Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak si Babiš půjčuje víc a dluží přitom méně a ta vila z H Systemu… Přestřelka mezi vicepremiérem a americkým novinářem je plná vtipných momentů

20.08.2014
Jak si Babiš půjčuje víc a dluží přitom méně a ta vila z H Systemu… Přestřelka mezi vicepremiérem a americkým novinářem je plná vtipných momentů

Autor: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se rázně ohradil vůči kritice známého amerického novináře Erika Besta, který šéfa české státní kasy podezírá z toho, že zkouší na veřejnost triky. Babiš se vůči kritice ohradil a vzkazuje novináři, že Českou republiku nezadlužuje. Zároveň mu doporučil, aby informoval čtenáře správně.

Známý novinář Erik Best se ve svém nejnovějším příspěvku na blogu The Final Word zamýšlí nad prezentací ekonomických výsledků a prognóz hospodaření České republiky vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem. Politik údajně zapomíná, jak být byznysmenem. I to napsal Erik Best ve svém pravidelném blogu, kde se věnuje politickým a ekonomickým tématům, která hýbou Českem.

Best na blogu připomíná slova ministra financí z června tohoto roku, kdy Babiš oznámil, že příští rok bude rozpočtový schodek 100 miliard korun, ale zadlužení státu se nezvedne. Novinář glosoval jeho slova s pobavením, vyplývajícím už z titulku „Jak si Babiš půjčuje víc a dluží přitom méně".

Best poukazuje na to, že veřejnost jen stěží chápe, jak by toho docílil. „Využil by nějaký šikovný finanční derivát, do kterého by část dluhu zabalil a s přirážkou ji odprodal lehkověrným investorům?“ ptá se publicista.

Řešení tohoto hlavolamu prý odhalil Babiš v sobotním Právu, a je vskutku kouzelné. „Deficit podle něj letos bude 90 miliard Kč a příští rok 100 miliard Kč, ale veřejný dluh jako procento HDP se sníží na 40,3 % (teď dosahuje 47,13 %, podle dluhového počítadla Aleše Michla), protože HDP vzroste," cituje z rozhovoru. Podle Besta se jedná skutečně o „trik", hraní s mlhavým ukazatelem hospodářské kondice. Stát si půjčí více, ale bude to vypadat lépe. 

„Jde o standardní klam keynesiánských politiků, ale při jednání o bankovní půjčce nějaké firmě by neobstál. Politik Babiš zapomíná, jak být byznysmenem,“ uzavřel Best.

Babiš se ohradil: Stát nezadlužujeme

Vůči spekulaci novináře se ale Andrej Babiš rázně ohradil. Eriku Bestovi zaslal reakci, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici. V ní své údajné „čarování" vysvětloval. „Dluh České republiky k 31. 12. 2013 činil 1683 miliard korun. To je první údaj. Druhý je, že dluh České republiky k 31. 12. 2015 bude činit maximálně stejných 1683 miliard korun," uvedl čísla, podle kterých je obvinění ze zadlužování státu lží amerického novináře.

Zároveň také odmítl, že by v prezentaci ekonomických výsledků vůči veřejnosti používal triky. Proto i na další Bestovy výhrady odpověděl čísly. „Zároveň v roce 2014 bude deficit 90 miliard a v roce 2015 100 miliard. Jak je to možné? To jsou miliardy, které na účtech ČNB ležely a nikdo s nimi nepracoval,“ vysvětloval Babiš podstatu svého úspěchu.

„My s nimi teď pracujeme, tudíž je lépe využijeme. Už jsme dokonce za prvních sedm měsíců vydělali 147 milionů korun. Dluh, i když bude deficit, zůstane stejný. Tím, že se navýší HDP, tak poměrově dluh klesne ze 43 na 40 procent. To je celé kouzlo a nejde o žádný trik," zakončil svůj výklad ministr. ParlamentníListy.cz pak informoval, že Besta vyzval, aby svá tvrzení opravil. „Doufám, že jste to pochopil, informujte vaše čtenáře správně," vzkázal nakonec novináři.

Přestřelka Babiše a Erika Besta pokračuje, novinář neustupuje

Když americký novinář Erik Best vyjádřil pochybnost nad tím, zda se Andrej Babiš coby ministr financí chová jako byznysmen, ozvalo se mu několik čtenářů na Babišovu obranu – a nakonec i on sám. Best si ale dál stojí za svým.

V novém příspěvku ve svém Final Word se novinář vrací k článku, ke kterému dostal mnoho reakcí od čtenářů. „Jeden čtenář – sám byznysmen – reagoval slovy, že vyšší HDP by byl vskutku legitimní důvod pro větší půjčování ze strany státu, protože by to odpovídalo situaci, kdy firmě vzroste obrat. S poznámkou, že HDP je jako účetní rozvaha státu, se přidal další byznysmen,“ popisuje Best s tím, že ale on sám vztah mezi státem a HDP přirovnává spíš k poměru mezi firmou a celkovým trhem, na němž působí.

Nejvýraznější obrana Babiše ale přišla od něho samotného, když pro ParlamentníListy.cz reagoval na kritiku Erika Besta. „Dluh České republiky k 31. 12. 2013 činil 1683 miliard korun. To je první údaj. Druhý je, že dluh České republiky k 31. 12. 2015 bude činit maximálně stejných 1683 miliard korun. Zároveň v roce 2014 bude deficit 90 miliard a v roce 2015 100 miliard. Jak je to možné? To jsou miliardy, které na účtech ČNB ležely a nikdo s nimi nepracoval,“ napsal Babiš v reakci, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Best se však stále nad Babišovými slovy pozastavuje. „Přesvědčilo vás to? Pokud ano, chtěli bychom vám ukázat jednu vilu v novém satelitu od H-Systemu,“ dodává ironicky na závěr ve svém posledním příspěvku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace