Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyšetřovatelé OBSE? Podle Putina to jsou jen loutky Západu, co o vině rozhodly předem. A kdo má krev na rukou? Ruský prezident ukázal prstem

22.07.2014
Vyšetřovatelé OBSE? Podle Putina to jsou jen loutky Západu, co o vině rozhodly předem. A kdo má  krev na rukou? Ruský prezident ukázal prstem

Autor: onf.ru

Popisek: Vladimir Putin

V noci na pondělí Vladimír Putin opět předvedl, že si ze západní kritiky a sankcí starosti nedělá. Ostře zkritizoval ukrajinskou vládu: ne Rusko, ale ona nese odpovědnost za tragédii letu MH17. Ona může za to, že se na konci června začalo na Ukrajině zase střílet – kdyby klid zbraní vydržel, ke smrti 298 lidí nemuselo vůbec dojít. Ruský prezident se prezentoval jako státník a mírotvorce, jehož volání po dohodě nechtěl Kyjev slyšet a celou situaci nyní ještě zneužívá k politické propagandě.

Putin také jasně naznačil, že současné nezávislé vyšetřování na místě zase tak nezávislé zřejmě nebude. Aktuálně přítomný tým odborníků ze Západu mu zdaleka nestačí, dohromady se musí dát tým profesionálů spadající pod tzv. ICAO. To je Mezinárodní organizace pro civilní letectví přidružená k OSN, ani ta ale nemá úplně čistý štít. I ona byla totiž po pádu Boeingu 777 obviňována ze spoluviny, když do válečného území nad Ukrajinou bez obav poslala civilní letadlo.

Podle mluvčího ICAO Anthonyho Philbina je to ale na rozhodnutí suverénních států a ty se o hrozícím nebezpečí měly vzájemně informovat. Za nehodu letadla by tak byla nejvíce odpovědná ukrajinská vláda, protože neštěstí se odehrálo právě na jejím území. I tahle argumentace tedy ukazuje spíše na Porošenka a Jaceňuka než na Putina.

OBSE měří podle Putina dvojím metrem a rozsudek už má dávno napsaný. O těla pozůstalých ale organizace bojuje dál

A proč Putin vlastně nevěří údajně nezávislým vyšetřovatelům z OBSE? Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě to má u ruského prezidenta nahnuté přinejmenším od roku 2004, tehdy na Ukrajině zuřila Oranžová revoluce. Podle Putina byla OBSE v té době jen figurkou na šachovnici Západu, která do prezidentského křesla usadila prozápadního Viktora Juščenka.

Běloruské prezidentské volby z roku 2001 pak OBSE odmítla kontrolovat, to jí ale nebránilo označit je nálepkou „nesvobodné a neférové“. Když se pak ale podvádělo i při amerických volbách prezidenta v roce 2008, OBSE nad tím podle ruského zákonodárce Slutského jen zavírala oči.

Že byl v místě vyšetřování vyhlášen zákaz bojů tak rozhodně neznamená, že by tu konflikty ustaly, namísto o území se teď ale bojuje o těla pozůstalých. Ta jsou nyní uložena v chladírenských vozech na nádraží v Torezu, vzdáleného asi 30 kilometrů od místa nehody. Podle ukrajinských úřadů povstalci překročili všechny morální zábrany a brání i v odjezdu vlaku s 200 oběťmi.

Tato nedůstojná přetahovaná už rozčílila i pozůstalé, kteří si na zacházení se svými příbuznými stěžovali u nizozemského premiéra Rutta. Právě z Holandska bylo obětí nejvíce, konkrétně 173, a holandský předseda vlády tak dnes patří k nejostřejším kritikům Kremlu. Boje mezi povstalci a stoupenci Západu se ale evidentně nezastaví před ničím a raději nepřemýšlet nad tím, o co se budou obě strany přetahovat příště.

Petr Svorník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace