Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Hromy, blesky, průtrž mračen. Hrozí i povodně! Z nebe budou padat trakaře, podívejte se, co se na nás řítí

21.07.2014
Hromy, blesky, průtrž mračen. Hrozí  i povodně! Z nebe budou padat trakaře, podívejte se, co se na nás řítí

Autor: Facebook

Popisek: Bouřlivé nebe nad Křivoklátskem, ilustrační foto

Český hydrometeorologický úřad vydal výstrahu před velmi silnými bouřkami a vydatnými dešti, které mají dnes přes den a v noci zasáhnout celou republiku. Pršet by mělo i v úterý. V souvislosti s vydatnými srážkami platí i výstraha před vzestupem hladiny řek, byla vyhlášena povodňová bdělost.

V labilním a teplém vzduchu postupuje přes naše území k východu až k jihovýchodu tlaková níže. Během pondělního odpoledne bude bouřková činnost dále sílit. Silné až velmi silné bouřky se budou vyskytovat nejprve v Čechách, postupně se začnou vytvářet také ve Slezsku a na severní a jižní Moravě. Ve druhé polovině noci na úterý budou bouřky slábnout.

Vzhledem k předpokládanému pomalému pohybu bouřek se budou vyskytovat zejména přívalové srážky s úhrny kolem 70 mm, v menší míře pak kroupy a silné nárazy větru kolem 20 m/s (72 km/h).

Varování před silnými bouřkami

„Od úterního rána do večera očekáváme místy vydatné srážky s úhrny kolem 40 mm v jižní polovině ČR, zejména v oblasti Šumavy a Novohradských hor. Na tocích zasažených intenzivními srážkami očekáváme prudké vzestupy hladin s možností krátkodobého dosažení stupňů povodňové aktivity. V oblasti jižní Moravy může ještě v pondělí odpoledne přetrvávat zvýšené nebezpečí požárů. Maximální teploty se zde budou pohybovat kolem nebo nad 30 °C,“ stojí v tiskové zprávě Českého hydrometeorologického úřadu.

Teplota jak v prádelně

Po tropické noci z neděle na pondělí, kdy rtuť neklesala pod 20 stupňů Celsia, se v průběhu dne postupně zatáhne a na většině území se objeví přeháňky či bouřky. Odpolední teploty nicméně budou šplhat k 28 až 32 stupňům, píší Novinky.cz.

Počasí s velkou oblačností, deštěm a bouřkami bude pokračovat i v úterý. Ráno budou teploty klesat k 21 až 17 stupňům, přes den se dostanou na 22 až 26 stupňů. „V oblastech, kde se bude vyskytovat nejméně srážek, což bude zejména Ústecký a Liberecký kraj, se odpolední maxima dostanou i na 28 stupňů,” sdělila Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Oblačné počasí bude pokračovat rovněž ve středu, odpoledne ho doplní přeháňky či bouřky. Ranní minima budou kolísat v intervalu 18 až 14 stupňů, odpolední teploty se dostanou na 23 až 27 stupňů. Prakticky identicky bude vypadat i čtvrteční počasí. Zejména v odpoledních hodinách se opět budou vyskytovat přeháňky a bouřky. Ranní minima budou v rozmezí 19 až 15 stupňů, odpolední teploty budou šplhat  na 22 až 26 stupňů Celsia. V oblastech, kde se nebudou vyskytovat bouřky, se teploty dostanou až k tropickým 30 stupňům.

O víkendu polojasno

V pátek bude zpočátku dne oblačnosti méně, postupem času nicméně opět začne přibývat oblačnost a objeví se tradiční přeháňky i bouřky. Ranní minima očekávají meteorologové v intervalu 18 až 14 stupňů, odpolední teploty budou stoupat k 24 až 28 stupňům.O víkendu by mělo převládat polojasno, narušované přeháňkami a bouřkami, ranními minimy v rozmezí 18 a 14 stupňů a tropickými teplotami odpoledne. Svatoanenská pranostika o chladných ránech tak prozatím naplněna nebude.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace