Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nerozumíme, o co vám jde. Jste samozřejmě někde úplně jinde... Československá filmová hvězda se od nás tvrdě distancuje, proč?

16.11.2014
Nerozumíme, o co vám jde. Jste samozřejmě někde úplně jinde... Československá filmová hvězda se od nás tvrdě distancuje, proč?

Foto: Stránky političky

Popisek: Magda Vášáryová

Těžko by někdo před lety předpokládal, že se z křehké Markéty Lazarové nebo Mahuleny stane jedna z nejambicióznějších političek, která si troufne i na prezidentský post. Po sametové revoluci se Magda Vášáryová vzdala své mimořádně úspěšné herecké kariéry a stala se první československou velvyslankyní v Rakousku. Po rozpadu společného státu ve špičkové politické kariéře pokračovala. Jako členka slovenské Národní rady se dnes distancuje od české politické scény.

Magda Vášáryová se ve velmi otevřeném rozhovoru v Interview ČT 24 hned zkraje přiznala, že není žádná romantička. Jako jedna z mála prý předpověděla rozpad Československa a jako jedna z prvních  na to upozornila  Václava Havla. Za to ji údajně velmi kritizovali Havlovi poradci. Věděla prý o financích, které  plynuly do Československa na podporu tohoto rozpadu (!). Velmi se bála, že rozdělení společného státu mrští Slovensko na východ. Pro řadu Slováků to pak znamenalo velkou výzvu a motivaci, aby se tomu tak nestalo a aby dohnali Česko. A to se jim podařilo.

Nerozumíme, o co vám jde?

Vášáryová je velkou zastánkyní členství v Evropské unie. A to přesto, že je nyní velkou módou EU kritizovat.  V tom okamžiku, kdy přišlo na přetřes členství v EU, se poslankyně začala  vyjadřovat o Česku velmi odtažitě: „My, Slováci, dnes na mou duši nerozumíme, o co vám jde. My jsme v eurozóně, vy píšete neustále, v novinách to čteme, že eurozóna už se zase rozpadá, že to nemá budoucnost.... Já nevím, kam chcete patřit.“ V souvislosti s tím Vášáryová  upozornila na situaci v Maďarsku a na Ukrajině a zdůraznila význam spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky.

Jste zase někde úplně jinde!

Pochvalovala si také to, že mají Slováci euro: „To znamená že se nemusíme bát, co bude s forintem, a co ne, vy ano, ale my ne. My máme v kapse druhou nejsilnější měnu světa... My skoro stoprocentně podporujeme bankovní unii, vy jste samozřejmě zase někde úplně jinde, je nám to velmi líto,“ rozohnila se.   

Servítky si nebrala ani v případě současného slovenského premiéra  Roberta Fica. Nad jeho výroky, které v pořadu zazněly, se pousmála a připomněla, že do komunistické strany vstoupil dva roky před revolucí. „Tento chlapec si ani nevšiml sedmnáctého listopadu. Vede účelové populistické řečičky, které neberu vážně,“ odbyla rázně toto téma. 

Potřebujeme konflikty

Na otázku moderátorky, zda v posledních letech zhrubla politika, překvapivě odpověděla: „To je parlamentní demokracie, panebože.  Máme se objímat? My potřebujeme konflikty!“ Když ale došla řeč na nedávné vulgární výroky prezidenta Zemana, již tak benevolentní nebyla a vyjádřila názor, že ji nepřekvapila reakce Zemanových voličů, ale spíše jeho odpůrců. „Co udělají slušně vychovaní lidé, když někdo tak překročí normy slušného chování? Izolují ho mrazivým mlčením,“ připomněla.

Vyjádřila také nevoli nad tím, že prezident Zeman nedávno vyznamenal premiéra Fica. Na závěr se  bývalá československá filmová hvězda přiznala, že jí hraní vůbec nechybí. „Pracuji dnes se svými myšlenkami a svými texty a nesu za ně odpovědnost. Dnes mám zase jiné úkoly.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace