Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zahraniční experti se stále nemohou dostat k sestřelenému malajskému letadlu, v okolí se svádějí tuhé boje! Co prozradili?

29.07.2014
Zahraniční experti se stále nemohou dostat k sestřelenému malajskému letadlu, v okolí se svádějí tuhé boje! Co prozradili?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Sestřelené malajské letadlo

Expertům soudní medicíny a policistům z Nizozemska a Austrálie se ani v pondělí nepodařilo dostat na místo pádu malajsijského boeingu na východní Ukrajině. V okolí totiž svádějí boje proruští povstalci a vládní jednotky. „Otočili se a vydali se zpět do Doněcka," řekla agentuře AFP o výpravě mluvčí nizozemského ministerstva spravedlnosti Sentina van der Meer.

Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byli experti donuceni k návratu z bezpečnostních důvodů poté, co u města Šachtarsk zaslechli výbuchy a palbu. Podle jednoho z povstaleckých předáků Vladimira Anťufejeva výpravu chránili ozbrojenci z řad separatistů.

Ukrajinská armáda dobyla strategickou výšinu, která je 25 kilometrů od trosek letadla

Ukrajinská armáda na začátku týdne oznámila, že se jí podařilo proniknout do několika měst, které až dosud ovládali rebelové. Jde mimo jiné o Šachtarsk a Torez, odkud byl minulý týden vypraven vlak s oběťmi letecké katastrofy. Bojuje se také o Snižne. Armáda podle prezidentské kanceláře dobyla strategickou výšinu Savur-Mohyla, která podle AFP leží asi 25 kilometrů od místa, kde se let MH17 zřítil 17. července.

Kyjev tvrdí, že se rebely snaží vypudit z tohoto místa, aby jim zabránil v ničení důkazů. Ukrajinská bezpečností rada v pondělí uvedla, že údaje z černých skříněk potvrzují, že letoun byl zničen v důsledku „masivní explozivní ztráty tlaku" poté, co trup proděravěly střepiny protiletadlové rakety. Armáda se prý k místu neštěstí těsně přiblížila, avšak nevede tu bojové operace.

Separatisté si mohli splést civilní letoun s vojenským. Moskva žádá nezávislé vyšetřování

Západ má podezření, že boeing nejspíše omylem sestřelili s použitím ruského protiletadlového raketovému systému Buk separatisté, kteří si civilní letoun asi spletli s vojenským letadlem. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Moskva odpovídá, ať Západ doloží svá nařčení konkrétními důkazy, a žádá nestranné vyšetřování pod záštitou OSN.

Expert hodnotí vojska Ukrajiny a povstalců

Náměstek ředitele Centra pro výzkum strategie a technologií () Konstantin Makijenko ve svém textu publikovaném na stránkách respektovaného a Putinovi nakloněného think tanku Valdai club analyzuje probíhající konflikt na jihovýchodní Ukrajině. Hodnotí úroveň ukrajinské armády i bojovou schopnost doněckých povstalců a přidává několik zajímavých poznatků.

„Kyjev do antiteroristických operací nasadil něco mezi 32 až 35 tisíci vojáky. Jednotky jsou tvořeny mechanizovanou, tankovou a vzdušnou brigádou a speciálními silami. Na straně Kyjeva dále bojují dobrovolníci Národní gardy a soukromé ozbrojené skupiny, které platí ukrajinští oligarchové. Proti nim stojí asi 6000 separatistů. Ukrajinská armáda má převahu v oblasti dělostřelectva, rovněž vlastní více odpalovacích raketových systémů a to určuje její strategii,“ uvádí Makijenko.

Ukrajina vítězí

Za nejvýraznější nevýhody ukrajinské armády považuje Makijenko nedostatek zkušených stratégů, vycvičených vojáků a v neposlední řadě i velitelů s bojovými zkušenostmi. „Jejich zkušenosti a dovednosti stačí na udržení území či vztyčení zátaras, ale už nikoli na rychlé a efektivní dobytí měst a vesnic. Dá se tedy říci, že separatisté působí v organizaci operací profesionálněji. K vítězství v některých lokálních bitvách však jistě přispěla i notná dávka štěstí na jejich straně. Přesto drží hlavní bojovou iniciativu ukrajinská armáda a území ovládaná separatisty se den ode dne zmenšují,“ hodnotí Makijenko.

Poslední čtyři měsíce podle Makijenka odkryly všechny slabé i silné stránky ukrajinské armády. „Na mysli mám především schopnost rychle mobilizovat, získat potřebné zdroje a za pochodu vylepšovat organizaci jednotek a bojový plán. Ukrajinská armáda se obdivuhodně rychle přizpůsobila skutečnosti, že nemá k dispozici dostatek potřebného materiálu, techniky a může se spolehnout na pouze podprůměrnou úroveň zásobování. Obklíčené armádní jednotky v oblasti Luhansku ukázaly, že je na ně spolehnutí. Na druhou stranu je třeba přiznat, že měly v porovnání s povstalci velkou materiální i lidskou převahu," říká Makijenko.

Ukrajinci si vystačí s málem

Všeobecně připisuje Makijenko ukrajinské armádě stejně charakteristiky, které byly vlastní sovětské i carské armádě v dávné minulosti. I současná ukrajinská armáda si podle něj vystačí se skromnými požadavky, je vytrvalá a stejně tak fatalistická. „Zažitý mobilizační systém z éry Sovětského svazu navíc umožňuje ukrajinské armádě navýšit počet vojáků mnohem rychleji, než tak mohou učinit povstalci. Ukrajina je sice v politické krizi, ale přesto je ve vojenské oblasti efektivnější než Doněcká lidová republika," je přesvědčen Makijenko. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace