Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Postoj české vlády nás zklamal, povzdechl si tibetský básník. A není sám, i u nás se vzmáhá odpor. Premiér tak dostal nové jméno: Bohuslav Sralbotka

22.06.2014
Postoj české vlády nás zklamal, povzdechl si tibetský básník. A není sám, i u nás se vzmáhá odpor. Premiér tak dostal nové jméno: Bohuslav Sralbotka

Foto: Hans Štembera

Popisek: Tibetská vlajka, ilustrační foto

Česká vláda nedávno přišla s prohlášením, že Tibet je nedělitelnou součástí čínského území. Změnila tak směr zahraniční politiky od dob prezidenta Václava Havla, který byl vůči Pekingu velmi kritický. Postoj české vlády podle informací Českého rozhlasu zklamal tibetské emigranty. Ale zdaleka nejen je…

„Toto nevynucené stanovisko české vlády přijala tibetská komunita s velkým zklamáním. Zpráva o něm se k nám rychle donesla, hodně jsme diskutovali. Upřímně jsme to nečekali od země, jejíž otec Václav Havel byl za života nejlepším přítelem dalajlámy. A také proto, že Češi samotní v nedávné historii dost vytrpěli pod vládou nacistů i komunistů. Deklarace přehlíží bolest a utrpení tibetského lidu, její ekonomický přínos je navíc pochybný,“ uvedl pro Český rozhlas tibetský básník a kritik čínské vlády Tenzin Tsundue. 

Tvrdí také, že česká vláda podlehla ve vztahu k Číně tvrdému lobbingu jedné obchodní společnosti, a nelíbí se mu ani výroky prezidenta Miloše Zemana o nesmyslnosti vyvěšování tibetských vlajek na budovách českých radnic. Toto symbolické gesto totiž podle něj dokazuje, že Češi chápou úděl potlačované menšiny.

Tsundue: Nechceme skončit v rezervacích

„Dříve bylo hlavní metodou nelítostné a brutální potlačování veškerých projevů nesouhlasu a udržování strachu mezi lidmi. Dnes je strategie trochu odlišná. Čínská vláda rozvíjí v Tibetu vlastní komerční infrastrukturu, která má umožnit příchod většího množství Číňanů a zároveň vytlačit tibetské nomády a farmáře z jejich půdy do chudobných příbytků na okraji vesnic. Bojíme se, že skončíme jako původní obyvatelé Ameriky v rezervacích,“ prohlašuje básník.

Tibet ale podle něj může získat svobodu až poté, co se hluboce změní samotná Čína – až se její obyvatelé sami osvobodí od mentality strachu a podřízenosti. Do té doby je prý Říše středu hrozbou pro celý svět. 

Bursík: Auta či pivo umí ve světě vyrábět kdekdo, ale být pevný a neohnout se, to se od nás mohl svět učit

Předseda strany LES Martin Bursík ve svém komentáři pro Lidové noviny zkritizoval přístup premiéra Bohuslava Sobotky a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD) k otázce svobodného Tibetu. Bursík si servítky rozhodně nebere, premiér Sobotka se podle něj kvůli svým postojům do dějin zapíše pravděpodobně jako „Sralbotka".

Martin Bursík, předseda strany LES, svůj komentář uvedl slovy o tom, že Českou republiku si v zahraničí nejčastěji spojují se jménem bývalého prezidenta Václava Havla a skutečností, že jsme dokázali povalit komunistický režim. „Auta či pivo umí ve světě vyrábět kdekdo, ale být pevný a neohnout se před totalitními režimy se od nás mohl svět učit," píše politik.

Václav Havel byl vůbec prvním prezidentem, který pozval Jeho svatost Dalajlámu, duchovního a světského vůdce Tibetu na oficiální návštěvu. Teprve poté prý začaly přicházet do sídla tibetské exilové vlády pozvánky od dalších státníků.

Sobotka a Zaorálek nevědí, co znamená vnitřní integrita

Tomu je ale podle Bursíka teď konec a viní z toho dva sociální demokraty, premiéra Bohuslava Sobotku a šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka. Ti na tiskové konferenci před časem oznámili, že se Česká republika přestane vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a nebude uznávat tibetskou exilovou vládu. „Premiér Sobotka rozšířil o další rozměr stupidní výrok Klause, že na ekologii si musíme nejprve vydělat. Už nejen na životní prostředí, ale i na lidská práva a svobodu si musíme nejdříve vydělat - jejich zničením," konstatuje.

Politik zároveň připomíná, že před šesti lety dnešní ministr zahraničí v Poslanecké sněmovně hlasoval pro to, aby poslanci aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Tibetu. Pro zamyšlení pak uvádí několik faktů. Například to, že Tibet byl před okupací čínskou armádou v roce 1950 nezávislým státem. Upozorňuje také na analogii s tragickým sebeupálením Jana Palacha a Jana Zajíce. Od roku 2009 se prý na protest upálilo 126 Tibeťanů. A kdo jiný by podle Bursíka měl rozumět obětování života za svobodu a demokracii než právě národ, který totéž zažil.

„Když už jste, pane Sobotko a Zaorálku, tak ohební a nevíte, co je to vnitřní integrita, proč upíráte principiální postoje občanům? Nejspíš se premiér Sobotka do dějin zapíše jako Sralbotka," uzavřel Martin Bursík pro LN.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace