Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

USA kolabují. Lidé se tam propadají do bídy a vše se rozkládá. Alespoň podle nové knihy amerického novináře z New Yorkeru

31.08.2014
USA kolabují. Lidé se tam propadají do bídy a vše se rozkládá. Alespoň podle nové knihy amerického novináře z New Yorkeru

Autor: The New Yorker

Popisek: George Packer

O úpadku americké demokracie pojednává kniha Likvidace společenských vazeb: Vnitřní dějiny nové Ameriky, kterou sepsal novinář z týdeníku The New Yorker George Packer, a jejíž recenzi přinesl server Česká pozice. Podstata změny tkví prý v tom, že se vlády v USA zmocnila finanční elita a z aktivních Američanů se stali vystrašení váhavci.

Součástí amerického příběhu podle něj byly vždy výhry a prohry. V době finanční krize se však stali vítězové ještě silnějšími a poražení ještě slabšími. Už i další autoři došli k závěru, že ekonomika v USA se radikálně mění a kapitalismus vede ke koncentraci kapitálu, který v konečném důsledku ohrožuje demokracii.

Trend vnitřního rozkladu

Výsledkem je rezignace Američanů, kteří přitom byli celá desetiletí známí tím, že berou do rukou svůj osud a aktivně se snaží něco dokázat. Novinář ve své knize tento trend vnitřního rozkladu ukazuje na příkladech známých i neznámých Američanů. Od viceprezidenta Joe Bidena po černošskou dělnici v automobilové továrně.

Politiku USA podle autora zásadně změnil Newt Gingrich, který jako republikánský předseda Sněmovny reprezentantů vedl opozici proti prezidentu Clintonovi. Právě on zavedl ztotožňování konkurenční strany s podvodem, byrokracií, levicovostí a zkorumpovaností. Právě díky těmto změnám prý ztratily význam argumenty a programy, a politiku ovládly symboly a emoce.

Bohatší bohatnou čím dál více

V ekonomice proběhlo převrstvení, při kterém bohatší bohatnou čím dál více a pro „střední třídu“, kdysi označovanou za motor amerického pokroku, představuje existenční problém jedna nevyplacená výplata, nebo třeba jen prasklá pneumatika u auta. Nejchudší pak živoří tak, že některé čtvrti už prý opustila i mafie, protože nemá co brát.

Průmysl, pokud ještě něco vyrábí, nyní zaměstnává jen zlomky původního personálu, lidé pracují za nízké mzdy a při životě je drží jen levné jídlo ze supermarketu Walmarkt. Ten jako jeden z mála skutečně expanduje. Když se po smrti jeho zakladatele vypořádávalo dědictví, zjistilo se, že rodinný podnik má stejnou cenu jako jsou finanční prostředky spodních třiceti procent Američanů.

Ovládnutí státu finančními elitami

Upadají i jednotlivé státy. Kalifornie dlouho žila z luxusních letovisek na pobřeží, než si v roce 1978 referendem schválila zastropování daně z nemovitosti na jedno procento ceny. Od té doby se rozpadá její veřejný systém, například ve školství, kde byla kdysi vzorem, se propadla na 48. místo z 50 států. Čím dál více rodičů posílá děti do soukromých škol.

Podle autora knihy je přímou příčinou těchto konců ovládnutí státu finančními elitami. Jejich lobbisté se přímo starají, aby demokratické instituce nefungovaly, a z aktivních Američanů se tváří v tvář této moci stávají vystrašení a váhaví lidé.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace