Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znásilnění stoleté stařenky černochem a média v USA mlčí! Komentátor z Washington Post tvrdí: Je to rasismus, jen naruby. Amerika je ve varu

10.12.2014
Znásilnění stoleté stařenky černochem a média v USA mlčí! Komentátor z Washington Post tvrdí: Je to rasismus, jen naruby. Amerika je ve varu

Foto: repro

Popisek: Americký konzervativní komentátor Brent Bozzel

Americký konzervativní komentátor Brent Bozzel poukazuje na to, že se americká média záměrně vyhýbají informování o kriminálních činech, které páchají Afroameričané. Když je však naopak Afroameričan obětí, je takový příběh podle Bozzela povýšen na celonárodní událost. Média se tak prý dopouštějí rasismu naruby.

„Loni stanul před soudem ve Philadelphii Dr. Kermit Gosnell za to, že při provádění potratů zavinil smrt jedné ženy a sedmi dětí, které měly podříznuté hrdlo. Hlavní americká média však o tomto případu nereferovala. Novináři tvrdili, že prý jde o „lokální krimi příběh“. Podle Erika Wempleho, který bloguje na Washington Post, doslova říkali, „neotravujte nás s těmito hloupostmi a přijďte, až budete mít skutečný příběh“, píše v úvodu konzervativní publicista a aktivista Bozell, jenž je mimo jiné zakladatelem společnosti Media Research Center a stojí ve vedení Katolické ligy pro náboženská a občanská práva.

Události z Fergusonu jsou však podle Bozella důkazem toho, že i „lokální krimi příběh“ může dostat velký prostor v celostátních denících a televizních zprávách. „Musí jít samozřejmě o oblíbené téma liberálních médií, jenž může „zahýbat událostmi“. Zpráva o tom, že bílý policista smrtelně zranil neozbrojeného mladého černocha na jednom z předměstí St. Louis, dominovala celostátním zprávám do té míry, že bylo dokonce v hlavním vysílacím čase přerušeno vysílání, aby mohli reportéři informovat o tom, jestli byl policista obviněn,“ upozorňuje Bozell.

Média se snaží vytvořit historickou událost?

„Jedná se přitom o ty samé televizní stanice, které před týdnem odmítly vysílat naživo Obamův projev vztahující se k přelomové imigrační reformě. Cožpak si nemohl celý národ počkat na lokální zprávy či přepnout na kabelovou televizi? Zdá se, že se média pokouší prostřednictvím kauzy ve Fergusonu vytvořit historickou událost, která se dostane do učebnic dějepisu. Jako tomu bylo v případech Selmy či Sanfordu na Floridě, kde byl zastřelen Trayvon Martin,“ kritizuje Bozell.

„Proč je tedy příběh z Fergusonu tak lákavým soustem pro celonárodní média? Je patrné, že se náramně hodí pojmout ho jako flagrantní příklad „hluboce rasistického systému spravedlnosti v USA“. Stejně jako tomu bylo v případě policisty George Zimmermana, jenž v únoru 2012 zastřelil černošského mladíka Trayvona Martina a o několik měsíců byl zproštěn obvinění, nezáleží vlastně vůbec na tom, co nám o celém případu říkají skutečné důkazy,“ konstatuje Bozell.

„Žádný z těch výtržníků neodložil Molotovův koktejl či kámen, aby si přečetl zprávu velké poroty. Televizní kanály přenášely řeč státního zástupce a ve druhé polovině obrazovky ukazovaly nepokoje v ulicích Fergusonu. Byly velmi horlivé, aby mohly ukázat tu zkázu a omezit prostor pro odsouzení nepokojů a zhodnocení celého toho chaosu,“ všímá si Bozell.

Znásilnění stoleté stařenky

„Pro ty, kteří tvrdí, že Ferguson není jen lokální příběh, tady mám další událost, kterou americká média naprosto opomenula. V Milwaukee byl obviněn dvacetiletý černoch Antoine Devon Pettis z toho, že znásilnil více než stoletou stařenku. Jeho vina byla prokázána po odebrání vzorku DNA. Pettis se později v soudní síni usmíval od ucha k uchu a médiím výsměšně vykládal, že z něj udělaly celebritu,“ popisuje Bozell.

Udělat z tohoto příběhu celonárodní událost byť jen na jednu minutu by bylo podle mínění Bozzela považováno za rasistické, stejně jako na začátku zmíněný příběh doktora Gosnella.

„A mám tu ještě jeden opomenutý příběh. Ve městě Akron ležícím ve státě Ohio byl zastřelen bílý policista Justin Winebrenner černochem Kenanem Iverym. Winebrenner byl v tu chvíli mimo službu a neměl u sebe zbraň. Seděl se svými kolegy v hospodě u Papa Dona. Ivery k němu přišel, vytáhl zbraň a střelil jej do trupu. Winebrener na místě zemřel, čtyři další policisté byli zraněni,“ informuje Bozell.

„Podle policejních údajů v letošním roce bylo při výkonu služby ve Spojených státech zastřeleno 45 policistů a celkově jich zahynulo 111. Žádnému z těchto případů nebyla věnována taková pozornost ani sympatie, jakých se dostalo Michaelu Brownovi a jeho rodině. Média vytvářejí z lokálních krimi příběhů celostátní události s pozoruhodnou nerovností. Mediální „soudci“ přitom postupují s nevídanými rasovými předsudky a nikde není vidět ani náznak toho, že by se situace měla změnit k lepšímu,“ uzavírá Bozell.

Poklidné demonstrace se teď konají v celých USA

I tichým protestem vleže vyjádřilo v jednom z kostelů v americkém Chicagu na 250 lidí nesouhlas s tím, že v poslední době bělošští policisté usmrtili několik neozbrojených černochů. V New Yorku ze stejného důvodu demonstrovaly poklidně stovky lidí, stejně jako na dalších místech USA.

Za nepokoji stojí letošní případy usmrcení Erica Garnera v New Yorku a osmnáctiletého Michaela Browna ve Fergusonu na předměstí St. Louis. Policisty, po jejichž zásahu oba tito neozbrojení černoši zemřeli, se později porotci rozhodli neobvinit. Verdikt vyvolal protesty v ulicích velkých měst a znovu podnítil debatu o rasových vztazích v americké společnosti.

V centru New Yorku se v neděli shromáždilo několik stovek demonstrantů na nádraží Grand Central na náměstí Herald Square, kde se protesty konaly i v minulých dnech, napsal zpravodajský server CNN. Zhruba třicítka demonstrantů, včetně několika operních pěvců a pěvkyň, si pro svůj projev nesouhlasu vypůjčila tradiční vánoční koledy a pozměnili jejich slova tak, aby připomínaly nedávné případy policejního násilí na černoších.

V Berkeley byl pochod také bez problémů

Na další nepokoje se mezitím připravovala města na západním pobřeží. V kalifornském Berkeley se stovky demonstrantů zapojily do protestního pochodu, který se vydal po tamní dopravní tepně. Podle místní policie, kterou citovala agentura Reuters, akce probíhala bez problémů.

Původně poklidný protestní pochod se v Berkeley konal i v sobotu večer, zvrhl se ale v násilnosti, při kterých několik maskovaných demonstrantů rozbíjelo výlohy a házelo kamení na policisty. Policie proti nim podle amerických médií použila gumové projektily a slzný plyn. Tři policisté a jeden technik údajně utrpěli zranění a šest lidí bylo zadrženo. Policie nesdělila, zda jsou zranění i na straně demonstrantů.

Zhruba 200 lidí se v neděli večer sešlo v centru Seattlu, kde protesty také v sobotu vyústily ve střety s policií. Sedm lidí při nich tehdy bylo zadrženo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
USA,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace