Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tahle církev dostane peníze vás všech a odmítá říct, co s nimi udělá. Jiné už jsou sdílnější. Podívejte se, na co půjdou peníze z restitucí

12.08.2014
Tahle církev dostane peníze vás všech a odmítá říct, co s nimi udělá. Jiné už jsou sdílnější. Podívejte se, na co půjdou peníze z restitucí

Foto: turistika.cz

Popisek: Kostel, ilustrační foto

Církvím na účty dorazily miliony korun v rámci splátek dohodnutých na základě zákona a vyrovnání státu s církvemi. Česká televize informuje o tom, co se s finančními prostředky má stát. Jedna církev ale nechtěla být sdílná.

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub prozradil, že finanční prostředky investovala jedna z českých bank tak, aby církev z následných výnosů mohla pomáhat české společnosti i za desítky let. Ve stejném duchu prý k penězům přistoupily i další církve. Současně však platí, že bankám nebyly svěřeny všechny peníze. Část z nich již putovala na opravy církevních památek.

Je to naše věc, vzkazuje řeckokatolická církev

„Třeba ostravsko-opavské biskupství použilo půl milionu na opravu ostravské vily, kde místní charita staví dílny pro lidi z azylových domů. Dvacet milionů z vyplacených náhrad pak poslouží při opravě ostravské katedrály Božského Spasitele. Olomoucké arcibiskupství už zase poslalo šest milionů na opravu chrámu na Velehradě,“ informuje ČT.

Ve stejném duchu hodlá s penězi naložit i pravoslavná církev či Federace židovských obcí. Ta plánuje opravu Maiselovy synagogy v Praze, a to i díky devítimilionové finanční injekci.

Televize informovala také o tom, že oslovila všech šestnáct příjemců těchto finančních prostředků a pouze řeckokatolická církev odmítla prozradit, co konkrétně s finančními prostředky udělá. Jde prý o vnitřní záležitost, která „nepodléhá veřejné kontrole nebo usměrnění".

Nastávají časy hojnosti, ale duchovní to na platech necítí

Církve zažívají časy hojnosti, ale šetří pro budoucnost. Od státu už dostaly první dvoumiliardovou splátku z paušální náhrady za nevydaný majetek a přišla i každoroční dotace na platy duchovních ve výši 1,5 miliardy korun. Deník Právo zjišťoval, jestli příliv peněz ovlivnil platy kněží, a ukázalo se, že nikoli.

Největší díl prý církve daly do finančních fondů, část se vyčlenila na opravy památek a budov a část peněz dostala charita a školství. Na platy údajně nezbylo nic.

Církve se totiž snaží hospodařit tak, aby až se přestanou vyplácet náhrady, měly dostatek finančních prostředků na svou činnost.

Peníze se nemohou projídat

„Současní duchovní nemohou projídat platy svých nástupců, to je filozofie, na které stojíme. Dokud nám stát nevrátí majetky, tak se situace, bohužel, zatím nemůže zásadně změnit,“ řekl Právu biskupský sekretář Tomáš Holub.

Stejný názor je podle deníku slyšet i z ostatních katolických diecézí. „Faráři ani biskupové si nepolepšili, protože si nemůžeme dovolit obdržené peníze, obrazně řečeno, projídat,“ uvedl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Právo konstatuje, že mzdy duchovních jsou stále pod obecným průměrem. V roce 2012 byl prý státní příspěvek na jeden plat 16 tisíc korun hrubého, zatímco průměrná měsíční mzda v ČR je nyní 24 836 Kč. Některým duchovním prý ale církve na platy přispívají. Kardinál Dominik Duka na jaře zveřejnil svůj příjem, který činí 23 710 korun hrubého.

Nejmladší duchovní mají nejnižší příjmy

Právo zjistilo, že podobně jako katolická církev se zachovaly i ostatní církve nebo náboženská společenství. Československá církev evangelická prý na květnovém synodu rovněž rozhodovala o platech. „Synod přijal nový platový řád, který bude platit od příštího roku, ale řekl, že na platy půjde stále stejná suma, jaké jsou státní dotace,“ uvedl pro Právo synodní senior ČCE Joel Ruml. Případné nalezené prostředky prý chtějí rozdělit mezi mladší duchovní, jejichž platy jsou nejnižší a pohybují se okolo deseti tisíc.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace