Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Důchodci panikaří. Bojí se, že se kvůli elektronickým receptům nedostanou ke svým lékům

22.06.2014
Důchodci panikaří. Bojí se, že se kvůli elektronickým receptům nedostanou ke svým lékům

Foto: archiv

Popisek: Od Nového roku se klasický nečitelný recept od lékaře stane definitivně minulostí

Při představě elektronických receptů padá na většinu starších občanů panika. Bojí se, že si po Novém roce nedokážou vyzvednout životně důležité léky. Mají důvod k obavám?

Papírové recepty na léky by měly od nového roku stát historickým artefaktem. Tahanice kolem jejich schvalování a neúplné informace v médiích vyvolaly paniku především u starších pacientů. Místo jasně popsaného papíru by měli již po Novém roce dostávat u lékaře jen jakýsi čárový kód, navíc možná esemeskou či mailem... Mnozí si ani neumějí představit, o čem je vlastně řeč. Bojí se, že jim pro ně naprosto nepochopitelná novinka odřízne přístup leckdy k životně důležitým lékům.

Někteří odborníci varují

Od počátku roku 2015 budou elektronické recepty povinné a zcela nahradí dosavadní papírové, na které jsme zvyklí již po několik generací. Novelu zákona o léčivech, která tuto povinnost pro lékaře zavádí, podepsal již loni tehdejší prezident Václav Klaus a extra velká diskuse se kolem této problematiky nerozvířila. Problém byl vzdálen, takže se zpráva v médiích sotva mihla, podrobněji se jím zabývala jen odborná periodika. S blížícím se termínem změny se však zpráva začíná nyní vynořovat ze zapomnění a vyvolává paniku především u starších pacientů.

Starší pacienti se bojí, že jim neznalost elektronické komunikace znemožní přístup k potřebným lékům. Odborníci tvrdí, že zbytečně.

Starší pacienti se bojí, že jim neznalost elektronické komunikace znemožní
přístup k potřebným lékům. Odborníci tvrdí, že zbytečně.

Autoři novely slibují od zavedení novinky roční úsporu ve výši až dvou miliard korun. Hlavním argumentem byl ale fakt, že by díky přímé komunikaci lékárníků a centrálního úložiště dat měly navždy zmizet falešné recepty. Podvodníci, kteří kšeftují s léčivy tzv. na recept nebo je zneužívají k výrobě drog, by tudíž měli definitivně ostrouhat. Lékárník navíc bude moci u každého pacienta zkontrolovat, jestli nebere lék jiného názvu se stejnou účinnou látkou a nehrozí mu tudíž předávkování, nebo zda neužívá přípravek, který by v kombinaci s novým lékem mohl vyvolat nepříznivou reakci. Snížit by se měl i počet receptů, vrácených nemocnicím, a receptů, kterým prošla platnost.

Chytrá kombinace

Obyčejný recept se stává elektronickým, když mu lékař pomocí centrální evidence Státního ústavu pro kontrolu léčiv přiřadí unikátní čárový kód, složený z čísel a písmen. V kódu jsou obsaženy veškeré informace, které recept obsahuje. Pacient pak kód uvede v lékárně. Ta přes centrální evidenci recept načte a lék vydá. Pacienti, kteří již přišli s e-Recepty do styku v rámci zkušebního provozu, oceňují hlavně skutečnost, že všechny důležité informace jsou ukryty v čárovém kódu, takže veškeré osobní údaje vidí pouze lékař nebo lékárník a není možné je zneužít. Lékárník v počítači vidí přesný název léku, jeho sílu, velikost balení, počítač ho upozorní, zda při výdeji léku nedošlo k chybě. Do své složky v systému budou mít běžně přístup i pacienti, kteří si budou moci zkontrolovat, kdy a jaké léky mu lékaři předepsali, a získá přehled o své spoluúčasti a nákladech na léčení.

Kód do kapsy

E-Recept přinese další výhodu – na léky, u nichž není nutná prohlídka, ho budou moci lékaři posílat i prostřednictvím SMS zprávy. Pacient dostane do mobilního telefonu šestimístný alfanumerický kód. Zpráva je šifrovaná a dešifruje se až v telefonupacienta. Na základě kódu a čísla kartičky pojištěnce se pacient identifikuje lékárníkovi, který během několika vteřin v počítači uvidí, který lék má vydat a jaké dávkování předepsat. Pokud pacient na sms kód jednou lék vybere, kód se automaticky stane neplatným. Platnost e-receptu bude stejná jako doposud, tedy čtrnáctidenní.

Ve formě e-mailu dostane pacient do své elektronické schránky e-Recept ve formátu PDF. V rámci ochrany osobních údajů v něm bude uvedeno pouze jeho jméno a příjmení, ostatní údaje budou obsaženy v čárovém kódu a identifikátoru stejně jako jméno a identifikace lékaře, jenž ho vydal. Pacient si elektronický recept vytiskne na svém počítači a odevzdá ho v lékárně. A co si počne senior, který ani s jednou touto formou komunikace neumí zacházet? Požádá lékaře, aby mu kód vytiskl, třeba na kousek bílého papíru.

Z hlediska ochrany osobních údajů budou e-Recepty rozhodně mnohem bezpečnější

Z hlediska ochrany osobních údajů budou e-Recepty mnohem bezpečnější

Lékaři musí modernizovat

Elektronický recept mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let, systém ale není příliš využíván, drtivá většina receptů je zatím papírová. Nový systém totiž znamená pro ordinace další náklady na programové vybavení a opravdu fungující připojení k internetu, což se obzvlášť lékařům, provozujícím soukromé ordinace, příliš nezamlouvá. Navíc mnozí z nich ‚kamarádí‘ pouze s papírem a tužkou, k elektronické evidenci pacientů stále ještě ani nenašli cestu a potřebné úkony za ně vykonávají sestry, měnící se v administrativní pracovnice.

U lékárníků je situace jednodušší, protože již jsou zvyklí na elektronickou komunikaci s dodavateli. Novinka pro ně tudíž znamená jen další softwarové vybavení, zajistí jim však nemožnost omylu. Doposud leckdy jen velmi obtížně luštili, cože to lékař na recept vlastně napsal, nebylo neobvyklé, když se ptali pacienta, jestli to, co přelouskali, je opravdu ten lék, který běžně užívá. E-Recept tudíž výrazně zvýší bezpečnost pacienta, protože ho nelze vyplnit nesprávně nebo neúplně – po chybném zadání systém lékaře nepustí dál. Navíc nabídne lékaři zpětnou vazbu – kdykoli si bude moci zkontrolovat, zda si pacient předepsaný lék opravdu v lékárně vyzvedl.

Česko dohání pokrok

V současné době mají funkční systém elektronické preskripce a e-receptů zaveden buď po celé zemi, nebo v její drtivé části Dánsko, Finsko, Norsko, Anglie/Skotsko, Estonsko, Island, Španělsko a Švédsko, Řecko, Rumunsko. V procesu zavádění systému jsou Česká republika, Belgie, Irsko, Portugalsko, Polsko, Nizozemí, Kypr, Itálie, Rakousko či Chorvatsko. V rámci evropského projektu e-Health epSOS pilotně dokonce již některé země testují interoperabilní systémy přeshraničních e-receptů – již se zapojily Řecko, Švédsko, Dánsko, Lucembursko a některé oblasti Španělska a Itálie.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace