Jak s pytli brambor! Ožralí tahají mrtvoly po zemi, kusy sestřeleného Boeingu končí ve sběrnách surovin… Další hrůzné podrobnosti o letu MH17
24.07.2014
Foto: Youtube, repro
Popisek: Sestřelené malajské letadlo
Jen velmi pomalu se rozbíhá vyšetřování příčin, které vedly k tragédii Boeingu 777. Důležitým posunem je aspoň to, že se první skupina těl obětí dostala ve středu dopoledne na letiště v Charkově a odtud do Holandska, kde teď bude probíhat jejich identifikace. Na místě neštěstí ale pořád zůstává řada tělesných pozůstatků, což zkritizoval australský premiér Tony Abbot slovy: „Je docela možné, že mnoho těl stále v horkém létě leží na místě katastrofy. Jsou vystavena manipulacím, vedru a zvěři.“
Hrozí tak scénář, kterého se pozůstalí nejvíc bojí, totiž že těla jejich příbuzných se už nikdy nepodaří najít a identifikovat. Ještě daleko ostřeji se pak vyjádřil český režisér Václav Marhoul, který pro ParlamentníListy.cz (PL) okomentoval nedůstojné zacházení s oběťmi: „Jak s pytli brambor! Ožralí je tahají po zemi, to je prostě neuvěřitelné, co se tam děje!“
Ukrajinské úřady už dříve upozorňovaly na to, že povstalci v místě nehody obětem kradou cennosti a platební karty. Teď poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko přišel s tím, že části Boeingu končí ve sběrnách surovin. „Poté, co rozkradli hotové peníze, cennosti, mobilní telefony a kreditní karty, pustili se do své oblíbené činnosti - sběru surovin," popsal Heraščenko běžnou praxi lidí z oblasti neštěstí.
Kdo informuje nejobjektivněji? Spojené státy to „překvapivě“ nejsou
Hned několik osobností v posledních dnech nezávisle na sobě zkritizovalo zaujatost, s jakou se USA snaží přesvědčit světovou veřejnost, že krev má na rukou ruský prezident Vladimír Putin. Bývalý sociálně-demokratický ministr Ivan David včera v Událostech, komentářích řekl: „Například jako naprosto neprůstřelný argument byl uveden zachycený rozhovor protimajdanského aktivisty a ruského agenta a posléze se objevily podle mého věrohodné informace, že tento rozhovor byl prefabrikován.“
Politolog Oskar Krejčí se pak v rozhovoru pro PL přidal k řadě kritiků Západu a jeho současných dezinformací: „Co předvádí lidé jako britský premiér nebo americký ministr zahraničí, je velmi nebezpečné. Jsou to lidé, jejichž pozice vytváří názory a dokonce i názory médií.“
Na otázku, kdo tedy informuje v aktuální mediální válce nejobjektivněji, pak odpověděl: „Ať se nám to líbí nebo ne, tak je to určitě Moskva. Protože neobviňuje, nebo alespoň ne na nejvyšší úrovni. Nedělá to premiér, nedělá to prezident.“ I na druhé straně se sice občas objeví hodně divoké teorie (třeba ta, že cestující letu MH17 byli mrtví dávno před tím, než došlo k pádu letadla), vrcholní politici Ruska se ale snaží držet při zemi.
Sankce Putin v pohodě ustojí, zato vláda Západu se otřásá v základech
Už zmíněný politolog Krejčí pak na téma sankcí řekl jasně: „Představa, že by na zostřené sankce doplatil Putin, je právě tak reálná jako fiktivní. Nevěřím, že by jakékoli sankce vedly k pádu Putina.“
V té souvislosti pak vylíčil budoucnost Evropy a Spojených států, která rozhodně nebude růžová: „Uvalování sankcí vidím jako záchvěvy pocitu nadřazenosti Západu nad zbytkem světa ve chvíli, kdy ta nadřazenost končí. Fáze, která začíná, už nedává možnost Západu se chovat tak, jako dosud. To, co dohodly státy BRICS (založení rozvojové banky a rezervního fondu), to jsou dohody, které změní svět.“
Podobný názor má i poslanec Úsvitu Karel Fiedler, který v PL opatrně posílá americké vojáky tam, kam podle něj patří: „Platí, že Spojené státy, kdyby uplatňovaly své zájmy jen na svém kontinentu či nejlépe jenom na svém území, tak by těch konfliktů ve světě bylo určitě méně. Když se podíváme tam, kde zasáhly, tak těžko bychom nalezli zemi, kde to mělo ve finále pozitivní efekt.“ Kdo bude ve světě diktovat podmínky v příštích desetiletích, to se možná ukáže už velmi brzy.
Petr Svorník
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová