Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vojáci vysedávají podle aktivisty v hernách. Armáda i sdružení veteránů to odmítají

23.07.2014
Vojáci vysedávají podle aktivisty v hernách. Armáda i sdružení veteránů to odmítají

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Odmítavé reakce vyvolal výrok známého aktivisty a bývalého gamblera Martina Svobody, který na internetu označil válečné veterány za lidi, kteří ve velkém propadají hazardnímu hráčství. A nezůstal jen u toho. Dokonce tvrdí, že vojáci, kteří se účastní zahraničních bojových misí, tráví svůj čas u automatů. Sami vojáci, ministerstvo i sdružení válečných veteránů to však vylučují. Navíc mluví o skandálním výroku, za který by se měl bojovník proti hazardu omluvit.

„Vojáci, kteří se účastní misí v Afgánistánu, vysedávají u nich v hernách u automatů,“ napsal na facebookovém profilu Občané proti hazardu předseda tohoto spolku Martin Svoboda. Naznačil tak, že vojáci se místo plnění svých vojenských povinností věnují hazardnímu hraní.

Kde by hráli? Herny tu nejsou 

Armáda však takovou spekulaci jednoznačně vyloučila. „Chtěl bych zdůraznit, že v prostoru základen jednotlivých zahraničních operací, ve kterých působí příslušníci Armády České republiky, nejsou žádné hazardní herny. Proto v nich ani vojáci svůj volný čas trávit nemohou,“ uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení Ministerstva obrany.

To potvrzují také sami vojáci. „Vůbec nechápu, jak někoho mohlo něco takového vůbec napadnout. Taková slova se dotkla nejen mne, ale také mých kolegů, kterým jsem to dával přečíst. Je to nehorázné, obzvláště ve chvíli, kdy se naše země navždy loučí s pěticí hrdinů, kteří padli právě v Afganistanu,“ uvedl bývalý příslušník bojových misí v Afganistánu, který redakci na případ upozornil. Na jeho žádost však zachováváme jeho anonymitu.

Veteráni nesouhlasí 

Podle Martina Svobody je gamblerství mezi veterány závažným a velmi častým problémem. „Právě u vojáků je problém s hazardním hráčstvím velmi výrazný a setkal jsem se s řadou lidí v rámci přednášek a besed pro Ministerstvo obrany, kdy se právě tito jedinci, přestože si z misí přivezli statisíce korun, dostali do obrovských problémů a neřešitelných situací,“ napsal Svoboda.

Zcela opačného názoru je však Sdružení válečných veteránů. „Problém gamblerství jsme zatím řešit nemuseli.  S tvrzením pana Svobody, že mezi veterány jde o hromadný jev, rozhodně nemohu souhlasit. Takové signály nemáme,“ uvedl Ladislav Sornas, místopředseda Sdružení válečných veteránů ČR. „Někteří členové naší organizace - novodobí veteráni nejen z Afghánistanu ale i z ostatních misí, se nám svěřují se svými problémy. Řešíme desítky problémů, sociálních, zdravotních, psychických. Nejčastěji řešíme nezaměstnanost veteránů,“ dodal Sornas, který však připustil, že hazard obecně je v naší zemi problémem, který je nejvyšší čas řešit.

Potřebu předcházet vzniku problémů s hazardním hraním si uvědomuje i Ministerstvo obrany. „Přestože nemáme v poslední době žádný signál o nárůstu či závažném výskytu problému patologického hráčství u příslušníků AČR, byla do primární prevence sociálně nežádoucích jevů, resp. primární prevence rizikového chování personálu resortu Ministerstva obrany, zařazena také oblast hazardního hráčství,“ dodal Caletka. ?????

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
hazard,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace