Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Iniciativa podala podnět k prošetření ministerské zakázky: Loterii bez hazardu se nezdá objektivita studie za čtvrt milionu

16.12.2014
Iniciativa podala podnět k prošetření ministerské zakázky: Loterii bez hazardu se nezdá objektivita studie za čtvrt milionu

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Podnět k prošetření ministerské zakázky podala iniciativa Loterie bez hazardu. Obrátila se k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v souvislosti se zveřejněnou studií, mapující společenské náklady na hazardní hraní v České republice.

Již dříve zástupci iniciativy uvedli, že zvažují též podání trestního oznámení. Důvodem je fakt, že studie za čtvrt milionu korun neodpovídá pravidlům veřejné soutěže ani původnímu zadání. Na tento fakt opakovaně poukázali i provozovatelé loterií.

„Jsem skutečně zvědavá na to, jak se Úřad k celé záležitosti postaví. Na první pohled je totiž patrné, že studie není objektivní. Už nechceme jen nečinně přihlížet tomu, jak dochází k cílené diskriminaci a očerňování legálního podnikání jen kvůli vlně populismu, která v posledních měsících zasáhla Česko. Vždyť loterní firmy poskytují zaměstnání desítkám tisíc lidí, což je nepochybně obrovským společenským přínosem. Jenže studie bohužel i tento fakt záměrně vynechala,“ uvedla předsedkyně iniciativy Jarmila Novotná důvod, proč má zájem o to, aby byla zakázka důkladně prošetřena.

Studii nepsali ekonomové

Zaměstnancům v loterním průmyslu přitom nejvíce vadí, že studie, která má být podkladem pro tvorbu nového zákona, je především ekonomická a přesto ji nevytvářeli odborníci – tedy ekonomové, ale lékaři, kteří se v oblasti financí nemohou správně orientovat. Největší problém ale iniciativa spatřuje v tom, že studie, která měla mapovat náklady i výnosy spojené s provozem loterií, se ve skutečnosti věnuje pouze společenským nákladům a výnosy ve výši více než 8 miliard korun opomíjí.

Obdobného názoru je Sdružení provozovatelů loterních systémů SPELOS, podle něhož studie pracuje pouze s náklady, zcela opomenuty zůstaly záměrně výnosy z provozu loterií, které jen v případě státního rozpočtu činí až 8 miliard ročně. „Obsah ani závěry studie dle našeho názoru nekorespondují s původním zadáním veřejné zakázky, která měla počítat i s výnosy, ani s obsahem materiálů, z nichž studie vychází. Tento fakt potvrzují i odborníci z renomovaného znaleckého ústavu BDO, podle něhož by bylo důvodné očekávat kalkulaci výše výnosů z hazardního hraní do veřejných rozpočtů ČR,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

Už bylo dost populismu

Ministerstvo se proti nařčení okamžitě ohradilo. Studie, jejíž výsledky potvrdila i oponentura, je podle náměstka Ondřeje Závodského zcela v pořádku. „Smyslem trestního oznámení je zdiskreditovat z našeho hlediska nezpochybnitelnou odbornost studie a zastřít skutečný fakt, jaké jsou výdaje (na odstraňování následků hazardu) v naší zemi zpochybňováním největších odborníků u nás," doplnil Závodský.

Ve studii, která státní rozpočet vyšla přibližně na čtvrt milionu korun, je však podle kritiků dokonce výslovně uvedeno, že výnosy z hazardního hraní nebyly v rámci zpracování studie analyzovány. „Už máme opravdu dost populismu. Politici, kteří se rozhodli postavit svou kariéru na boji proti loteriím, si musí uvědomit, že je třeba dávat lidem objektivní informace. Není přece možné, aby vznikaly studie a analýzy účelově a „na zakázku“. Veřejnost nemůže být donekonečna obelhávána nebo zásobována polopravdami,“ uzavírá Novotná.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
hazard,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace