Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obě, strany, Rusko i Západ, publikují jen propagandu, ne zpravodajství, jen s obráceným znamínkem, tvrdí britský student z Ukrajiny

25.08.2014
Obě, strany, Rusko i Západ, publikují jen propagandu, ne zpravodajství, jen s obráceným znamínkem, tvrdí britský student z Ukrajiny

Autor: Archiv

Popisek: Ilustrační foto

Na serveru Britské listy se Craig Proctor, student na University of Glasgow, který momentálně cestuje po Ukrajině a Rusku, zamýšlí nad současnou situací na Ukrajině. Nad tím, proč možná Putin vyslal do Luhansku humanitární konvoj, jakou atmosféru vytvořila v Rusku tamní média a jaký problém budou v budoucnu pro kyjevskou vládu znamenat dobrovolnické jednotky, které zatím bojují na východní Ukrajině na její straně. Proctor mluví několika jazyky, mimo jiné i rusky a česky, a v současnosti pobývá v ruském městě Nižnij Novgorod.

Jedním z cílů současné vojenské operace ukrajinských sil se zdá být snaha uzavřít zásobovací linie z ruské hranice do Luhansku a do Doněcku. „Tyto zásobovací linie jsou životně důležité, mají-li separatisté pokračovat v bojích,“ upozorňuje Proctor.

Podotýká také, že poslední zprávy z minulého týdne o tom, že několik velitelů proruských vzbouřenců bylo raněno a odchází z oblasti bojů, jsou jasnou známkou toho, že separatisté mají problémy na frontě. „Zablokování zásobovacích linií z Ruska do Doněcku a Luhansku ukrajinskou armádou anebo polovojenskými organizacemi by přivedlo separatisty do několika týdnů na kolena, pokud by Rusko nezahájilo vlastní vojenské akce,“ míní Proctor.

V Donbasu podpora pro samostatnost, nebo připojení k Rusku chybí

Podle něj v Donbasu od samého začátku neexistovala místní podpora pro myšlenku plné nezávislosti, ani pro myšlenku připojení Donbasu k Rusku. Dokládá to i to, že protestů se v Donbasu účastnilo jen několik tisíc lidí.

Student zmiňuje i podobu propagandistické války. Ruská média prý opakovaně označují prozatímní ukrajinskou vládu za fašistickou, za nelegitimní a za juntu. Ruské zpravodajské televizní okruhy také neustále ukazují záběry civilních raněných a mrtvých, uprchlíků, poškozených domů, pobíhajících fašistů z Pravého sektoru a z Azovského praporu a plačící babičky. „Toto občas samozřejmě vypadá naprosto přehnaně, ale stejně drze to většinou chybí v západních médiích,“ poznamenává Proctor s tím, že ruským, státem kontrolovaným médiím se podařilo vyvolat ohledně ukrajinské krize hurikán, zatímco ruský stát zůstává v naprosté nečinnosti. „Už to samotné může Putinově popularitě v budoucnu velmi uškodit. A proto vznikla nyní situace ohledně ruského konvoje,“ domnívá se Proctor.

Nevládní jednotky bojující proti separatistům jsou pro budoucí vlády hrozbou

Například pravicový Pravý sektor, organizace s otevřeně fašistickými tendencemi, je proti Evropské unii, a proto je v přímém protikladu vůči původnímu „snu o Evropské unii“, který se snil na Majdanu.

Podle Proctora se tato polovojenská organizace více než jednou přímo postavila proti kyjevskému parlamentu a dokonce vyhrožuje, že stáhne svá vojska z fronty a uspořádá útok na Kyjev, pokud nebudou její požadavky splněny. „Součástí podobných nevládních ozbrojených organizací se stali žoldáci a dobrovolníci z různých cizích zemí, včetně USA, Švédska, Itálie, Gruzie a možná, nejpřekvapivěji, z Ruska,“ dodal Proctor.

V současnosti jsou tyto polovojenské jednotky uprostřed bojů a zaznamenávají těžké ztráty. Podle Proctora je proto logické, že tyto organizace budou očekávat odměnu za své nynější oběti. „Pokud neobrátí své zbraně proti Kyjevu, vláda jim bude muset ustoupit, nebo padne. Další a ještě vážnější problém bude, co si počít s několika tisíci ozbrojenými bývalými vojáky v zemi, která bude čelit vážným hospodářským problémům, jakmile válka o východ Ukrajiny skončí,“ dodává Proctor.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace