Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Zaměstnanci se obávají dopadů loterijního zákona, hrozí jim, že skončí na ulici

10.10.2014
Zaměstnanci se obávají dopadů loterijního zákona, hrozí jim, že skončí na ulici

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Velké rozčarování mezi zaměstnanci loterního průmyslu vyvolal návrh nového zákona o sázkových hrách, který ve čtvrtek představilo Ministerstvo financí. Kromě plánu zlegalizovat všechny hazardní hry na internetu má zákon zásadním způsobem omezit počet heren. Náměstek ministra financí Ondřej Závodský odhaduje, že díky zákonu klesne jejich počet na polovinu.

„Připravili jsme definitivní řešení v oblasti regulace hazardu,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci náměstek Závodský, který připustil, že podle analýz ministerstva financí bude rušení heren znamenat ztrátu zaměstnání asi pro dva tisíce lidí. „Očekáváme, že zákon bude mít neutrální a v dlouhodobém horizontu spíš pozitivní ekonomický dopad,“ dodal.

S jeho slovy však nesouhlasí iniciativa Loterie bez hazardu, která hájí zaměstnance loterního průmyslu. „Pokud opravdu dojde k uzavření poloviny herních míst v České republice, o práce přijde podstatně víc lidí. Pokud dnes dává loterní průmysl práci přibližně 60 tisícům lidí, tak díky tomuto brutálnímu zásahu státu skončí na ulici minimálně několik desítek tisíc lidí,“ reagovala bezprostřední ze čtvrteční konference věnované hazardnímu hradní Jarmila Novotná z iniciativy Loterie bez hazardu.

Ministerstvo píše zákon za zavřenými dveřmi svých kanceláří

„Ministerstvo bohužel píše zákon za zavřenými dveřmi svých kanceláří a vůbec nezná realitu loterního trhu. Také si nikdo z úředníků neuvědomujeme, že nejde pouze o pracovníky heren, ale že na tyto provozovny jsou napojeny další služby, pronajímatelé nemovitostí a další živnostníci či dodavatelé, kteří tak přijdou o své zákazníky a i oni budou muset propouštět,“ upozorňuje Novotná.

 Sporná je podle aktivistů také nová studie, která vyčísluje náklady státu na dopady hazardu na přibližně 15 miliard korun. „Podle mne jde opět o jednostranný pohled. Studie mluví o penězích, o které se díky sázkovým hrám „snižuje blahobyt“, ale vůbec nemluví o tom, že díky tomuto průmyslu mají desetitisíce lidí živobytí a nosí každý měsíc normální výplatu,“ kroutí hlavou Novotná. „Proč studie nemapuje i ekonomické přínosy loterií? Kdybychom řekli, že 60 tisíc lidí v naší branži má průměrnou mzdu 15 tisíc korun, ročně by to byl příjem asi 10 miliard Kč. K tomu daně, sociální a zdravotní pojištění atd. To jsou také ekonomické dopady loterního průmyslu,“ argumentuje Jarmila Novotná s tím, že propuštění zaměstnanci nejen že nebudou platit daně a sociální a zdravotní pojištění, ale naopak budou čerpat podporu od státu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
hazard,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace