Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se dovolená stane jednou velkou komplikací…

27.06.2014
Když se dovolená stane jednou velkou komplikací…

Autor: repro

Popisek: Ilustrační foto

Mnoho se o tomto onemocnění na veřejnosti nemluví a veřejně se k němu přiznat vyžaduje zpravidla značnou dávku odvahy. Je to ale problém, který trápí téměř jednu čtvrtinu žen po čtyřicítce. A omezení, která způsobuje, jsou často tak zásadní, že mnohým ženám naruší jejich každodenní život. Řeč je o dysfunkci dolních cest močových, která vyvolává akutní a nepřekonatelný pocit na močení. Ten přichází velmi náhle a ženy s touto poruchou jsou tak vystaveny akutnímu stresu, jak danou situaci rychle vyřešit. Komplikací se tak pro takto nemocné může stát nejen cestování na dovolenou ale třeba i běžná cesta na nákup. Možností léčby je několik, mnoho žen však lékaře nevyhledá kvůli studu.

Dysfunkce dolních cest močových označovaná jako hyperaktivní močový měchýř se týká častěji žen, ale vyskytuje se i u mužů. Poruchou trpí zejména ženy starší 50 let, ale může trápit i mnohem mladší pacienty, dokonce i děti. Zatímco u žen mladších 25 let se onemocnění vyskytuje přibližně v 5 %, nejvíce případů zaznamenáváme u žen po menopauze. Ve věku nad 65 let už toto onemocnění pozorujeme u 31 % žen. Hyperaktivní močový měchýř se vyznačuje tzv. urgencí, tedy akutním pocitem na močení, které lze těžce oddálit. Tenhle stav může a nemusí být provázen únikem moči. Takové akutní nutkání se pak objevuje několikrát denně (8 a vícekrát). Celosvětově se odhaduje, že se tento problém týká přibližně 100 milionů lidí. Alarmující však je, že více než polovina z nich nikdy nevyhledá lékaře.

Raději zůstat doma, než cestovat autobusem

Blíží se období dovolených, a zatímco pro většinu z nás je cestování na dovolenou jen několik nudných hodin v autobuse, pro pacienty s hyperaktivním močovým měchýřem se jedná často o nepřekonatelný problém. Pokud autobus nemá toalety, velmi snadno se jim může stát, že budou muset několikrát během cesty řidiče prosit o zastavení, a budou tak vystaveni zvědavým pohledům ostatních cestujících. Nepochopení druhých může vyvolat i konfliktní situace. Většina pacientů si proto dovolenou odpustí a zůstane raději doma.

Manžel chce na dovolenou, já ale nemůžu

Zrušení dovolené však může vyvolat nesouhlas a nepochopení u partnera. Ne každý partner totiž chápe obavy a potřeby toho druhého, může tak dojít k řadě partnerských nedorozumění nebo i k vzájemnému odcizení. Onemocnění navíc často ženám zkomplikuje i sexuální život, což může zásadně narušit kvalitní partnerské soužití. Vztahu neprospívá ani neustálý stres a strach ze společenského ponížení. Pacienti pak ztrácí sebevědomí a sebedůvěru.

Můžu jen tam, kde vím, že jsou toalety

Při tomto onemocnění se musí naplánovat veškeré denní aktivity tak, aby měl pacient možnost v případě potřeby zajít si rychle na záchod. Mnoho žen má problém vyrazit na nákup do neznámého prostředí, natož překonat větší vzdálenosti. Proto se pacienti s touto poruchou většinou ani nemohou vydat na výlet do terénu, kde nemají "zmapovány" toalety. V zahraničí je pro mnoho pacientů komplikací jazyková bariéra, která jim brání rychle se na ně doptat. Mnozí z nich by měli chuť cestovat a poznávat nové věci. Obavy z ponížení, že danou situaci nezvládnou, jsou ale silnější.

Svůj podíl má káva, obezita i deprese

U pacientů se také vyskytuje častý pocit nucení na močení nejen přes den ale i v noci. Pro mnoho žen to znamená i méně kvalitní a přerušovaný spánek. Příčin vzniku hyperaktivního močového měchýře může být hned několik. Může se jednat o poruchu svalstva v okolí močových cest, ale může být také důsledkem dříve prodělaných infekcí nebo onemocnění močové soustavy (ozařování malé pánve, nádory, kámen v měchýři). Někdy není primární příčina známá. Mezi rizikové faktory patří obezita, užívání alkoholu, kofeinu, deprese, u žen i počet porodů.

Léčba existuje, nebojte se zeptat

Hyperaktivní močový měchýř je dnes možné efektivně léčit a pacienti tak nemusí být vystaveni tolika stresovým situacím. Díky moderní léčbě je toto onemocnění přestane obtěžovat. Důležité je správně určit diagnózu a k tomu je užitečné, pokud si pacientky vedou detailní poznámky týkající se frekvence močení nebo vymočeného množství, tzv. „mikční deník“. Prvním léčebním krokem je úprava životního stylu, redukce hmotnosti, cvičení a posílení svalů pánevního dna. Přestože režimová opatření jsou účinná, většina pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem potřebuje léky, tzv. anticholinergika. Působí uvolnění svalů močového měchýře a tím urgence zmírní nebo zcela odstraní. Nežádoucí účinky jako je sucho v ústech a zácpa jsou eliminované moderními preparáty této skupiny tzv. 3. generace a jejich snášenlivost je výborná. Bohužel mnoho žen na problém s hyperaktivním močovým měchýřem rezignuje s přesvědčením, že se jedná o přirozený proces stárnutí nebo se jednoduše stydí za svým lékařem zajít. Situaci přitom může řešit se svým praktickým lékařem, gynekologem nebo urologem, využít ale může i specializované urologické ambulance.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace