Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EXKLUZIVNĚ Svatý Martin přijíždí na mlhavém, šedém koni. Kdy osedlá bělouše? Víme, kdy přijde zima i jaké nás čeká počasí

11.11.2014
EXKLUZIVNĚ Svatý Martin přijíždí na mlhavém, šedém koni. Kdy osedlá bělouše? Víme, kdy přijde zima i jaké nás čeká počasí

Autor: Vendula Fižová

Popisek: Podzim, ilustrační foto

Lidová pranostika o dnešku říká, že svatý Martin přijede na bílém koni. Letošní počasí se ale průměru vymyká, vysoké letní teploty přesahovaly dlouho do podzimu, a ty podzimní, relativně vysoké, se budou držet i nadále. Pátrali jsme proto, kdy se té zimy konečně dočkáme…

„Ani ve druhé listopadové dekádě se charakter počasí k zimě nepřiblíží. Nad naše území bude i nadále proudit teplý, v první polovině týdne dokonce až velmi teplý vzduch od jihu,“ popsal výhled počasí pro iDnes.cz meteorolog Josef Hanzlík. A dodal, že předpokládané průměrné teploty se budou pohybovat mezi 5 až 10 °C nad dlouhodobým průměrem pro toto období.

„Ve druhé polovině týdne se nepatrně ochladí, avšak k typicky listopadovým hodnotám se teploty zdaleka nepřiblíží,“ sdělil iDnes.cz expert z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle něj můžeme rovněž očekávat zejména na Moravě a ve Slezsku čerstvý vítr, na horách, ve středu dokonce i v nižších polohách musíme počítat s nárazy větru kolem 15 metrů za sekundu, na hřebenech dosáhnou až 25 metrů za sekundu, což je 90 km za hodinu.

Lyžovačka asi až v prosinci

„Co se týká srážek, jejich převažujícím charakterem bude mrholení nebo slabý déšť. Pouze ve čtvrtek a poté také v závěru týdne očekáváme vyšší úhrny přesahující dva milimetry. Se stoprocentní jistotou tak můžeme konstatovat, že se svatomartinská pranostika letos nenaplní a Martin zanechává svého bílého koně ustájeného za polárním kruhem,“ poznamenal Hanzlík.

Zajímalo nás také, kdy už vypukne ta zima. Pan Štefan Hanžák z Českého hydrometeorologického ústavu nám sdělil, že návrat k průměru, čili k typickému počasí v daném období, můžeme pravděpodobně očekávat až v první dekádě prosince. Tam by se teploty měly pohybovat mezi nulou až mínus dvěma stupni, maximální pak dva až čtyři stupně Celsia. A ve vyšších polohách, jednoduše řečeno na horách by se už měl objevit sníh.

Předpověď počasí po dnech podle Českého hydrometeorologického ústavu

Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropu k nám proudí teplý vzduch od jihozápadu. V druhé polovině příštího týdne budou v pokračujícím jihozápadním proudění do střední Evropy postupovat okludující frontální systémy, které se budou nad střední Evropou rozpadat.

Předpověď na úterý

Převážně zataženo s nízkou oblačností, mlhavo, místy mrholení. Na horách místy, během dne ojediněle i v nižších polohách až polojasno. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C, na západě Čech kolem 5 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, při zmenšené oblačnosti a na východě až 16 °C. Slabý jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s, postupně na Moravě a Českomoravské vrchovině čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Předpověď na středu

Převážně zataženo s nízkou oblačností, místy mlhy a mrholení. Ojediněle až polojasno. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 11 až 15 °C. Čerstvý jihovýchodní vítr 4 až 9 m/s, od vyšších poloh s nárazy 15 až 20 m/s. Na západě Čech a ve Slezsku mírný vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na čtvrtek

Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo mrholení. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s se bude v Čechách měnit na západní.

Předpověď na pátek

Převážně zataženo, mlhavo, místy mrholení nebo slabý déšť. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C. Slabý proměnlivý vítr, postupně mírný jihovýchodní 2 až 5 m/s.

Vyhlídka počasí na víkend

Převážně zataženo, místy mlhy. V sobotu místy mrholení nebo slabý déšť, od neděle občasný déšť na většině území. Nejnižší noční teploty 10 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 13 °C.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace