Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

USA kolabují. Lidé se tam propadají do bídy a vše se rozkládá. Alespoň podle nové knihy amerického novináře z New Yorkeru

31.08.2014
USA kolabují. Lidé se tam propadají do bídy a vše se rozkládá. Alespoň podle nové knihy amerického novináře z New Yorkeru

Autor: The New Yorker

Popisek: George Packer

O úpadku americké demokracie pojednává kniha Likvidace společenských vazeb: Vnitřní dějiny nové Ameriky, kterou sepsal novinář z týdeníku The New Yorker George Packer, a jejíž recenzi přinesl server Česká pozice. Podstata změny tkví prý v tom, že se vlády v USA zmocnila finanční elita a z aktivních Američanů se stali vystrašení váhavci.

Součástí amerického příběhu podle něj byly vždy výhry a prohry. V době finanční krize se však stali vítězové ještě silnějšími a poražení ještě slabšími. Už i další autoři došli k závěru, že ekonomika v USA se radikálně mění a kapitalismus vede ke koncentraci kapitálu, který v konečném důsledku ohrožuje demokracii.

Trend vnitřního rozkladu

Výsledkem je rezignace Američanů, kteří přitom byli celá desetiletí známí tím, že berou do rukou svůj osud a aktivně se snaží něco dokázat. Novinář ve své knize tento trend vnitřního rozkladu ukazuje na příkladech známých i neznámých Američanů. Od viceprezidenta Joe Bidena po černošskou dělnici v automobilové továrně.

Politiku USA podle autora zásadně změnil Newt Gingrich, který jako republikánský předseda Sněmovny reprezentantů vedl opozici proti prezidentu Clintonovi. Právě on zavedl ztotožňování konkurenční strany s podvodem, byrokracií, levicovostí a zkorumpovaností. Právě díky těmto změnám prý ztratily význam argumenty a programy, a politiku ovládly symboly a emoce.

Bohatší bohatnou čím dál více

V ekonomice proběhlo převrstvení, při kterém bohatší bohatnou čím dál více a pro „střední třídu“, kdysi označovanou za motor amerického pokroku, představuje existenční problém jedna nevyplacená výplata, nebo třeba jen prasklá pneumatika u auta. Nejchudší pak živoří tak, že některé čtvrti už prý opustila i mafie, protože nemá co brát.

Průmysl, pokud ještě něco vyrábí, nyní zaměstnává jen zlomky původního personálu, lidé pracují za nízké mzdy a při životě je drží jen levné jídlo ze supermarketu Walmarkt. Ten jako jeden z mála skutečně expanduje. Když se po smrti jeho zakladatele vypořádávalo dědictví, zjistilo se, že rodinný podnik má stejnou cenu jako jsou finanční prostředky spodních třiceti procent Američanů.

Ovládnutí státu finančními elitami

Upadají i jednotlivé státy. Kalifornie dlouho žila z luxusních letovisek na pobřeží, než si v roce 1978 referendem schválila zastropování daně z nemovitosti na jedno procento ceny. Od té doby se rozpadá její veřejný systém, například ve školství, kde byla kdysi vzorem, se propadla na 48. místo z 50 států. Čím dál více rodičů posílá děti do soukromých škol.

Podle autora knihy je přímou příčinou těchto konců ovládnutí státu finančními elitami. Jejich lobbisté se přímo starají, aby demokratické instituce nefungovaly, a z aktivních Američanů se tváří v tvář této moci stávají vystrašení a váhaví lidé.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace