Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Americký prezident jasno nemá, ale Petr Hájek ano: USA chtějí do války, aby zachránily dolar! Havárie letu MH17 stále bez kloudných odpovědí, ale s odpornými podrobnostmi

21.07.2014
Americký prezident jasno nemá, ale Petr Hájek ano: USA chtějí do války, aby zachránily dolar! Havárie letu MH17 stále bez kloudných odpovědí, ale s odpornými podrobnostmi

Autor: Youtube, repro

Popisek: Místo tragédie

Víkend přinesl v případu malajsijského Boeingu více otázek než odpovědí. Během soboty a neděle se objevilo několik zvukových záznamů, „usvědčujících“ z viny ukrajinské separatisty. Podle těchto materiálů sestřelili letadlo s pomocí ruské techniky v domnění, že se jedná o vojenský letoun. To mají dokazovat i videa, na kterých je údajně onen protivzdušný systém BUK bez jedné rakety odvážen ze země. Rusko ovšem pravost těchto zdrojů zpochybňuje, podle jeho odborníků jsou např. hlasové záznamy komunikace mezi separatisty účelově smíchány hned z několika zvukových stop.

Válka (zatím) jen mediální

Jasno do celé věci nepřinesli ani pozorovatelé OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě), údajně jim není dovoleno se k troskám letadla přiblížit. Podle separatistů totiž členové mise OBSE jen plní zadání Západu, které zní informovat ve prospěch Spojených států a Evropské unie. Jejich představitelé zase naopak obviňují separatisty, že z místa nehody odnášejí důkazní materiál a odvážejí těla do Ruska. V Doněcké oblasti totiž není márnice ani pracoviště pro analýzu DNA, které je nutné pro identifikaci obětí.

Objevily se dokonce zprávy o tom, že oběti jsou okrádány a ukrajinské Ministerstvo vnitra vyzvalo pozůstalé k tomu, aby zablokovali jejich platební karty. Podobný scénář se odehrál i po pádu letadla s polskou politickou reprezentací, ke kterému došlo před čtyřmi lety v západním Rusku. Za krádež kreditních karet bylo tehdy odsouzeno několik ruských vojáků, situace se tedy zřejmě opakuje.

Americká vláda? Podle kritiků válečný jestřáb, ale bez ostrých drápů

Zatím Barack Obama prohlásil jen to, že letadlo bylo sestřeleno raketou z území kontrolovaného separatisty. Do dalších spekulací se pouštět nechtěl, za sankce proti Putinově Rusku už ale sklidil kritiku i na domácí půdě. Bývalý republikánský kandidát na prezidenta Ron Paul odmítl dát rovnítko mezi Putinem a ukrajinskými separatisty, když v americké televizi Newsmax řekl: „Je velký rozdíl mezi tím, kdo zbraně používá, a mezi tím, jak se k nim dostal. To, že bylo letadlo sestřeleno ruskými zbraněmi tedy logicky neznamená, že to museli být Rusové či jimi podporovaní separatisté.“ Americké zbraně podle něj taky cestují po celém světě a i když se dostaly do rukou Al-Kaidě, nepodporují přece Spojené státy islamistické teroristy.

Ještě ostřejší byl Paul Craig Roberts z Institutu pro politickou ekonomii, podle něj nemají sankce na Rusko víceméně žádný vliv. Druhého muže americké vlády Joea Bidena pak dokonce označil za válečného jestřába, který se už připravuje k akci.

Keller uvažuje nad viníkem, Hájek už se připravuje na válku

K událostem posledních dnů se pochopitelně vyjadřují i lidé z české politiky. Podle sociálně-demokratického europoslance Jana Kellera je nejreálnější scénář, že letadlo sestřelili separatisté jednající na vlastní pěst. Nejméně pravděpodobná je naopak dle Kellera varianta, že by letadlo sestřelili Rusové.

V odpovědi na webu Parlamentních listů řekl: „Proč by to dělali? Pokud by chtěli, mohli by paralyzovat celé nebe nad Ukrajinou. Tím, že by se omezili na sestřelení civilního letadla, by nedosáhli ničeho, pouze by proti sobě obrátili světovou veřejnost. Můžeme si o Rusech myslet cokoliv, ale hlupáci to rozhodně nejsou.“ Skandální je podle něj především to, že nad válečným územím si v klidu poletovala letadla s turisty.

To Petr Hájek, bývalý tiskový mluvčí Václava Klause, už hledí do budoucnosti a v hlavě se mu usadil následující scénář: „Kyjev a západní země označí za původce sestřelu letadla proruské 'separatisty'. Ti to odmítnou, spolu s nimi i Rusko. To však nezabrání tomu, aby Kyjev nepožádal NATO o vytvoření a zajištění 'bezpečného nebe' nad Ukrajinou, což bude znamenat, že letadla NATO spolu s personálem dostanou úkol v rámci boje proti mezinárodnímu terorismu chránit vzdušný prostor Ukrajiny.“ Nositel Nobelovy ceny míru Barack Obama chce podle Hájka rozpoutat válku, aby tím zachránil americký dolar.

Separatističtí supi, ke všemu opilí

Komentátor Reflexu Viliam Buchert ve svém sloupku proruské separatisty nijak nešetří. Píše: „Naprostou frustraci a zděšení v mnoha zemích vyvolal fakt, že těla mrtvá ležela roztroušena na místě nehody a nikdo je dlouho ani nezakryl. Lidé i ozbrojenci z okolních vesnic kolem nich jen tak chodili (to se několikrát stalo i po masakrech v Kyjevě při nedávném svržení režimu). Pro většinu národů je to zcela nepochopitelné.

Desítky těl pak byly odvezeny do márnice v Doněcku, ale separatisté o tom neřekli podrobné informace příslušným rodinám a státům, aby mohlo dojít k identifikaci. Navíc na sociálních sítích se objevily fotografie, na kterých se proruští rebelové fotili například s hračkami mrtvých dětí. Podle jiných svědectví bojovníci i obyvatelé z okolí vykrádali kufry obětí a hledali v troskách vše, co se dá použít nebo zpeněžit.

Největším problémem je, že mezinárodní týmy se nemohou dostat přímo na místo neštěstí. Ozbrojenci jejich zástupce pustili jen do blízkosti trosek, ale nedovolili nic vyšetřovat. Přitom schopnosti, technika i možnosti rebelů na to nestačí, protože nedisponují kromě uniforem a zbraní vůbec ničím. Podle lidí z organizace OBSE, která situaci na válčící Ukrajině monitoruje, se separatisté chovali neuctivě a někteří prý byli opilí.

Ukrajinská vláda mezitím separatisty obvinila, že nechtějí na místo pustit ani zástupce kyjevské vlády a jejího vyšetřovacího týmu proto, že chtějí zahladit kriminální a teroristické činy, které vedly k sestřelení malajsijského dopravního letadla. Zatím se ani neví, kde jsou černé skřínky ze stroje, které by mohly objasnit příčinu neštěstí.

Separatisté na výtky argumentují tím, že místo katastrofy se nachází na území samostatné Doněcké republiku a že na tomto území platí jejich zákony. V tom případě vzniká na východě Evropy s podporou Ruska něco, co je skutečně naprosto nepřijatelné,“ končí Buchert.

Petr Svorník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace