Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budeme platit dluhy strýčka Sama? Utajená, potichu upečená dohoda v EU má prý zachránit ekonomiku USA

20.10.2014
Budeme platit dluhy strýčka Sama? Utajená, potichu upečená dohoda v EU má prý zachránit ekonomiku USA

Foto: aTeo

Popisek: Strýček Sam dostal nápad. Smlouva TTIP má potichu sloučit Evropskou unii a USA do hospodářského celku. Skrze ni bychom Evropa měla zachraňovat Spojené státy od jejich dluhů

Jsou petice a petice. Ta, o které bude nyní řeč, se prý mnohým podepisuje úplně sama od sebe. Vyzývá k tomu, aby byla vystavena stopka smlouvě TTIP. Ta se pokouší potichu sloučit Evropskou unii a Spojené státy do hospodářského celku. Skrze ni bychom my, Evropané, pak měli zachraňovat Spojené státy od jejich dluhů.

Jelikož má petice proti TTIP v současné době již půl milionu čerstvých podpisů, napovídá to, že to bude ještě zajímavé. Navíc se na tuto sobotu 18. října plánuje český den akcí proti „stonásobně silnějším následovníkům ACTA“. Akce budou vyjádřením protestů k úmluvě nejen TTIP (Transatlantické partnerství pro obchod a investice), ale i CETA (Komplexní hospodářské a obchodní dohodě).

Smlouvy, za nimiž se skrývá neobvykle vysoké nebezpečí

A proč se zvedá taková vlna odporu? Podoba úmluv TTIP a CETA může totiž zásadním způsobem ovlivnit každodenní život jak českých, tak i evropských občanů. Pokud se přijme standard „nejnižšího společného jmenovatele“, hrozí mimo jiné importy amerických geneticky modifikovaných potravin či masa obsahujícího růstové hormony do Evropské unie, převálcování rozumného unijního zákazu řady potencionálních karcinogenů a mutagenů v potravinách, kosmetice i jiných výrobcích, oslabení spotřebitelských, pracovních práv i „digitálních“ práv v online prostředí. A aby toho nebylo málo, destrukce dosaženého evropského standardu hrozí i v oblasti environmentální politiky, například v podobě emisních standardů.

„Velkou hrozbou je privilegovaný systém justice pro obchodníky a investory, arbitrážní tribunály. Před nimi by mohly soukromé společnosti žalovat státy za různá ‚maření investic‘. K obcházení národních justičních systémů v EU a USA (nejvyspělejších na světě) přitom není žádný důvod. Existující kontroverzní arbitráže ukazují, že za porušení smlouvy je brána i legislativa ve veřejném zájmu (např. ochrana zdraví), která ‚maří investice',“ vysvětlila Dita Hasalová ze společnosti Iuridicum Remedium. A uvedla i několik případů z praxe.

Ani v době krize nelze čekat od koncernů pro státy úlevy. Smlouvy naopak umožní řadu žalob

Stačí se prý podívat na to, jak podle obdobné a kritizované úmluvy s názvem NAFTA došlo k možná mnohamilionové (v dolarech) žalobě koncernu Veolia na Argentinu. Proč? Důvodem bylo moratorium na ceny vody v době sociální krize.

„Pod právním žargonem, který hovoří o ‚odstranění netarifních překážek obchodu‘, se tak zvolna prosazují nevratné závazky zabránit přijímání zákonů, které by vadily obchodu či investicím. Za tyto překážky korporátní lobbisté přitom považují i zákony na ochranu zdraví stanovující požadavky na potraviny, chemické látky, ekologické normy, ochranu spotřebitelů, zaměstnanců či uživatelů on-line technologií,“ vyjmenovala další vážná rizika plánovaných dohod právnička Helena Svatošová z Iuridicum Remedium.

Jde o smlouvy, co mohou z národních parlamentů udělat pouhou fasádu demokracie?

I proto byl pod záštitou Iuridicum Remedium a Ekumenické akademie v sobotu v Praze na Náměstí Republiky připraven infostánek, kde veřejnost mohla získat řadu informačních materiálů k připravovaným dohodám TTIP a CETA a jejich potenciálním dopadům na aspekty běžného života občanů ČR. Organizátoři upozorňují české politiky i veřejnost, že tyto smlouvy mohou z národních parlamentů učinit pouhé fasády demokracie. Úmluvy mají ambice jít totiž mnohem dále než na klasická obchodní ujednání.

Český den protestních akcí navázal na mohutně manifestovaný Evropský den akcí proti TTIP a CETA v sobotu 11. Října, v jejichž rámci vyšly tisíce lidí po celé Evropské unii do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s netransparentním vyjednáváním smluv a jejich možnými dopady na demokracii i evropské standardy kvality života.

V Evropě vyšli lidé do ulic, přijdou v ČR alespoň podepsat petici a dozvědět se víc?

Před týdnem, tedy v úterý 7. října, byla petice spuštěná koalicí 240 nevládních organizací z celé EU. Jde o nebývalou akci zdola, jelikož se jedná o takzvanou europetici proti zastavení projednávání smluv TTIP a CETA unijními orgány.

Ohlas této petice je u Evropanů bezprecedentní. Za necelých sedm dnů své existence ji podepsalo již přes 580 000 občanů EU. I proto bude možné petici podepsat též například na smíchovském infostánku.

Evropská občanská iniciativa

Předmět:
Vyzýváme orgány Evropské Unie a členských států, aby zastavily vyjednávání s USA ohledně Transatlantického partnerství pro obchod a investice (TTIP) a aby neratifikovaly Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) s Kanadou.

Hlavní cíle:
Chceme zabránit úmluvám TTIP a CETA, protože obsahují řadu problematických částí, např. arbitrážní řízení mezi investory a státy a pravidla sbližování regulací, která ohrožují demokracii a právní stát. Chceme zabránit tomu, aby byly v netransparentních vyjednáváních sníženy standardy pracovních práv, sociálních jistot, ochrany životního prostředí, ochrany osobních údajů a ochrany spotřebitelů i deregulovány veřejné služby (např. dodávky vody) a kulturní statky. Evropská občanská iniciativa (EOI) podporuje alternativní obchodní a investiční politiku EU.

Co si o takové smlouvě myslíte vy? Diskutujte pod článkem, anebo napište  na ');.

 

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace