Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Utajení mrtví ruští vojáci, co bojovali na Ukrajině. Dostali od Putina 25 tisíc rublů, teď zastrašují jejich pozůstalé, zní z Ruska. A konvoj prý vezl zpět právě mrtvoly

28.08.2014
Utajení mrtví ruští vojáci, co bojovali na Ukrajině. Dostali od Putina 25 tisíc rublů, teď zastrašují jejich pozůstalé, zní z Ruska. A konvoj prý vezl zpět právě mrtvoly

Autor: Archiv

Popisek: Údajní ruští vojáci na Ukrajině

Členka organizace Human Rights v Charkově Hyla Coynash se věnuje ve svém včerejším komentáři snaze Ruska utajit přičinu úmrtí ruských vojáků, kteří se patrně zapojili do bojů na Ukrajině. Je rovněž přesvědčena, že příbuzní vojáků jsou zastrašováni ruskými úřady.

„Ani Putinovi předchůdci v dobách Sovětského svazu nebyli schopni udržet v tajnosti velký počet obětí, byť se o to velmi snažili. Putin a jeho administrativa si nejspíš myslí, že to dokáže. Přes zjevný nátlak na nezávislá média a příbuzné zemřelých vojáků je však zřejmé, že ruská armáda se aktivně zapojila do konfliktu na jihovýchodní Ukrajině. Dokonce se už objevily zprávy, že ruským vojákům bylo vyplaceno po 250 000 rublech. Velké množství jich údajně pochází z Dagestánu, kde vládne velká chudoba a nezaměstnanost," konstatuje Coynash. 

„V úterý se nechala slyšet členka rady ruského prezidenta pro lidská práva a vedoucí nevládní organizace pro matky vojáků Ella Poljaková v TV Dozhd, že byla informována o přibližně stovce zraněných vojáků. Ti byli dle jejích slov převezeni do vojenské lékařské akademie v Petrohradu. K dispozici ovšem nejsou informace o tom, jakým způsobem bylo takové množství vojáků zraněno či kde ke svému zranění přišli," informuje Coynash. 

„Poljaková a další člen rady Sergej Krivenko ve své žádosti adresované ruskému vyšetřovacímu výboru apelují, aby byl vyšetřen případ devíti zemřelých vojáků z 18. mechanizované pěší brigády, z nich většina pocházela právě z Dagestánu. Podle oficiální verze údajně zemřeli na střelnici v Rostově, kde se účastnili vojenského cvičení. Poljaková dále v rozhovoru pro TV Dozhd potvrdila informaci, že každý ruský voják, který se účastní bojových akcí na východě Ukrajiny, obdrží 250 000 rublů. Citovala tak předsedkyni výboru vojáků matek v regionu Stavropol Ludmilu Bogatenkovou," píše Coynash. 

Ukrajinská armáda zatkla několik ruských vojáků

„K vypláceným žoldům či oficiálnímu zapojení ruských vojáků v těchto akcích však nejsou k dispozici žádné dokumenty. Ukrajinská armáda přitom zatkla několik ruských vojáků, což Putin později zdůvodňoval tím, že na ukrajinskou stranu hranice přešli náhodou. Přítomnost ruských vojenských sil na ukrajinském území potvrdili rovněž vrcholní představitelé USA a NATO. Pochybnosti vyjadřují při rozhovorech s novináři i příbuzní těchto ruských vojáků," pokračuje Coynash v odkrývání pravdy. 

„Příbuzní jednoho z ruských vojáků tvrdí, že byl na vojenských cvičeních v Rostově. V posledních deseti dnech se s ním však nemohli spojit po telefonu. Když se jej na to dotazovali, vyhnul se odpovědi a pouze jim řekl, že je všechno v pořádku. V tomto případě však nic v pořádku nebylo. O několik dní později obdrželi podivný telefonát, ve kterém jim kdosi neznámý z Ukrajiny oznamoval, aby si přišli pro tělo svého syna. Jak již bylo rovněž zaznamenáno, spousta nákladních vozů, které byly součástí tzv. humanitárního konvoje, na cestě zpět do Ruska převáželo mrtvá těla ruských vojáků," vrací se Coynash k tématu humanitárního konvoje. 

Pohřeb mnoha ruských výsadkářů

„V oblasti Pskova v posledních dvou dnech proběhl pohřeb mnoha ruských výsadkářů. Všichni byli pohřbeni bez toho, aby jejich pozůstalým někdo řekl, jak a kde zemřeli. Navíc byla učiněna všechna opatření, aby se k takovým informacím příbuzní či novináři dostali. Neméně znepokojivé je chování manželky jednoho z vojáků Leonida Kičatkina. Ta ohlásila smrt svého manžela 22. srpna prostřednictvím ruské sociální sítě VKontakte. Hned druhý den však byl její komentář vymazán. Novináři z deníku Novaya Gazetta Kičatkinovou kontaktovali a ta jim sdělila, že manžel je naživu a sedí vedle ní, což jim jakýsi mužský hlas potvrdil," odkrývá Coynash temné pozadí událostí. 

„Novináři se však přesto vydali na hřbitov v Pskovu a tam našli čerstvý hrob s nápisem Leonid Kičatkin. Fotografie hrobu se shodovala s tou, kterou před tím paní Kičatkinová připojila ke svému později smazanému komentáři. Ve středu novináři z TV Dozhd oznámili, že z náhrobku zmizela jména Leonida Kičatkina i jeho kolegy Alexandera Osipova. A to včetně pohřebních věnců a stuh. Čtyři zahraniční novináři pohybující se na tomto hřbitově byli později napadeni neznámými muži. Je pravděpodobné, že příbuzní oběti jsou zastrašováni a umlčováni, aby nevyšla najevo pravda o pravém důvodu úmrtí vojáků bojujících v této špinavé válce," konstatuje Coynashová.

O utajených pohřbech a nejasné pozici ruské armády v bojích na Ukrajině se  začíná mluvit v ruských médiích i veřejném prostoru čím dál tím vice. Středeční redakční editorial vlivného ruského deníku Vedomosti přímo nabádá ruské představitele, aby vysvětlili, jak se věci mají. „Je Rusko ve válce s Ukrajinou, či nikoliv? V případě, že ano, tak co je toho důvodem? A pokud ne, kde a jak zemřeli vojáci pohřbívaní do čerstvých hrobů?" táže se deník Vedomosti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace