Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Důchodci panikaří. Bojí se, že se kvůli elektronickým receptům nedostanou ke svým lékům

22.06.2014
Důchodci panikaří. Bojí se, že se kvůli elektronickým receptům nedostanou ke svým lékům

Autor: archiv

Popisek: Od Nového roku se klasický nečitelný recept od lékaře stane definitivně minulostí

Při představě elektronických receptů padá na většinu starších občanů panika. Bojí se, že si po Novém roce nedokážou vyzvednout životně důležité léky. Mají důvod k obavám?

Papírové recepty na léky by měly od nového roku stát historickým artefaktem. Tahanice kolem jejich schvalování a neúplné informace v médiích vyvolaly paniku především u starších pacientů. Místo jasně popsaného papíru by měli již po Novém roce dostávat u lékaře jen jakýsi čárový kód, navíc možná esemeskou či mailem... Mnozí si ani neumějí představit, o čem je vlastně řeč. Bojí se, že jim pro ně naprosto nepochopitelná novinka odřízne přístup leckdy k životně důležitým lékům.

Někteří odborníci varují

Od počátku roku 2015 budou elektronické recepty povinné a zcela nahradí dosavadní papírové, na které jsme zvyklí již po několik generací. Novelu zákona o léčivech, která tuto povinnost pro lékaře zavádí, podepsal již loni tehdejší prezident Václav Klaus a extra velká diskuse se kolem této problematiky nerozvířila. Problém byl vzdálen, takže se zpráva v médiích sotva mihla, podrobněji se jím zabývala jen odborná periodika. S blížícím se termínem změny se však zpráva začíná nyní vynořovat ze zapomnění a vyvolává paniku především u starších pacientů.

Starší pacienti se bojí, že jim neznalost elektronické komunikace znemožní přístup k potřebným lékům. Odborníci tvrdí, že zbytečně.

Starší pacienti se bojí, že jim neznalost elektronické komunikace znemožní
přístup k potřebným lékům. Odborníci tvrdí, že zbytečně.

Autoři novely slibují od zavedení novinky roční úsporu ve výši až dvou miliard korun. Hlavním argumentem byl ale fakt, že by díky přímé komunikaci lékárníků a centrálního úložiště dat měly navždy zmizet falešné recepty. Podvodníci, kteří kšeftují s léčivy tzv. na recept nebo je zneužívají k výrobě drog, by tudíž měli definitivně ostrouhat. Lékárník navíc bude moci u každého pacienta zkontrolovat, jestli nebere lék jiného názvu se stejnou účinnou látkou a nehrozí mu tudíž předávkování, nebo zda neužívá přípravek, který by v kombinaci s novým lékem mohl vyvolat nepříznivou reakci. Snížit by se měl i počet receptů, vrácených nemocnicím, a receptů, kterým prošla platnost.

Chytrá kombinace

Obyčejný recept se stává elektronickým, když mu lékař pomocí centrální evidence Státního ústavu pro kontrolu léčiv přiřadí unikátní čárový kód, složený z čísel a písmen. V kódu jsou obsaženy veškeré informace, které recept obsahuje. Pacient pak kód uvede v lékárně. Ta přes centrální evidenci recept načte a lék vydá. Pacienti, kteří již přišli s e-Recepty do styku v rámci zkušebního provozu, oceňují hlavně skutečnost, že všechny důležité informace jsou ukryty v čárovém kódu, takže veškeré osobní údaje vidí pouze lékař nebo lékárník a není možné je zneužít. Lékárník v počítači vidí přesný název léku, jeho sílu, velikost balení, počítač ho upozorní, zda při výdeji léku nedošlo k chybě. Do své složky v systému budou mít běžně přístup i pacienti, kteří si budou moci zkontrolovat, kdy a jaké léky mu lékaři předepsali, a získá přehled o své spoluúčasti a nákladech na léčení.

Kód do kapsy

E-Recept přinese další výhodu – na léky, u nichž není nutná prohlídka, ho budou moci lékaři posílat i prostřednictvím SMS zprávy. Pacient dostane do mobilního telefonu šestimístný alfanumerický kód. Zpráva je šifrovaná a dešifruje se až v telefonupacienta. Na základě kódu a čísla kartičky pojištěnce se pacient identifikuje lékárníkovi, který během několika vteřin v počítači uvidí, který lék má vydat a jaké dávkování předepsat. Pokud pacient na sms kód jednou lék vybere, kód se automaticky stane neplatným. Platnost e-receptu bude stejná jako doposud, tedy čtrnáctidenní.

Ve formě e-mailu dostane pacient do své elektronické schránky e-Recept ve formátu PDF. V rámci ochrany osobních údajů v něm bude uvedeno pouze jeho jméno a příjmení, ostatní údaje budou obsaženy v čárovém kódu a identifikátoru stejně jako jméno a identifikace lékaře, jenž ho vydal. Pacient si elektronický recept vytiskne na svém počítači a odevzdá ho v lékárně. A co si počne senior, který ani s jednou touto formou komunikace neumí zacházet? Požádá lékaře, aby mu kód vytiskl, třeba na kousek bílého papíru.

Z hlediska ochrany osobních údajů budou e-Recepty rozhodně mnohem bezpečnější

Z hlediska ochrany osobních údajů budou e-Recepty mnohem bezpečnější

Lékaři musí modernizovat

Elektronický recept mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let, systém ale není příliš využíván, drtivá většina receptů je zatím papírová. Nový systém totiž znamená pro ordinace další náklady na programové vybavení a opravdu fungující připojení k internetu, což se obzvlášť lékařům, provozujícím soukromé ordinace, příliš nezamlouvá. Navíc mnozí z nich ‚kamarádí‘ pouze s papírem a tužkou, k elektronické evidenci pacientů stále ještě ani nenašli cestu a potřebné úkony za ně vykonávají sestry, měnící se v administrativní pracovnice.

U lékárníků je situace jednodušší, protože již jsou zvyklí na elektronickou komunikaci s dodavateli. Novinka pro ně tudíž znamená jen další softwarové vybavení, zajistí jim však nemožnost omylu. Doposud leckdy jen velmi obtížně luštili, cože to lékař na recept vlastně napsal, nebylo neobvyklé, když se ptali pacienta, jestli to, co přelouskali, je opravdu ten lék, který běžně užívá. E-Recept tudíž výrazně zvýší bezpečnost pacienta, protože ho nelze vyplnit nesprávně nebo neúplně – po chybném zadání systém lékaře nepustí dál. Navíc nabídne lékaři zpětnou vazbu – kdykoli si bude moci zkontrolovat, zda si pacient předepsaný lék opravdu v lékárně vyzvedl.

Česko dohání pokrok

V současné době mají funkční systém elektronické preskripce a e-receptů zaveden buď po celé zemi, nebo v její drtivé části Dánsko, Finsko, Norsko, Anglie/Skotsko, Estonsko, Island, Španělsko a Švédsko, Řecko, Rumunsko. V procesu zavádění systému jsou Česká republika, Belgie, Irsko, Portugalsko, Polsko, Nizozemí, Kypr, Itálie, Rakousko či Chorvatsko. V rámci evropského projektu e-Health epSOS pilotně dokonce již některé země testují interoperabilní systémy přeshraničních e-receptů – již se zapojily Řecko, Švédsko, Dánsko, Lucembursko a některé oblasti Španělska a Itálie.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace