Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fanatičtí muslimové? Jde jim jen o sex! Čtěte, co si o radikalizaci mladých myslí renomovaný americký psycholog

27.10.2014
Fanatičtí muslimové? Jde jim jen o sex! Čtěte, co si o radikalizaci mladých myslí renomovaný americký psycholog

Autor: australiansecuritymagazine.com

Popisek: Sex patří k nejzákladnějším způsobům, jak se ujistit o svém významu. Islámský stát ho podle amerického psychologa využívá jako odměnu za boj proti nepříteli

Profesor psychologie na americké University of Maryland Arie W. Kruglanski tvrdí, že by psychologie mohla sehrát důležitou roli v boji proti radikalizaci mladých muslimů.

„Je snadné obviňovat náboženství z toho, že se mladí lidé, včetně některých žen, radikalizují. Vše podstatné týkající se radikalizace přitom dostatečně vysvětluje psychologie. Ta zároveń nabízí řešení, jak radikalizaci zastavit. Existence Islámského státu je spojená s hledáním toho, co psychologové nazývají ´vlastní důležitost‘. Radikálové tuto přirozenou touhu každého člověka být respektován u druhých a nalézt své důležité místo ve společnosti chytře využívají ke své propagandě,“ konstatuje Kruglanski.

Ztráta pocitu důležitosti

Ztráta pocitu vlastní důležitosti může být podle Kruglanského způsobena mnoha důvody, např. osobním selháním či ze stigmatu způsobeného překročením norem platných v dané společnosti. „Této záležitosti jsme si mohli povšimnout již v případě ženských sebevražedných atentátnic v Izraeli. S první takovou atentátnicí se nedlouho před tím rozvedl manžel, protože byla neplodná. Další její následovnice zase byla znetvořena svojí vlastní rodinou poté, co byla obviněna z domnělého poměru s cizím mužem. Obě dvě ženy trpěly osobním stigmatem, proto pro ně bylo rozhodnutí vydat se na sebevražednou misi proti Izraeli snadnější. Do jisté míry to z jejich pohledu na svět bylo vysvobozením,“ tvrdí Kruglanski.

„Ztráta pocitu vlastní důležitosti však může být způsobena i beznadějnou ekonomickou situací. To může vést k pocitu diskriminace a ponížení, který u mnoha přistěhovalců není ničím neobvyklým. Součástí takového pokřiveného uvažování je rovněž dojem, že bratři ve víře jsou takto podobně zostouzeni po celém světě. Ostatně ideologové extremistických organizací záměrně navozují pocit, že muslimové jsou v celosvětovém měřítku vystaveni strádání a pronásledováni. Neustálé poukazování na degradaci určité spřízněné skupiny může mít zásadní vliv na chování jednotlivce, I přestože je třeba dobře situovaný a má před sebou narýsovanou úspěšnou budoucnost,“ upozorňuje Kruglanski.

Islámský stát využívá sex jako odměnu

„Podle informací z médií měl dvacetiletý dobrovolník v řadách Islámského státu Nasser Muthana možnost vybrat si ze čtyř studijních nabídek lékařských univerzit. Jeho spolubojovník Muhammad Hamidur Rahman, který v průběhu bojů v Sýrii zemřel, zase pracoval v obchodě Primark v britském Portsmouthu a jeho otec vlastnil restauraci. I jeho budoucnost tedy vypadala slibně. Přesto podlehl dojmu, že muslimská komunita trpí, a vydal se hájit její čest na bojiště v barvách radikálů,“ jmenuje Kruglanski dva konkrétní příklady.

„Extremistická ideologie má za těchto okolností dveře otevřené, protože nabízí rychlé řešení, jak mylně vnímanou ztrátu vykompenzovat. Svých cílů dosahuje tím, že působí na prvotní lidské instinkty, tedy agresi a sex. Právě sex patří k nejzákladnějším způsobům, jak se ujistit o svém významu. Sex je prostředkem, jak předat své geny dál do budoucnosti. Islámský stát navíc využívá sex jako odměnu za boj proti nepříteli,“ je přesvědčen Kruglanski.

Mučednictví spojené se sexuální blažeností v ráji

„Militantní skupiny bojující v čele Islámského státu zřídily manželská centra, kde se neprovdané ženy registrují, aby se poté mohly stát manželkami bojovníků. Zajaté ženy z Iráku jsou nuceny stát se sexuálními otrokyněmi a žijí v bordelech, které mají na starost ženské džihádistky. Znásilnění nevěřících je považováno za zcela legitimní akt a fatwa jej přímo nazývá ´sexuálním džihádem‘. A nakonec i mučednictví je spojeno se sexuální blažeností v ráji,“ píše Kruglanski.

„Pochopením magnetické přitažlivosti islámského radikalismu je předpokladem k rozvoji `léčebné metody`, díky které bude možné proti tomuto zničujícímu fenoménu bojovat pomocí psychologie. Místo kouzla mučednictví je třeba do protikladu postavit jiný typ charismatu. Psychologie může v tomto ohledu sehrát skutečně zásadní roli. Proti hrozbě radikalismu by se mohly postavit také sociální sítě a rovněž vysílat signál, že postavit se zlu vyžaduje vyvinout osobní statečnost. Logické argumenty ve snahách odradit příznivce od podpory Islámského státu příliš nezabírají. Své místo by zde proto měly mít ´vášnivější a emotivnější‘ argumenty. Islámský radikalismus by měl být poražen svými vlastními zbraněmi,“ má jasno Kruglanski.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
islám,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace