Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Středočeský kraj je rukojmím vnitrostranických bojů v ČSSD, vrací se k „rathismu“, zlobí se kvůli odstoupení hejtmana Řiháka opoziční ODS

26.06.2014
Středočeský kraj je rukojmím vnitrostranických bojů v ČSSD, vrací se k „rathismu“, zlobí se kvůli odstoupení hejtmana Řiháka opoziční ODS

Autor: Facebook

Popisek: Josef Řihák

Občanští demokraté jsou přesvědčeni, že odstoupení hejtmana Středočeského kraje je výsledkem dlouhodobého vnitrostranického boje ve středočeské sociální demokracii. Změna osoby hejtmana navíc podle nich nevyřeší problémy, které kraj má v různých oblastech. Odchod Josefa Řiháka tak ODS vnímá spíše jako návrat ke způsobu vládnutí a hlavně způsobu komunikace s opozicí, jaká vládla za dob Davida Ratha.

„Odstoupení Josefa Řiháka z funkce hejtmana Středočeského kraje pro nás nebylo překvapením. Ve středočeské sociální demokracii na něho byl  dlouhodobě vyvíjen tlak a jeho odchod je konečným výsledkem vnitrostranického boje. Bohužel se tento mocenský boj  stal v poslední době jediným tématem, kterým se krajské vedení zabývalo místo toho, aby se věnovalo správě regionu. Důsledky cítí obyvatelé kraje na vlastní kůži, protože kraj se tak stal rukojmím vnitrostranických tahanic," uvedl předseda Kontrolního výboru a krajský zastupitel za ODS Jan Skopeček.

Podle ODS totiž i údajné úspěchy hejtmana Řiháka, které ve svém pokryteckém a téměř uslzeném vystoupení uváděli právě ti, kdo ho donutili rezignovat, jsou více než diskutabilní. „Je snadné přestat zadlužovat kraj a údajně tak stabilizovat krajský rozpočet, když už se krajské vedení zadlužilo natolik, že mu nikdo není ochoten půjčit," upozornil středočeský poslanec a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl. V rozporu s údajným dobrým hospodařením je však katastrofální zadlužování krajských nemocnic, rozbité silnice a mosty v havarijním stavu nebo prakticky nulová investiční politika kraje v poslední době.

Řihák se stal zástěrkou

„Celá věc na mě působí dojmem, že bývalé rathovské vedení kraje hejtmana Řiháka využilo stejně, jako využilo bezprostředně po zadržení Davida Ratha Zuzanu Moravčíkovou. Tehdy potřebovali relativně čistou a s Rathem tolik nesvázanou Moravčíkovou na post hejtmanky a následně ji po volbách nezvolili ani do krajské rady. Řihák se pak pro ně stal zástěrkou, díky které uspěli v krajských volbách a mohli přepuštěním míst v radě komunistům spolu s nimi ovládnout kraj. Nyní se podle nich už není třeba skrývat a je čas vrátit se na výsluní. Proto se Řiháka zbavili," doplnil předseda klubu zastupitelů ODS Raduan Nwelati.

Nechtěl maskovat kostlivce, padající ze skříní?

Dalším důvodem podle Nwelatiho je i to, že se Řihák neukázal tak úplně ochotným spolupracovat na zamaskování různých „kostlivců", kteří postupně vypadávají ze skříně a na jejichž schvalování se aktivně bývalí členové rathovského vedení podíleli. Jako příklad lze uvést například likvidaci Středočeské turistické a informační služby, pokutu, kterou kraj obdržel od ÚHOS za projekt revitalizace bývalého vojenského prostoru Milovice nebo chyby v řízení krajského úřadu, které identifikoval vnitřní audit.

„K tomu lze doplnit například skutečnost, že po odstoupení  ředitele krajského úřadu dodnes nebylo vypsáno výběrové řízení na obsazení této důležité funkce," upozornil krajský zastupitel Tomáš Havlíček.

Občanští demokraté proto změnu na postu hejtmana nevnímají jako řešení problémů, v nichž se kraj nachází. „Problémem samozřejmě není osoba hejtmana Řiháka, ale to, že sociální demokraté s komunisty nejsou schopni kraj smysluplně řídit. Výměna hejtmana nic neřeší, protože změny by musely být mnohem hlubší. Sociální demokraté by se museli zbavit všech bývalých členům rady z doby Davida Ratha a odstřihnout se od komunistů, kterým jde stejně jen o to udržet se co nejdéle na co nejvíce mocenských postech. V takovou míru vnitrostranické sebereflexe však příliš nevěříme a doufáme alespoň, že do čela kraje nezvolí sociální demokraté s komunisty někoho z bývalých Rathových spolupracovníků," uzavřel Jan Skopeček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace