Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Má žena ve věku 75 let, která je už delší dobu hospitalizovaná, nárok na mamografii a na další preventivní vyšetření? Máme pro vás odpovědi

15.12.2014
Má žena ve věku 75 let, která je už delší dobu hospitalizovaná, nárok na mamografii a na další preventivní vyšetření? Máme pro vás odpovědi

Foto: repro

Popisek: Mamograf na ústecké poliklinice, ilustrační foto

Preventivní prohlídky ani související screeningová vyšetření nemají omezení horní věkovou hranicí a VZP je plně hradí samozřejmě i seniorům! Na péči analogickou preventivním prohlídkám má každý plné právo také v případě déle trvající hospitalizace, právě tak jako na screening rakoviny děložního hrdla, mamografii (od 45 let) či na screening rakoviny tlustého střeva (od 50 let). Na preventivní prohlídky si ale pacient musí sám myslet a požádat si o jejich provedení, stejně jako když není hospitalizován.

Zdravotní péči o pacienta v rámci pobytu na lůžku zajišťuje tým zdravotnických pracovníků daného smluvního zdravotnického zařízení. Případnou součinnost dalších odborníků mimo vlastní pracoviště, kde je pojištěnec hospitalizován, poskytnou na vyžádání jednotlivá pracoviště lůžkového zdravotnického zařízení, v podobě konziliárních vyšetření. Pokud není možno realizovat některá preventivní vyšetření v rámci příslušného zdravotnického zařízení, vyžádá si lůžkové zařízení jejich provedení u nejbližšího ambulantního zdravotnického zařízení. V indikovaných případech má pacient nárok na nutnou dopravu na vyšetření a zpět. Ta je ale hrazena jen ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno požadovanou péči poskytnout. Kdyby pacient trval na tom, že chce navštívit např. svého (vzdálenějšího) gynekologa, stomatologa apod., musel by si rozdíl ceny dopravy k němu uhradit.

U dlouhodobě hospitalizovaných je péče v rozsahu všeobecné preventivní prohlídky, prováděné jinak ambulantně praktickými lékaři, součástí výkonu ošetřovacího dne. Nedělá se tedy celá zvlášť (některá vyšetření už začasté také pacient při hospitalizaci absolvoval) a k úhradě lze pojišťovně vykázat jen ty jednotlivé výkony, které do ošetřovacího dne nejsou zahrnuty (např. stanovení okultního krvácení do stolice jako screening rakoviny tlustého střeva).

Hospitalizované pojištěnky starší 45 let mají na mamograf právo

Zdravotní péče v rozsahu a intervalech preventivní gynekologické prohlídky bude dlouhodobě hospitalizované pacientce poskytnuta na vyžádání jejího ošetřujícího lékaře a může být pojišťovně vykázána jako konziliární (cílené klinické) vyšetření, pokud ji nemůže zajistit přímo lékař (gynekolog) daného lůžkového pracoviště. Součástí gynekologické preventivní prohlídky je screening rakoviny děložního hrdla, tedy odběr vzorku z děložního hrdla a jeho cytologické vyšetření.

Hospitalizované pojištěnky starší 45 let (bez horní věkové hranice!) mají právo i na provedení screeningového mamografického vyšetření. Žádanku (doklad 06) ženě vystaví ošetřující lékař lůžkového zdravotnického zařízení, popř. lékař ambulantního gynekologického pracoviště, který poskytl konziliární vyšetření. Mamografii pojišťovně normálně vykáže k úhradě příslušné centrum pro mamografický screening (jde sice o ambulantní výkon, ale hospitalizace pojištěnky nebrání jeho oprávněnému vykázání a výkon bude samozřejmě pojišťovnou uhrazen).

Stomatologickou péči v rozsahu a intervalech preventivní prohlídky v oboru stomatologie poskytne hospitalizovanému pojištěnci ambulantní zubní lékař (na vyžádání ošetřujícího lékaře pacienta při hospitalizaci), opět pokud ji nemůže zajistit přímo lékař příslušné odbornosti daného lůžkového pracoviště.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace