Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Studie zadaná Ministerstvem financí vyvolává dohady, je neúplná a účelová, tvrdí Spelos

25.11.2014
Studie zadaná Ministerstvem financí vyvolává dohady, je neúplná a účelová, tvrdí Spelos

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Ostrá slovní přestřelka mezi Ministerstvem financí na jedné straně a provozovateli loterií a zaměstnanci v loterijním průmyslu na straně druhé se strhla kvůli aktuální studii „Společenské náklady na hazardní hraní v České republice“. Ta má být jedním z podkladů použitých při přípravě nového loterijního zákona.

Podle organizace SPELOS, která sdružuje provozovatele loterijních systémů, je však studie neúplná, účelová a především vytvořená jen na základě politického zadání. Ekonomický odhad navíc zpracovalo Psychiatrické centrum Praha, které není ekonomickým expertem. „Je s podivem, že Ministerstvo financí doslova vyhazuje peníze za nerelevantní studie. Přestože jde o analýzu, která se věnuje makroekonomickým souvislostem a finančním ukazatelům, vypracovali ji lékaři bez jakéhokoliv ekonomického vzdělání. Navíc v materiálu, na který se odkazuje také nový návrh Zákona o provozování hazardních her, jsou účelově zmíněny pouze náklady, ovšem záměrně zcela opomenuty zůstaly výnosy,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident sdružení SPELOS.

Alibismus ministerstva?

Reakce ze strany Ministerstva financí, které se proti obviněním sdružení SPELOS okamžitě ohradilo, na sebe samozřejmě nedala čekat. Podle ministerstva se studie přínosy v souladu se smlouvou podrobně zabývá. Ve studii se například píše, že celkový přehled všech ekonomických dopadů plynoucích z hazardních her je přinejmenším stejně obsáhlý, jako přehled dopadů společenských.

„Opravdu nevím, jak si mám vysvětlit fakt, že ministerstvo v tiskové zprávě alibisticky píše, že nesouhlasí s tvrzením SPELOS,“ reaguje Vrzáň. „Přitom ve své studii samo uvádí následující: „Výnosy z hazardního hraní nebyly v rámci této studie analyzovány. Metodologie a ekonomické nástroje pro posouzení výnosů z hazardního hraní nejsou v uspokojivém stádiu vývoje, následkem čehož by výpočty a modely zřejmě byly silně zkreslené, a to by mohlo ohrozit podstatu informovaného rozhodování o dalším vývoji legislativního ukotvení hazardních her v českém právním řádu.“ Ministerstvo navíc v tiskové zprávě velmi opatrně zaměňuje pojmy „výnosy“ (které opomíjí) za „přínosy“ (kterým se věnuje velmi okrajově).“

Zareagovala také iniciativa Loterie bez hazardu

Na zveřejnění studie zareagovala také iniciativa Loterie bez hazardu, sdružující zaměstnance v loterijním průmyslu. Ta se rozhodla podat podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k prošetření splnění zadání a podmínek veřejné zakázky Ministerstva financí. Studie údajně podle iniciativy není odborná a schází v ní podstatné informace.

„Studii, která je zaměřena na ekonomická data, tvořili lékaři. Přestože si jejich profese velmi vážím, jsem přesvědčena o tom, že málokdo z nich je současně ekonomem,“ uvedla předsedkyně iniciativy, Jarmila Novotná s tím, že studie zahrnuje také údaje, které s přímým provozem loterií vůbec nesouvisí, popř. souvisí jen okrajově - např. výjezdy policie a podobně. Ministerstvo však obvinění, že přibližně čtvrt milionu korun, které studie stála, nebylo vynaloženo účelně, striktně odmítá a svůj názor podkládá například oponenturou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která její výsledky potvrzuje.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace