni  se vás nikdy, v žádném případě nezastanou, když jste odhaleni. Nikdy neřeknou - toto je jeden z našich lidí. Naopak, budou říkat, že vás neznají, a vy jste si o nich mysleli, že to jsou vaši přátelé,“ popisuje těžkou a nevděčnou úlohu novinářů spolupracující s agenty tajných služeb Ulfkotte. „Takže - pomohl jsem jim v několika situacích a dnes se za to stydím. Byl jsem uplácen Američany, abych nepsal přímou pravdu. Všichni jsme zpracováváni k tomu, abychom psali proevropsky, tedy proamericky, ale nikdy ne prorusky. S lítostí přiznávám, že toto nepovažuji za demokracii, ani za svobodu slova a tisku,“ prohlašuje  Ulfkotte. „Co by stále ještě americká kolonie je pak velmi snadné nechat mladé novináře ovlivňovat – což je důležité - transatlantickými organizacemi,“ tvrdí Ulfkotte, podle kterého to platí pro všechny významné německé žurnalisty. „Od nich se vyžaduje, aby byli proameričtí. Jak to dělají? Pozvou vás na cestu po USA, zaplatí vám veškeré výdaje, a tím si vás koupí. Pak se stáváte víc a víc zkorumpovaným,“ popisuje metody CIA Ulfkotte.

„Dám vám klidně příklad toho, co se stane, když s tímto nebudete souhlasit a nebudete spolupracovat. Pilot záchranářské vrtulníkové jednotky Žlutí andělé odmítl s takovou jednou agenturou spolupracovat. Řekl jednoduše ne německé tajné službě BND, když po něm chtěli, aby pracoval pro ně pod tajným neoficiálním krytím. Na základě toho přišel ten člověk o zaměstnání. Německý soudce prohlásil, že firma udělala správně, když ho propustila, protože mu nemůže věřit. Takže ho vykopli ze zaměstnání jen proto, že nechtěl spolupracovat se zpravodajskou službou. Věděl jsem, že by se totéž stalo i mně, kdybych odmítl spolupracovat. Jen můj dům byl šestkrát prohledáván, protože německý veřejný žalobce mě nařkl, že vyzrazuji státní tajemství. Šestkrát prohledávaný dům! Řekli, že doufají, že už to nebudu dál dělat, ale já věřím, že skutečná pravda vyjde najevo. Pravda vždycky zvítězí,“ doufá Ulfkotte. Sám podle svých slov už strach ze msty státu nemá. „Prodělal jsem tři srdeční mrtvice, děti nemám. Tak jestli mě chtějí soudit nebo zavřít do vězení, tak je to kvůli pravdě,“ uzavírá svou zpověď německý  novinář Udo Ulfkotte.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Petr Blahuš

Tagy
USA,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace