Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsem na straně Putina, ani Porošenka, ani separatistů, jsem na straně míru. Média nám ale lžou! Český bloger vyrazil do Doněcku

29.08.2014
Nejsem na straně Putina, ani Porošenka, ani separatistů, jsem na straně míru. Média nám ale lžou! Český bloger vyrazil do Doněcku

Autor: NBC News / repro

Popisek: Doněck dnešních dnů

Český bloger Marek Havlíček se v létě vydal na výlet po Evropě a při té příležitosti se zajel podívat i na východní Ukrajinu. V centru Doněcku ho na půl dne zajali proruští separatisté. A to, co se od nich dozvěděl, se údajně diametrálně liší od informací, kterými nás zásobují média.

„Rád bych předem napsal, že se rozhodně nepřikláním na stranu Porošenka, ani ke skupině, které Západ říká separatisté, nebo teroristé, nebo na stranu Putina. Když už, tak jsem na straně míru. Jen předkládám, co jsem zažil, prožil, cítil, viděl. Myslím, že dobře umím odhadnout lidi, pocity, nálady, a o tom vám můžu přinést mé svědectví,“ píše na úvod český bloger, který na svých cestách po Evropě zavítal také například do Ruska a Běloruska. Zkušenosti s cestováním také jistě načerpal v exotické Bangladéši.

Ukrajinští vojáci za těmi ruskými silně zaostávají

Prvním zajímavým poznatkem, kterým se Havlíček „pochlubil“ ve svém příspěvku z cesty po Ukrajině, je bezesporu obrovský rozdíl mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Zatímco ruští vojáci disponovali nejmodernější technikou a vzbuzovali v českém cestovateli dojem profesionality a vycvičenosti, jejich ukrajinští kolegové, včetně techniky, vypadali, jakoby právě vyšli z nějakého muzea. „Viděl jsem v jejich očích i to, že vědí to, že když se náhodou Rus umane a vkročí, tak že oni nezmůžou nic, a buď s hrdostí rychle umřou, nebo se bez hrdosti vzdají. Každý měl tak trochu jinou uniformu, žádné hodnosti na oblečení, žádné vlajky, jen na jednom či dvou bunkrech z pytlů s pískem vlály ukrajinské vlajky,“ popisoval bloger.

Na své cestě do Oděsy se Havlíček plánoval zastavit i v Doněcku, baště proruských separatistů. Zde ho při pokusu vyfotit si budovu sakrálního charakteru zajala skupinka separatistů a odvezla ho na svoje ústředí, kde si ho plánovala prověřit. Objekt, kam ho zavezli, prý mohl být klidně malými kasárnami. V celém areálu se nacházely tři dvoupodlažní budovy, pár garáží a parkovalo tam několik aut.

Ve stínu tam také seděla zhruba padesátka mužů ve věku od dvaceti do pětatřiceti let. „Každý měl jiný ohoz, každý měl jinou zbraň, dost jich mělo stejnou nášivku,“ popisoval Havlíček jejich vzezření.

To, co se píše v médiích, není pravda

Dotyční se s ním dali do řeči a český bloger se dozvěděl velmi zajímavé informace. Separatisté jednoznačně odmítli tvrzení západních médií, která o nich píší jako o teroristech a fašistech. Takovým nepravdivým informováním prý proti nim chtějí poštvat veřejnost. „Evropská média jsou sračky, píší to, co jim říká Amerika. Manipulují!“ prohlásil údajně někdo v davu.

„Za svobodu, za svou zemi, za Doněck, za to, že nechceme, aby nám vládnul fašismus, že nechceme, abychom byli pod nadvládou EU, USA, aby nám někdo bral naše uhlí, naši ropu, naše zdroje, naši zem. To je naše zem!“ vysvětlovali Havlíčkovi, za co vlastně bojují.

Není prý ani pravda, že by separatisté dostávali podporu od Rusů. „Vidíš tu nějakou těžkou techniku? Nějakou velkou podporu? My jsme Ukrajinci, ne Rusové, to jsou naše zbraně, naše auta, nebo věci ukořistěné od nepřítele, nebo dary,“ vysvětloval jeden z přítomných.

Za malajsijské letadlo, které bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou v polovině července, může podle separatistů Kyjev. „Je jasné, jak to bylo, i internet je plný pravdy o tom, že ho sestřelily stíhačky poslané z Kyjeva. I USA to dobře ví, i experti to potvrdili, ale stejně vy nechcete přijmout pravdu, máte vymyté mozky protiruskou propagandou USA a EU,“ vyprávěli rebelové.

Putin není špatný

Spojené státy prý chtějí za každou cenu vyprovokovat světovou válku. Putin se však údajně vyprovokovat nenechá, a tak budou prý Američané tlačit stále více, dokud ruský prezident něco neudělá. Všeobecné pobavení pak podle Havlíčka vzbudil tento výrok: „Kdyby Putin opravdu byl ten špatný, tak by vám na pár týdnů přivřel kohoutky plynu, ropy, a vy byste si uvědomili priority, nechává vás jako malé děti vyvztekat, jako trpělivá mamka.“

Český bloger „prověrkou“ separatistů nakonec prošel a byl propuštěn. Na cestu mu byla nabídnuta zbraň, tu však s díky odmítl.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace