Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vidle do prdele. Když přijdou Putinovi žoldáci, budeme se bránit, tvrdili našemu reportérovi otec a syn z ukrajinské Malinovky

03.07.2014
Vidle do prdele. Když přijdou Putinovi žoldáci, budeme se bránit, tvrdili našemu reportérovi otec a syn z ukrajinské Malinovky

Foto: Jan Rychetský

Popisek: Otec a syn Markovi

REPORTÁŽ Neplánujeme stěhování do Česka. Co by nás tam čekalo? Panelák a život mezi čtyřmi stěnami. Tady máme domovy, pole, je to naše zem. Když přijdou Putinovi okupanti, budeme se bránit, píchneme jim vidle do prdele. Tak smýšlí otec a syn Markovi, původem Češi z vesnice Malinovka na Ukrajině. Člověk musí být podle nich patriotem tam, kde prožil celý život.

„Separatisty v Donbasu je třeba odzbrojit. Jenže problém je, že se schovávají za dětmi, ženami a střílejí na školky. Takováto místa si vybírají jen otroci. Ukrajina se musí stát členem NATO, teď není a podívejte se, co se tady děje,“ říká Stanislav Marek, nejstarší z rodu. V Malinovce má dům, obdělává pole a neví, proč by se měl stěhovat do Česka. To prý dělají jen lidé bez srdce, bez duše, kteří se radši přestěhují za lepším, než by se měli podílet na řešení problémů své země. Jeho syn Igor souhlasně přikyvuje.

Jsme patrioty Ukrajiny

Sedíme v domě rodiny Markovy a vedeme politickou debatu. Otec se synem se zvláštně shodnou, generační rozdíly při tomhle tématu neexistují. „My se neubíráme přestěhovat do Česka, budeme zde bydlet nadále. Co nás čeká v Česku? Panelák a čtyři stěny,“ sdělují oba a Igor doplní: „Tady stavím svůj dům, budu mít vlastní políčko a tak. Když sem přijdou Putinovi žoldáci, budeme se bránit, budeme bojovat a válčit až do konce. My jsme občané Ukrajiny, aby bylo jasno. Nežijí tady jen lidé, co skákali za Stranu regionů a nyní brečí, že se chtějí přestěhovat do Česka. Ti se prodávají za peníze. Je třeba mít srdce, čistou duši a být patriotem.“ Stanislav ještě dodá: „Ať přijdou v noci i ve dne, stejně jim píchneme vidle do prdele.“

„Jestli nás Češi, Poláci, Němci, Francouzi a další národy Evropské unie nepředhodí tomu otrokovi Putinovi, bude dobře. Lidé tady hodně pracují. Na Ukrajině žijí dobří lidé. Jestli se Unie obrátí zády k problému Krymu, bude zle i s Ukrajinou. A Rusové půjdou dál do Pobaltí, Polska, na Slovensko a k vám. Lidi budou bez práce, začne se bojovat všude,“ říká syn Igor. Je starším školským inspektorem v tomto regionu a v Malinovce učí na základní škole dějepis. Jako pro historika je pro něj největším tématem historie ukrajinského kozáctva.

O nemocném Putinovi

Prezident Ruské federace Vladimir Putin je podle nich nemocný. „Je schizofrenik, což je pro státníka strašná nemoc. Tu vyléčí jen onen svět. K nám poslal Kadyrovce z Čečenska a do Pobaltí, Polska nebo Česka bude posílat naše zotročené kluky. Když mám možnost, tak to žákům ve škole vypravuju. Ať si nemyslí, že s Putinem bude ráj. Důstojníci bojovat nebudou, umírat budou mladí kluci. Trochu je pak zasypou zemí, aby to nesmrdělo, a bude. Jako prašivé psy,“ rozebírá Igor. Zrovna začaly prázdniny, ale on ještě musí pracovat pár týdnů v úřadu. Pak bude pomáhat s hospodářstvím.

„Poslední školní den byl úžasný. Všechny děti přišly ve vyšívaných košilích, národních ukrajinských krojích. Tak o čem hovoříme. Naše ukrajinská mentalita, co dříve dost pospávala, se nyní probudila. Cítíme se jako Ukrajinci. Devadesát pět procent lidí zde chce bydlet v samostatné Ukrajině a netřeba žádných federací či republik. Lidé volili Petra Porošenka, aby se situace změnila rychleji. Pravda, je sice oligarcha, ale má rodinu, s manželkou žije třicet let, mají čtyři děti a nemá žádnou milenku. Ne jako měl Viktor Janukovyč nebo Petr Simoněnko. I ten si později postavil palác, to je pěkný komunista,“ doplňuje s tím, že tady nového prezidenta všichni vnímají jako most mezi Východem a Západem. Nejdříve by však měl vyhlásit volby do parlamentu.

O kriminálníkovi Janukovyčovi

Učitel Igor dále situaci rozebírá takto: „V Česku není německý nebo slovenský jazyk druhým státním jazykem, tak proč u nás má být ruský. To nemůžu pochopit. Jsem Čech, ale nikdo mě tady neponižuje, nikdo neokrádá. Když se Ukrajina stala samostatnou, začalo se nám tady žít mnohem lépe než v bývalém SSSR. Můžeme mluvit česky, jak se ráčí. Děti jezdí na ozdravný pobyt, mohu za příbuznými do Česka, když mi pošlou pozvání a tak dále.“ Do monologu skočí jeho maminka Nina, která do té doby jen poslouchala. Je ještě dost slabá, protože jí před měsícem operovali rakovinový nádor. „Ta válka je špatná, už se na to v televizi nemůžu koukat. V nemocnici jsem ležela s jednou paní, která vyprávěla, jak se k nim přestěhovali příbuzní z východu a to to teprve začínalo,“ řekne.

„Janukovyč pořád podporoval Evropskou unii, ale najednou vlezl do zadku Rusku. Putin mu nejspíš pohrozil anebo zaplatil. Kroutil ocasem na tu stranu, která mu víc zaplatila. Tady u nás ho nikdo nevolil. Vždyť jaký to byl prezident? Bývalý kriminálník, co seděl dvakrát ve vězení. Ani v jednom státě na světě se něco takového nestalo. Vím, že Václav Havel také seděl ve vězení, ale to byl disident, co nesouhlasil s komunistickou ideologií. To je úplně něco jiného. Když měl Havel projev v americkém Senátu, tak všichni povstali a tleskali. Měl jsem z toho tenkrát moc dobrý pocit. Havel by Ukrajince podporoval,“ dodává Stanislav. Při tom chová nemocného vnuka.

Jak se žilo na Volyni

Obci Malinovka, která se nachází v Žitomirské oblasti, založili Němci. Češi se sem podle Markových začali stěhovat kolem let 1905 až 1907. Pak následně car přesídlil Němce na Sibiř a ve vesnici zůstalo převážně české obyvatelstvo. „Češi jsou dobří rolníci, netřeba to tajit. Ukrajinci to od nich odkoukali, takže se to teď dost vyrovnalo,“ podotkne Stanislav. Jeho otec pracoval jako ekonom u jednoho ze statkářů, ale pak se osamostatnil. Pěstoval chmel, vyráběl cihly, měl mlátičky na obilí a jetel, které byly poháněny koňmi. Pak ale přišla válka, revoluce, bolševici a o všechno přišel.

Rodiče manželky Niny, jmenovali se Brendlovi, žili jinde, ale pak se přestěhovali do vesnice ležící jen pár kilometrů od Malinovky. Otec byl za druhé světové války technikem u letadel a pak pracoval v masně, maminka se stala vedoucí oděvního družstva. Všichni jsou už na onom světě. Po rozpadu SSSR Markovi nikdy o odjezdu do Čech neuvažovali. Nakonec ještě Stanislav dodá: „A teď vidíte, co ten Janukovyč za podpory komunistů všechno napáchal. Ostatně u vás komunisti ještě existují?“ Když se mu dostane kladné odpovědi, dořekne: „To se vám divím.“

Jan Rychetský

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace