Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Iniciativa podala podnět k prošetření ministerské zakázky: Loterii bez hazardu se nezdá objektivita studie za čtvrt milionu

16.12.2014
Iniciativa podala podnět k prošetření ministerské zakázky: Loterii bez hazardu se nezdá objektivita studie za čtvrt milionu

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Podnět k prošetření ministerské zakázky podala iniciativa Loterie bez hazardu. Obrátila se k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v souvislosti se zveřejněnou studií, mapující společenské náklady na hazardní hraní v České republice.

Již dříve zástupci iniciativy uvedli, že zvažují též podání trestního oznámení. Důvodem je fakt, že studie za čtvrt milionu korun neodpovídá pravidlům veřejné soutěže ani původnímu zadání. Na tento fakt opakovaně poukázali i provozovatelé loterií.

„Jsem skutečně zvědavá na to, jak se Úřad k celé záležitosti postaví. Na první pohled je totiž patrné, že studie není objektivní. Už nechceme jen nečinně přihlížet tomu, jak dochází k cílené diskriminaci a očerňování legálního podnikání jen kvůli vlně populismu, která v posledních měsících zasáhla Česko. Vždyť loterní firmy poskytují zaměstnání desítkám tisíc lidí, což je nepochybně obrovským společenským přínosem. Jenže studie bohužel i tento fakt záměrně vynechala,“ uvedla předsedkyně iniciativy Jarmila Novotná důvod, proč má zájem o to, aby byla zakázka důkladně prošetřena.

Studii nepsali ekonomové

Zaměstnancům v loterním průmyslu přitom nejvíce vadí, že studie, která má být podkladem pro tvorbu nového zákona, je především ekonomická a přesto ji nevytvářeli odborníci – tedy ekonomové, ale lékaři, kteří se v oblasti financí nemohou správně orientovat. Největší problém ale iniciativa spatřuje v tom, že studie, která měla mapovat náklady i výnosy spojené s provozem loterií, se ve skutečnosti věnuje pouze společenským nákladům a výnosy ve výši více než 8 miliard korun opomíjí.

Obdobného názoru je Sdružení provozovatelů loterních systémů SPELOS, podle něhož studie pracuje pouze s náklady, zcela opomenuty zůstaly záměrně výnosy z provozu loterií, které jen v případě státního rozpočtu činí až 8 miliard ročně. „Obsah ani závěry studie dle našeho názoru nekorespondují s původním zadáním veřejné zakázky, která měla počítat i s výnosy, ani s obsahem materiálů, z nichž studie vychází. Tento fakt potvrzují i odborníci z renomovaného znaleckého ústavu BDO, podle něhož by bylo důvodné očekávat kalkulaci výše výnosů z hazardního hraní do veřejných rozpočtů ČR,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

Už bylo dost populismu

Ministerstvo se proti nařčení okamžitě ohradilo. Studie, jejíž výsledky potvrdila i oponentura, je podle náměstka Ondřeje Závodského zcela v pořádku. „Smyslem trestního oznámení je zdiskreditovat z našeho hlediska nezpochybnitelnou odbornost studie a zastřít skutečný fakt, jaké jsou výdaje (na odstraňování následků hazardu) v naší zemi zpochybňováním největších odborníků u nás," doplnil Závodský.

Ve studii, která státní rozpočet vyšla přibližně na čtvrt milionu korun, je však podle kritiků dokonce výslovně uvedeno, že výnosy z hazardního hraní nebyly v rámci zpracování studie analyzovány. „Už máme opravdu dost populismu. Politici, kteří se rozhodli postavit svou kariéru na boji proti loteriím, si musí uvědomit, že je třeba dávat lidem objektivní informace. Není přece možné, aby vznikaly studie a analýzy účelově a „na zakázku“. Veřejnost nemůže být donekonečna obelhávána nebo zásobována polopravdami,“ uzavírá Novotná.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
hazard,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace