Odhalím vám takové jedno malé, no, není to ani tajemství, spíše příběh. Co se týče Janukovyče.... Co přesně řekl Putin, bez mediální omáčky? Čtěte
04.09.2014
Autor: onf.ru
Popisek: Vladimir Putin
Před několika dny oblétla celý svět slova ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že Rusko sice ozbrojený konflikt nechce, ale je třeba mít na paměti, že je jednou z největších jaderných mocností. Na vlně nevole, která se následně vzedmula na západ od ruských hranic, se svezli i mnozí čeští politici. Máme překlad odpovědí Vladimira Putina, a to nejen o tom, že je Rusko jaderná velmoc. Vladimir Putin tato slova pronesl minulý týden na táboře prokremelských mládežníků u jezera Selinger.
Roman Smagin, Novosibirská státní pedagogická univerzita: Pro nikoho jistě není tajemstvím, že historie se opakuje. Zákonitosti historických událostí jsou někdy spojovány s teorií cykličnosti vývoje. V minulých dvou letech jsme si připomínali a oslavovali historická rozhodnutí Ruska v takových událostech, podstatných pro dějiny naší země, jako rok 1612, 1812 a 1914. V souvislosti s tím mám dvě otázky. Jaký je váš vztah k teorii cykličnosti v dějinách naší země? A druhá otázka se týká historické paměti – jak pomáhá nebo může pomoci zachovat váhu a význam ruské společnosti na mezinárodní světové scéně, zabezpečit její rozvoj a nepodlehnout pokusům o vtažení Ruska do otevřeného světového konfliktu? Děkuji mnohokrát.
Rusko je vzdálené tomu, aby se nechalo vtáhnout do jakýchkoli konfliktů
Putin: Historická paměť - to je nejdůležitější součást naší kultury, naší historie i naší současnosti. A z našich historických zkušeností a historické paměti samozřejmě vycházíme i při pohledu do budoucna. Proto vám mohu říci rovnou, že Rusko je vzdálené tomu, aby se nechalo vtáhnout do jakýchkoli konfliktů velkých rozměrů. To nechceme a nebudeme dělat.
Přirozeně musíme být ovšem připraveni odrazit jakoukoli agresi proti Rusku. Naši partneři, ať se už se jejich státy ocitly v jakýchkoli podmínkách a ať už se přiklánějí k jakékoli zahraničněpolitické doktríně, musí pochopit, že co se týče ozbrojených konfliktů, je lépe se od nás držet dál. Ale já si myslím, že, sláva bohu, nikoho ani nenapadne pouštět se v dnešní době do nějakých zásadních konfliktů s Ruskem.
Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných mocností. To nejsou slova, ale realita
Rád bych připomněl, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných mocností. To nejsou slova, ale realita. Naše síly jaderného odstrašování i naše ozbrojené síly jako celek navíc dále zdokonalujeme a upevňujeme. Skutečně jsou stále kompaktnější a efektivnější, skutečně jsou stále modernější z hlediska vybavení nejmodernějšími zbrojními systémy. Pokračujeme ve zvyšování tohoto potenciálu a hodláme tak činit i nadále ne proto, abychom komukoli vyhrožovali, ale proto, abychom se cítili bezpečně a abychom měli v klidu možnost realizovat naše plány v oblasti rozvoje ekonomiky a sociální sféry.
A co se týče cyklů – ano, myslím si, že svět se skutečně rozvíjí podle cyklického scénáře, což podle mého názoru souvisí s tím, že právě cyklický rozvoj ekonomiky je správný a smysluplný. To je ekonomika, kde už je to prakticky dokázáno – a ekonomové, kteří jsou zde přítomni, by to zřejmě mohli říci ještě lépe než já – s tím, že ty cykly jsou různé: malé, velké a tak dále. A ať už je to jakkoli, rozvoj společnosti závisí na rozvoji ekonomiky. Protože rozvoj ekonomiky - přechod z jedné technologické úrovně na druhou – to vše se odráží na životě lidí, to vše má vliv na jejich životní úroveň a blahobyt, na sociální a politickou sféru.
My jsme jednoznačně zastánci politického dialogu a hledání kompromisů
Stačí se jen podívat. Nároky rostou, například v evropských zemích je již nyní, na současné úrovni technologického rozvoje, složité naplňovat stále rostoucí nároky spotřeby. To znamená, že je třeba postupovat nějak jinak: třeba kompenzovat to, co se nedaří, pomocí nějaké zahraniční politiky nebo s pomocí vojenské síly.
V tomto směru velice spoléhám na to, že nejen naše historická paměť, ale i historická paměť celého lidstva nás budou podporovat v hledání mírových řešení jakýchkoli konfliktů, které tímto nebo jiným způsobem vznikaly, vznikají a budou vznikat v budoucnu. My jsme jednoznačně zastánci politického dialogu a hledání kompromisů.
Gadis Obragimov, Dagestán: Mám možnost komunikovat s některými svými ukrajinskými přáteli i s přáteli z ostatních zemí. A oni většinou zastávají názor, vidí situaci na Ukrajině tak, že bývalý prezident Janukovyč je podle nich naprostá ruská kreatura a že to ve skutečnosti bylo Rusko, které způsobilo samo sobě velký problém, když podporovalo tak nečestného a morálně pochybného člověka, který si v podstatě nakradl tolik, až se prodral k moci. Pro Západ pak bylo jednoduché vyvolat protesty proti takovému prezidentovi. Jaký na to máte názor?
Viktora Janukovyče jsme nikdy nikam neprosazovali
Putin: Odhalím vám takové jedno malé, no, není to ani tajemství, spíše příběh. Co se týče bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyče, neměli jsme k němu ani nemáme žádný zvláštní vztah. Viktora Janukovyče jsme nikdy nikam neprosazovali, nikam jsme se ho nepokoušeli protlačit. Byl bych rád, kdybyste si to uvědomili i vy, a aby to věděli lidé na Ukrajině i v Rusku: Nikdy se nic podobného nedělo!
Rusko vždy podporuje vládnoucí politiky. V tomto směru se nechováme stejně jako někteří naši partneři. Ti jsou ostatně v tomto ohledu daleko pragmatičtější, protože, abych tak řekl, svá vejce obezřetně vkládají do různých košíků. A nejen to – to dělají velice rádi například Američané, že i když je v některé zemi vláda, která je k nim loajální, stejně vždy pracují také s opozicí. Vždycky!
My vždy zcela samozřejmě hovoříme s těmi, kdo jsou u moci, a podporujeme je
A zpravidla dokonce opozici tak trochu ponoukají a popouzejí proti těm, kdo jsou u moci, aby i když k nim je ta která vláda loajální, začala být ještě loajálnější, aby jim ukázali: Ano, v případě, že to budete potřebovat, máte se o koho opřít. To je jistě pragmatická pozice, přičemž se uplatňovala už dlouhá staletí například ještě ve Velké Británii.
No a tyto anglosaské manýry se později přenesly do Spojených států a jsou tam používány i v současné době. Ať už mi na to odpovědí cokoli - a jsem přesvědčen, že mě budou chtít jako obvykle chytit za slovo a budou mě za to odsuzovat – mé vnitřní přesvědčení mi zkrátka říká, že to tak je. Jenomže u nás, zejména v postsovětském prostoru, tak zkrátka postupovat nemůžeme. Zcela přirozeně tu máme situaci, která je úplně odlišná. To znamená, že my vždy zcela samozřejmě hovoříme s těmi, kdo jsou u moci, a podporujeme je.
Kučma mi řekl, abychom podporovali Janukovyče
To neznamená, že nás nezajímá opozice, nebo že bychom se k ní měli chovat nepřátelsky. Ne, tak to není, my nečiníme rozdílu, chováme se ke všem stejně, ale spolupracujeme s demokraticky zvolenou vládou. A přesně tak to bylo i za prezidenta Kučmy. A když se jeho prezidentský mandát chýlil ke konci, přímo jsem se ho zeptal: „Leonide Daniloviči, koho by mělo Rusko podporovat v příštích prezidentských volbách?“ A on mi řekl, že Janukovyče. Já jsem tehdy měl jisté pochybnosti, jestli je to z jeho strany definitivní rozhodnutí, a tak jsem se ho na to ještě jednou, ve fázi finální přípravy k předvolební prezidentské kampani zeptal. A on mi odpověděl: „Je to definitivní, už je vše vyřešeno, přijali jsme rozhodnutí, že budeme podporovat Janukovyče. A chtěl bych požádat vás a Rusko, abyste ho také podpořili prostřednictvím informačních zdrojů a politicky.“
A tak jsme to udělali. A potom, když došlo k rozvratu a naprostému chaosu ohledně třetího kola voleb – jinak se to skutečně říci nedá - sledoval jsem to samozřejmě s otevřenými ústy. A tehdy už jsem se musel obrátit na Leonida Daniloviče a říkám mu: „Co se děje? Tak podporujete ho, nebo nepodporujete? Vždyť oni zpochybnili jasný výsledek voleb. Janukovyč přece jasně zvítězil ve druhém kole. Jenomže pak se to všechno zvrtlo v mimořádně ostrý a tvrdý vnitropolitický boj."
Juščenko a Tymošenková mohli klidně uzavřít asociační dohodu s EU
A pan Juščenko, který se stal prezidentem, i paní Tymošenková, která se stala premiérkou, jak se ukázalo, také nedosáhli žádného zásadního úspěchu, když dopustili, aby v dalším kole tohoto souboje zvítězil Janukovyč. A já se, jen tak mimochodem, musím neustále ptát: „Proč jste tehdy vlastně neuzavřeli asociační dohodu s Evropskou unií? Kdo vám v tom bránil? Měli jste veškerou moc ve svých rukou!“ Ale stejně to neudělali. Otázkou zůstává, proč?
Mám takové podezření, že to neudělali z toho prostého důvodu, protože ze sociálně-ekonomického hlediska šlo o dosti nebezpečný krok. Zřejmě tušili, že následky pro ekonomiku Ukrajiny, a tím pádem i pro sociální oblast, mohou být dosti bolestné a těžké, což se může následně promítnout i do politiky. Ale opakuji, my jsme nikdy nikoho k ničemu netlačili, nenutili, nenutíme a nutit nebudeme, a to se týkalo i Janukovyče. To byla svobodná volba ukrajinského národa a logika vnitropolitických procesů.
K Tymošenkové: Používání kriminálních metod a kriminální politiky je nepřijatelné
Mimochodem, s panem Juščenkem, který se považoval za prozápadního politika, a také s paní Tymošenkovou, která měla přesně stejný image, jsme spolupracovali, přičemž zcela plnohodnotně. A určitě dobře víte, že když se paní Tymošenková ocitla ve vězení, naše stanovisko bylo formulováno dosti jasně. Osobně jsem vždy prohlašoval a byl přesvědčen o tom, že používání kriminálních metod a kriminální politiky je nepřijatelné v politice jako takové.
A mělo to samozřejmě negativní vliv i na rusko-ukrajinské vztahy, protože my jsme byli přesvědčeni o tom, že při uzavírání dohod s Ruskem o dodávkách plynu k žádnému porušení zákona nedošlo. Mimochodem její straničtí kolegové, kteří byli přítomni podpisu toho kontraktu, včetně současného ministra energetiky Prodana, nyní z nějakých důvodů nechtějí dodržovat ty smluvní podmínky, které sami podepsali, ale to už je zase jiný příběh.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová