Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Máme prý být klidní, Česko má třicátou nejsilnější armádu světa. Jenže… Ukrajina má 4112 tanků, my 123

07.09.2014
Máme prý být klidní, Česko má třicátou nejsilnější armádu světa. Jenže… Ukrajina má 4112 tanků, my 123

Autor: Armáda ČR

Popisek: Ilustrační foto

Která armáda je nejsilnější? Server Týden.cz přináší pohled do žebříčku 106 armád a odhaluje mnohé nepředpokládané zajímavosti. Je však třeba zdůraznit, že jaderný potenciál není v hodnocení brán v potaz. Jde jen o konvenční síly na zemi, na moři, ve vzduchu a v kosmu. Česká republika zaujímá na žebříčku slušnou třicátou příčku.

Server Týden.cz vychází z Global Firepower Indexu, který srovnává jednotlivá vojska na základě padesáti kritérii, hlavně podle jejich síly a výzbroje. Česká republika je na 30. příčce. Těsně před Českem jsou Švýcarsko (27.), Španělsko (28.) a Švédsko (29.).

Podle zmíněného žebříčku zaujímá například izraelská armáda jedenácté místo. Z evropských zemí (mimo Ruska) je prý vojensky nejmocnější Británie - na 5. místě. Velkou výhodou pro ni jsou podle Global Firepower Indexu zásoby ropy, která patří mezi zmíněná kritéria. Londýn tak nemá problémy s pohonnými hmotami do tanků nebo letadel. Dalším důležitým faktorem je i geografie. Také ta je pro ostrovní Brity výhodou. Německo zaujímá se svými 183 tisíci aktivními vojáky místo sedmé.

Server Týden.cz zdůrazňuje, že jaderné zbraně citovaný index do svých propočtů nezahrnuje. Jde jen o konvenční síly na zemi, na moři, ve vzduchu a v kosmu.

Armáda Ruské federace zaujímá druhou příčku

A jak je na tom ruská armáda? Ta má údajně nejvíce tanků na celé planetě. Plus minus 15 500. To znamená, že má nejmocnější pozemní vojsko světa. Celkově zaujímá Rusko na Global Firepower Indexu druhou příčku.

Silnější armádou je pouze ta americká. Disponuje mimo jiné 8325 tanky, 13 683 letadly a 473 loděmi. Z nich je 10 letadlovek, 15 fregat, 62 křižníků a 72 ponorek. Aktivních vojáků má Pentagon 1,43 milionu.

Statistiky o výzbroji prozrazují, že například Ukrajina disponuje 4112 tanky. Pro srovnání uveďme, že Česká republika má jen 123 kusů. Server poukazuje na to, že Ukrajina podle uvedené statistiky má ve svých skladech stále značné množství výzbroje. Údaje GFI vycházejí ze stavu začátkem března tohoto roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace