Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragický příběh bojovníka z Donbasu. Novinářky z Rádia Svobodná Evropa zjistili vše o osudech zabitého ruského mladíka

31.10.2014
Tragický příběh bojovníka z Donbasu. Novinářky z Rádia Svobodná Evropa zjistili vše o osudech zabitého ruského mladíka

Autor: Youtube, repro

Popisek: Ukrajina, ilustrační foto

Zpravodajky z Rádia Svobodná Evropa Taťána Voltská a Clair Bigg navštívily ruské město Kronštadt a udělaly zde reportáž o místním rodákovi, který coby dobrovolník zemřel na bojištích východní Ukrajiny.

„Když se Žaňa Zaloginová vracela 5. října z práce, čekalo ji doma nepříjemné překvapení. Její osmnáctiletý syn ji nechal na lednici vzkaz, že odjel do „jiného města“ a domů se vrátí do dvou měsíců. Jevgenij Puškarov se však už domů nikdy nevrátí. Minulý týden měl pohřeb ve svém rodném městě Kronštadt poté, co byl zabit na východní Ukrajině, kde bojoval po boku proruských separatistů,“ uvádějí novinářky.

Jevgenijova matka Žaňa je velmi smutná, ale zároveň rozčílená. Zlobí se na propagandu šířenou ruskými televizními kanály, podle které dochází k masakrům rusky mluvících obyvatel východní Ukrajiny. Stejně tak je naštvaná na separatisty, kteří se původně ani neobtěžovali vrátit ji synovo tělo. Dobrého slova nenachází ani pro vojenský klub mládeže, kde trávil její syn většinu svého volného času. „To oni mu tam tyto škodlivé myšlenky vtloukali do hlavy. Byl to přitom ještě kluk,“ stěžuje si paní Zaloginová.

Kronštadt žije armádou

„Jevgenij byl podle slov své matky od svých dvanácti let fascinován armádou, což bylo způsobeno jistě i polohou a historií Kronštadtu. Město je hrdé na svoji vojenskou minulost, protože se zde nacházela hlavní základna Baltské flotily a sídlila zde i ruská admiralita. Jako mnoho dalších mladých Rusů, i Jevgenij byl ovlivněn scénami násilí, které se denně objevovaly ve státem kontrolovaných televizních stanicích,“ upozorňují novinářky.

„Říkal mi, že se nemůže smířit s tím, jak na Ukrajině podle ruských médií hromadně umírají ženy a děti. Chtěl jim pomoci, to byl hlavní důvod, proč tam odešel bojovat,“ tvrdí paní Zaloginová a obviňuje ruská média ze šíření lživých informací. „Nikdo z nás přesně neví, co se na ukrajinském bojišti děje,“ míní Jevgenijova matka.

Žádost online

Aby paní Zaloginová zjistila něco více o posledních týdnech života svého syna, přihlásila se na ruskou sociální síť Vkontakte. Zjistila, že byl členem dvou skupin podporujících povstalce, a jeho žádost o připojení se k bojovým jednotkám byla podána i vyřízena online. „Stačilo vyplnit online formulář, počkat na odpověd a pak už si jenom koupit letenku a odletět do Rostova. Tam už na dobrovolníky čekala příslušná spojka. Jevgenij byl už v červenci rozhodnutý, že odjede,“ zmiňuje podrobnosti paní Zaloginová.

Podle svých kamarádů ve zbrani zemřel Jevgenij 10. října v ukrajinské vesnici Nikišino. I přes své minimální praktické bojové zkušenosti byl přidělen k průzkumné jednotce, kde jsou rekruti ve velkém ohrožení. Podle Alexandra byl Jevgenij zastřelen poté, co jejich skupinu objevili ukrajinští vojáci. „Rozhodli jsme se přejít na druhou stranu silnice. Jevgenij kryl náš ústup a zasáhla jej kulka, protože šel jako poslední,“ popisuje Alexander.

Dvě třetiny proruských separatistů přišly na východní Ukrajinu z Ruska

Jeden z velitelů průzkumné jednotky Sergej říká, že dvě třetiny proruských separatistů přišly na východní Ukrajinu z Ruska. Podle svých slov je připraven se vrátit do bojové linie, ale připouští, že mnoho čerstvých rekrutů je špatně vybaveno a jejich bojové zkušenosti jsou mizivé. „Jevgenij na vyhrocené bojové situace nebyl vůbec připraven. A abych byl upřímný, mnoho dalších takto mladých a nezkušených vojáků jsou pouze potravou pro děla,“ přiznává Sergej.

„Sergej i Alexander zažili na vlastní kůži, jak obtížně se rodiny dostávají k tělům svých zemřelých synů, otců a manželů. Oba muži dopravili Jevgenijovo tělo do Kronštadtu poté, co slíbili veliteli jednotky, že se poté opět vrátí do bojové linie. Zaloginová se podle svých slov žádné pomoci od ruských úřadů nedočkala. Aby mohla svému synovi vystrojit řádný pohřeb, musela uspořádat finanční sbírku. Za vybrané peníze odletěla do Rostova, jednala s velitelem jednotky o vydání těla zemřelého a nakonec pronajala vozidlo, které přepravilo ostatky jejího syna domů,“ informují obě novinářky.

„Celé město se složilo na pohřeb mého syna. Bez těchto dobrých lidí bychom nikdy nemohli synovo tělo přivézt zpátky. Nikdy,“ říká smutným hlasem paní Zaloginová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace