Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budeme platit dluhy strýčka Sama? Utajená, potichu upečená dohoda v EU má prý zachránit ekonomiku USA

20.10.2014
Budeme platit dluhy strýčka Sama? Utajená, potichu upečená dohoda v EU má prý zachránit ekonomiku USA

Autor: aTeo

Popisek: Strýček Sam dostal nápad. Smlouva TTIP má potichu sloučit Evropskou unii a USA do hospodářského celku. Skrze ni bychom Evropa měla zachraňovat Spojené státy od jejich dluhů

Jsou petice a petice. Ta, o které bude nyní řeč, se prý mnohým podepisuje úplně sama od sebe. Vyzývá k tomu, aby byla vystavena stopka smlouvě TTIP. Ta se pokouší potichu sloučit Evropskou unii a Spojené státy do hospodářského celku. Skrze ni bychom my, Evropané, pak měli zachraňovat Spojené státy od jejich dluhů.

Jelikož má petice proti TTIP v současné době již půl milionu čerstvých podpisů, napovídá to, že to bude ještě zajímavé. Navíc se na tuto sobotu 18. října plánuje český den akcí proti „stonásobně silnějším následovníkům ACTA“. Akce budou vyjádřením protestů k úmluvě nejen TTIP (Transatlantické partnerství pro obchod a investice), ale i CETA (Komplexní hospodářské a obchodní dohodě).

Smlouvy, za nimiž se skrývá neobvykle vysoké nebezpečí

A proč se zvedá taková vlna odporu? Podoba úmluv TTIP a CETA může totiž zásadním způsobem ovlivnit každodenní život jak českých, tak i evropských občanů. Pokud se přijme standard „nejnižšího společného jmenovatele“, hrozí mimo jiné importy amerických geneticky modifikovaných potravin či masa obsahujícího růstové hormony do Evropské unie, převálcování rozumného unijního zákazu řady potencionálních karcinogenů a mutagenů v potravinách, kosmetice i jiných výrobcích, oslabení spotřebitelských, pracovních práv i „digitálních“ práv v online prostředí. A aby toho nebylo málo, destrukce dosaženého evropského standardu hrozí i v oblasti environmentální politiky, například v podobě emisních standardů.

„Velkou hrozbou je privilegovaný systém justice pro obchodníky a investory, arbitrážní tribunály. Před nimi by mohly soukromé společnosti žalovat státy za různá ‚maření investic‘. K obcházení národních justičních systémů v EU a USA (nejvyspělejších na světě) přitom není žádný důvod. Existující kontroverzní arbitráže ukazují, že za porušení smlouvy je brána i legislativa ve veřejném zájmu (např. ochrana zdraví), která ‚maří investice',“ vysvětlila Dita Hasalová ze společnosti Iuridicum Remedium. A uvedla i několik případů z praxe.

Ani v době krize nelze čekat od koncernů pro státy úlevy. Smlouvy naopak umožní řadu žalob

Stačí se prý podívat na to, jak podle obdobné a kritizované úmluvy s názvem NAFTA došlo k možná mnohamilionové (v dolarech) žalobě koncernu Veolia na Argentinu. Proč? Důvodem bylo moratorium na ceny vody v době sociální krize.

„Pod právním žargonem, který hovoří o ‚odstranění netarifních překážek obchodu‘, se tak zvolna prosazují nevratné závazky zabránit přijímání zákonů, které by vadily obchodu či investicím. Za tyto překážky korporátní lobbisté přitom považují i zákony na ochranu zdraví stanovující požadavky na potraviny, chemické látky, ekologické normy, ochranu spotřebitelů, zaměstnanců či uživatelů on-line technologií,“ vyjmenovala další vážná rizika plánovaných dohod právnička Helena Svatošová z Iuridicum Remedium.

Jde o smlouvy, co mohou z národních parlamentů udělat pouhou fasádu demokracie?

I proto byl pod záštitou Iuridicum Remedium a Ekumenické akademie v sobotu v Praze na Náměstí Republiky připraven infostánek, kde veřejnost mohla získat řadu informačních materiálů k připravovaným dohodám TTIP a CETA a jejich potenciálním dopadům na aspekty běžného života občanů ČR. Organizátoři upozorňují české politiky i veřejnost, že tyto smlouvy mohou z národních parlamentů učinit pouhé fasády demokracie. Úmluvy mají ambice jít totiž mnohem dále než na klasická obchodní ujednání.

Český den protestních akcí navázal na mohutně manifestovaný Evropský den akcí proti TTIP a CETA v sobotu 11. Října, v jejichž rámci vyšly tisíce lidí po celé Evropské unii do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s netransparentním vyjednáváním smluv a jejich možnými dopady na demokracii i evropské standardy kvality života.

V Evropě vyšli lidé do ulic, přijdou v ČR alespoň podepsat petici a dozvědět se víc?

Před týdnem, tedy v úterý 7. října, byla petice spuštěná koalicí 240 nevládních organizací z celé EU. Jde o nebývalou akci zdola, jelikož se jedná o takzvanou europetici proti zastavení projednávání smluv TTIP a CETA unijními orgány.

Ohlas této petice je u Evropanů bezprecedentní. Za necelých sedm dnů své existence ji podepsalo již přes 580 000 občanů EU. I proto bude možné petici podepsat též například na smíchovském infostánku.

Evropská občanská iniciativa

Předmět:
Vyzýváme orgány Evropské Unie a členských států, aby zastavily vyjednávání s USA ohledně Transatlantického partnerství pro obchod a investice (TTIP) a aby neratifikovaly Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) s Kanadou.

Hlavní cíle:
Chceme zabránit úmluvám TTIP a CETA, protože obsahují řadu problematických částí, např. arbitrážní řízení mezi investory a státy a pravidla sbližování regulací, která ohrožují demokracii a právní stát. Chceme zabránit tomu, aby byly v netransparentních vyjednáváních sníženy standardy pracovních práv, sociálních jistot, ochrany životního prostředí, ochrany osobních údajů a ochrany spotřebitelů i deregulovány veřejné služby (např. dodávky vody) a kulturní statky. Evropská občanská iniciativa (EOI) podporuje alternativní obchodní a investiční politiku EU.

Co si o takové smlouvě myslíte vy? Diskutujte pod článkem, anebo napište  na ');.

 

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace