Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co máme jíst zdravého? Nejsou doporučení vědců spíše návodem, jak se dostat do hrobu? Nebo jde o promyšlené reklamní lži? Asi vás překvapí, co je podle experta jed

08.11.2014
Co máme jíst zdravého?  Nejsou doporučení vědců spíše návodem, jak se dostat do hrobu? Nebo jde o promyšlené reklamní lži? Asi vás překvapí, co je podle experta jed

Foto: Markéta Vančová

Popisek: Řepkový olej, například, prý vůbec není zdravý, právě naopak.

Výsledky vědeckých studií na téma zdravé výživy si natolik protiřečí, že už jsou většině lidí k smíchu a začali se řídit vlastním selským úsudkem, co jim prospívá a co ne. Protichůdné studie o prospěšnosti řepkového, či kokosového oleje například způsobily, že se mnozí úprkem vracejí k sádlu nebo máslu. A nejspíše dělají dobře.

Těžko se objektivně hodnotí, zda mají na zcela protichůdných vědeckých doporučeních  větší podíl viny samotní vědci, či spíše média, stále častěji zneužívající skrytou reklamu. Ta je totiž rafinovaně skrytá i v článcích o závěrech vědeckých studií na téma zdraví prospěšných potravin. Je dosti pravděpodobné, že když je veřejnost masírována bombastickými  zprávami o  výhodách toho či onoho produktu, bude se jej snažit získat. Aby pak se zděšením zjistila, že je vše jinak.

Lži, vyprodukované tukovým průmyslem

Tak je tomu i v případě kontroverzního řepkového oleje. Zatímco v Česku se v poslední době  nápadně často objevují statě o tom, že je zdravější než olivový olej, v zahraničí se stále více píše o jeho vedlejších účincích, především s ohledem na  fakt, že pochází z geneticky upravené suroviny.

Tento týden přinesl nejčtenější  zpravodajský český server informaci o tom, že řepkový olej je vůbec nejvhodnější na smažení, ale jeho čtenáři mu dali co proto. Podle Jana  je článek jen návodem, jak se dostat co nejrychleji do hrobu. Dalibor zase podezírá redakci z toho, že jde o naprosté lži, vyprodukované tukovým průmyslem.  Anna ironicky podotýká, že je řepkový olej tak skvělý, že na něm dokonce jezdi traktory a jsou ho plné sklady.

Největší humus?

Většina, až překvapivě zasvěcených diskutérů, se však shoduje na tom, že  největší humus je olej palmový. A protože je levný, cpou ho výrobci prakticky do všeho. Další shoda veřejnosti panuje v názoru, že nejlepším tukem je kvalitní sádlo a máslo, ale rozumně varují – jen s mírou! Je zajímavé, že názory čtenářů se v podstatě kryjí s názory respektované odbornice na výživu Margit Slimákové. Ta připomíná, že naši předci užívali máslo a sádlo, než  jim to tukový průmysl zakázal a všem vnutil škodlivé margaríny. Margit se domnívá, že máslo a sádlo budou brzy rehabilitovány, podobně jako vejce. Sama máslo doporučuje s ohledem na jeho příznivé účinky na střevní prostředí. A sádlo je zase díky vysokému kouřovému bodu ideální na smažení.  Také ona varuje před řepkovým olejem, především proto, že je vysoce průmyslově upravován. 

Pozor, změna!

Svoje doporučení  Slimáková shrnuje, že nejlepší jsou ty tuky, které nebyly tepelně upraveny. Za jejich ideální zdroje považuje ryby, máslo, vejce, ořechy, semínka, avokádo a olivy. Vůbec nejhoršími tuky jsou podle jejího názoru předsmažené  a průmyslově upravované  oleje. A ještě jedna dobrá rada na závěr: Pozor na nízkotučné potraviny. Jsou plné škrobů, cukrů a aditiv. „Tedy složek, které nikdo nepotřebuje,“ dodává Margit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace