Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obrovská pocta pro Česko: V americkém Kongresu byla slavnostně odhalena busta Václava Havla, který je teprve čtvrtým takto vyzdviženým Evropanem

21.11.2014
Obrovská pocta pro Česko: V americkém Kongresu byla slavnostně odhalena busta Václava Havla, který je teprve čtvrtým takto vyzdviženým Evropanem

Foto: Vláda ČR

Popisek: Odhalení busty Václava Havla provázelo několik projevů.

FOTOGALERIE Předseda vlády ČR B. Sobotka pokračuje v pracovní cestě v USA. Ve středu 19. listopadu 2014 se premiér zúčastnil odhalení busty Václava Havla od Lubomíra Janečky ve sněmovním křídle Kapitolu a při této příležitosti pronesl projev, kde se přihlásil k jeho odkazu.

Slavnostního odhalení se v české delegaci v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou zúčastnili také předseda PSP ČR Jan Hamáček, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman. Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová. Přítomni byli mimo jiné také exministryně zahraničí USA Madeleine Albright, šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosi nebo předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

„Cením si občanské statečnosti Havlovy i ostatních signatářů Charty 77, která zahrnovala nejrůznější názorové proudy od demokratické levice po konzervativní pravici. Václav Havel dokázal tyto různorodé proudy sjednocovat. I proto mohl být jejich věrohodným mluvčím,“ řekl premiér Sobotka při slavnostním odhalení.

Zazněly státní hymny obou zemí

Středeční slavnostní události, před kterou zazněly státní hymny obou zemí, se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Havel je po Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lájosi Kossuthovi čtvrtým Evropanem, jehož busta se ocitla v americkém Kongresu. „Sešli jsme se, abychom ocenili velkého hrdinu, člověka a dramatika," prohlásil Boehner, podle kterého Havel prožil život plný paradoxů. Exprezident podle kongresmana dosáhl vítězství díky pravdě, což byla jediná zbraň, kterou proti němu komunistický režim nemohl použít.

Obyčejní lidé mohou dosáhnout velkých věcí

„Touto bustou chceme ocenit to, že i obyčejní lidé mohou dosáhnout velkých věcí," dodal Boehner. Vyjádřil také přesvědčení, že Havel by při své skromnosti byl jistě v rozpacích, že se mu dostalo takovéto pocty. Boehner přitom připomněl Havlova slova, že to, že se po sametové revoluci stal prezidentem, bylo tím nejhorším, co se mu mohlo stát.

Při ceremonii vystoupil také kaplan Sněmovny reprezentantů Patrick Conroy, který upozornil, že busta má připomínat, co Havel vykonal, a být pro ostatní inspirací. Podle Pelosiové Havlovo vůdcovství překonalo hranice jeho země. Boehner připomněl, že Havel měl rád rock, i když podle Albrightové neměl smysl pro rytmus. K okořenění slavnostního okamžiku pak šéf Sněmovny reprezentantů pozval zpěváka Billyho Gibbonse ze slavné skupiny ZZ Top, který krátce zazpíval.

Projev Bohuslava Sobotky

Vážené dámy, vážení pánové, prezident Václav Havel už nejvhodnější slova pro tuto příležitost řekl ve svém prvním novoročním projevu 1. ledna 1990: „Na nikoho, kdo za naši dnešní svobodu tak či onak zaplatil, by nemělo být zapomenuto.“

A tedy odhalením busty Václava Havla - i jeho vlastními slovy - nevzdáváme poctu jen jemu samému, ale všem těm do posledního, kteří se nesmířili s útlakem a nesvobodou a bránili se vědomi si rizika, i když jim hrozilo věznění, utrpení či smrti. Zvedli svůj hlas stejně jako spisovatel a dramatik Václav Havel.

Před Listopadem byl přirozeným lídrem disidentského hnutí, které považuji za pokračování masarykovského humanismu prolínajícího se českými dějinami a svojí politikou se k němu hlásím. Cením si občanské statečnosti Havlovy i ostatních signatářů Charty 77, která zahrnovala nejrůznější názorové proudy od demokratické levice po konzervativní pravici. Václav Havel dokázal tyto proudy sjednocovat, a proto mohl být jejich věrohodným mluvčím.

Ale jeho osobnost daleko přesahovala hranice vlasti. Slyšeli ho nejen doma, ale byl respektován i celým světem. Přestože neměl žádnou praktickou zkušenost se zahraniční politikou, byl si přesně vědomý globálních konfliktů a snažil se hledat nové cesty k jejich řešení. I když nám někdy mohl připadat jako naivní snílek z nevelké země, který se snaží ze světa udělat lepší místo pro život. Byl ale pravdivě vnitřně přesvědčený, že vyšší ideály lidskosti a morálky mohou - nejen jeho zemi - vést ke správným rozhodnutím a k pozitivní změně.

Vážené dámy, vážení pánové, krátce po svém zvolení prezidentem vystoupil Václav Havel - jako jeden z mála neameričanů - právě tady s historicky významným projevem. A dovolte, abych jeho slovy nejen začínal, ale i skončil své dnešní vystoupení. Tady v Kongresu tehdy řekl: „Máme společný úděl. Události v Evropě ovlivňují osud Spojených států a naopak, starý kontinent je přímo závislý na kontinentu americkém. Díky podpoře vašeho prezidenta Wilsona mohl první prezident Tomáš Garrigue Masaryk založit náš novodobý stát, a to na principech, na kterých byly založeny Spojené státy.“

A já dodávám, tyto principy svobody a demokracie nás spojují i dnes. Jsem velmi rád, že jsem dnes společně s vámi mohl uctít památku Václava Havla. Děkuji za pozornost.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace