Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obě, strany, Rusko i Západ, publikují jen propagandu, ne zpravodajství, jen s obráceným znamínkem, tvrdí britský student z Ukrajiny

25.08.2014
Obě, strany, Rusko i Západ, publikují jen propagandu, ne zpravodajství, jen s obráceným znamínkem, tvrdí britský student z Ukrajiny

Foto: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

Na serveru Britské listy se Craig Proctor, student na University of Glasgow, který momentálně cestuje po Ukrajině a Rusku, zamýšlí nad současnou situací na Ukrajině. Nad tím, proč možná Putin vyslal do Luhansku humanitární konvoj, jakou atmosféru vytvořila v Rusku tamní média a jaký problém budou v budoucnu pro kyjevskou vládu znamenat dobrovolnické jednotky, které zatím bojují na východní Ukrajině na její straně. Proctor mluví několika jazyky, mimo jiné i rusky a česky, a v současnosti pobývá v ruském městě Nižnij Novgorod.

Jedním z cílů současné vojenské operace ukrajinských sil se zdá být snaha uzavřít zásobovací linie z ruské hranice do Luhansku a do Doněcku. „Tyto zásobovací linie jsou životně důležité, mají-li separatisté pokračovat v bojích,“ upozorňuje Proctor.

Podotýká také, že poslední zprávy z minulého týdne o tom, že několik velitelů proruských vzbouřenců bylo raněno a odchází z oblasti bojů, jsou jasnou známkou toho, že separatisté mají problémy na frontě. „Zablokování zásobovacích linií z Ruska do Doněcku a Luhansku ukrajinskou armádou anebo polovojenskými organizacemi by přivedlo separatisty do několika týdnů na kolena, pokud by Rusko nezahájilo vlastní vojenské akce,“ míní Proctor.

V Donbasu podpora pro samostatnost, nebo připojení k Rusku chybí

Podle něj v Donbasu od samého začátku neexistovala místní podpora pro myšlenku plné nezávislosti, ani pro myšlenku připojení Donbasu k Rusku. Dokládá to i to, že protestů se v Donbasu účastnilo jen několik tisíc lidí.

Student zmiňuje i podobu propagandistické války. Ruská média prý opakovaně označují prozatímní ukrajinskou vládu za fašistickou, za nelegitimní a za juntu. Ruské zpravodajské televizní okruhy také neustále ukazují záběry civilních raněných a mrtvých, uprchlíků, poškozených domů, pobíhajících fašistů z Pravého sektoru a z Azovského praporu a plačící babičky. „Toto občas samozřejmě vypadá naprosto přehnaně, ale stejně drze to většinou chybí v západních médiích,“ poznamenává Proctor s tím, že ruským, státem kontrolovaným médiím se podařilo vyvolat ohledně ukrajinské krize hurikán, zatímco ruský stát zůstává v naprosté nečinnosti. „Už to samotné může Putinově popularitě v budoucnu velmi uškodit. A proto vznikla nyní situace ohledně ruského konvoje,“ domnívá se Proctor.

Nevládní jednotky bojující proti separatistům jsou pro budoucí vlády hrozbou

Například pravicový Pravý sektor, organizace s otevřeně fašistickými tendencemi, je proti Evropské unii, a proto je v přímém protikladu vůči původnímu „snu o Evropské unii“, který se snil na Majdanu.

Podle Proctora se tato polovojenská organizace více než jednou přímo postavila proti kyjevskému parlamentu a dokonce vyhrožuje, že stáhne svá vojska z fronty a uspořádá útok na Kyjev, pokud nebudou její požadavky splněny. „Součástí podobných nevládních ozbrojených organizací se stali žoldáci a dobrovolníci z různých cizích zemí, včetně USA, Švédska, Itálie, Gruzie a možná, nejpřekvapivěji, z Ruska,“ dodal Proctor.

V současnosti jsou tyto polovojenské jednotky uprostřed bojů a zaznamenávají těžké ztráty. Podle Proctora je proto logické, že tyto organizace budou očekávat odměnu za své nynější oběti. „Pokud neobrátí své zbraně proti Kyjevu, vláda jim bude muset ustoupit, nebo padne. Další a ještě vážnější problém bude, co si počít s několika tisíci ozbrojenými bývalými vojáky v zemi, která bude čelit vážným hospodářským problémům, jakmile válka o východ Ukrajiny skončí,“ dodává Proctor.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace