Halíka posílají politici k psychiatrovi. Europoslanec Ransdorf se zapojil do mediální války
26.07.2014
Foto: archiv
Popisek: Europoslanec a filozof Miloslav Ransdorf ve své analýze mimo jiné připomněl i nedávnou cestu ruského prezidenta Putina na Kubu
V případu malajského boeingu, sestřeleného nad Ukrajinou, se žádné nové důkazy neobjevují, komentátoři všech oborů ale dál přicházejí s originálními názory a postřehy. Pozadu nezůstal ani europoslanec Miloslav Randsdorf, jenž zasadil let MH17 do širších souvislostí. Jakých? Čtěte!
Názory katolického kněze Tomáše Halíka na mezinárodní souvislosti, spojené se sestřelením malajského dopravního letadla nad ukrajinským územím, strhly lavinu názorů mimo jiné i v řadách našich politiků. Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf v komentáři pro server ParlamentníListy.cz mimo jiné připomněl i nedávnou cestu ruského prezidenta Vladimíra Putina na Kubu, kde tamnímu režimu odpustil 90 procent dluhu.
„Důvod je jasný. (Putin) bude chtít v případě potřeby instalovat na Kubě balistické rakety kratšího doletu, které jsou schopny zasáhnout americké území,“ pustil se do analýzy širších souvislostí.Současně zkritizoval jednostranný pohled médií. „Hitlerův ministr propagandy vyslovil myšlenku, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Patrně se jí řídí, aspoň mně se to tak jeví, ti, kteří dirigují kampaň proti Rusku ve věci Ukrajiny a sestřeleného malajského letadla,“ dodal Ransdorf.
Namíří Rusové rakety na USA?
Stejného názoru je i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, jenž v rozhovoru pro Parlamentní listy prohlásil: „…za této situace, kdy žádný důkaz přímé zodpovědnosti neexistuje, se dohadujete o trestu ještě předtím, než byl někdo usvědčen. To se mi zdá dost zvláštní, spíš bych to řadil mezi nástroje mediální informační války, než jako objektivní rozhodování o vině, trestu a odpovědnosti.“
Halíka posílají na vyšetření
Největším tématem posledních dnů se stal byl rozhovor filozofa a teologa Tomáše Halíka pro server Aktuálně.cz, v němž ruského prezidenta a jeho spojence popsal slovy: „Na mezinárodní scéně Putin vytváří koalici těch nejhorších sil. Od fašizujících nepřátel Evropské unie včetně paní Le Pen přes posilování spolupráce s Kubou až po styky s některými kryptokomunistickými vládami v Jižní Americe.“ Žádná hezká slova neměl Halík ani pro sympatizanty Putina u nás, podle něj šíří putinovskou propagandu goebbelsovského rázu.
Reakce politiků byly ale ještě ostřejší než Halíkova vyjádření. Sociální demokrat Jaroslav Foldyna se opřel do jeho přirovnání Putinových stoupenců l nacistickému ministru propagandy. „Od pana Halíka jsem nikdy nic pozitivního nečekal a neslyšel. Slova o goebbelsovském rázu z úst pana Halíka jsou stejně působivá jako termín humanitární bombardování z úst Václava Havla,“ prohlásil. Bombardování Jugoslávie připomněl i senátor Jaroslav Doubrava, který by Halíka raději poslal někam na vyšetření: „Myslím si, že arogantní a namyšlený Tomáš Halík je zralý pro jistý ústav. Zapomněl na humanitární bombardování, podporované jeho přítelem Václavem Havlem, a nyní vytahuje kartu nebezpečí, plynoucího z Ruska.“
Okamura v čele
K lékaři Halíka poslal i předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit Radim Fiala. „S tímto viděním světa a jeho problémů je třeba, aby pan Halík neprodleně kontaktoval odborného lékaře. Není náhodou, že Evropa a Spojené státy léčí ekonomickou krizi hledáním vnějšího nepřítele.“
Nejostřeji reagoval předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. „Jejich (myšleno ruské) špionážní sítě a páté kolony, když použiji terminologii pana Halíka, jsou zanedbatelné proti masivnímu špionážnímu a propagandistickému úsilí USA. To je, myslím, zřejmé i laikovi na první pohled. Pokud jsme denně online sledováni, odposloucháváni, tak Američany, a ne Rusy,“ prohlásil. Mediální válka tak naplno vypukla i u nás a asi se ještě budeme divit, s jakými názory naši intelektuálové a politici přijdou příště.
Petr Svorník
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská